Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 16/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

 5 dodane: 12:33, 30/05/14

tagi:

Dobra i zła wiadomość dla mieszkańców Oruni i Oruni Górnej. Obie dzielnice po wielu latach doczekają się nareszcie ucywilizowanego połączenia w rejonie Rubinowej i Platynowej. Nie będą to jednak obiecywane wcześniej przez gdańskiego prezydenta schody, a ścieżka sportowa-rekreacyjna. Nie wszystkim podoba się takie rozwiązanie.

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka
Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Jak informują urzędnicy i radni osiedla z Oruni, miasto ma zamiar doprowadzić do porządku przejście między Rubinową, a Platynową. To jedno z częściej używanych przez mieszkańców połączeń między Orunią, a Orunią Górną.

Niestety, przez wiele lat chodzący tędy ludzie musieli brodzić w błocie, trzymać się krzaków, a jak przyszła zima – ślizgać się po oblodzonej ziemi. Niemalże do legendy przeszła już historia kobiety, która robiąc zakupy w markecie na Oruni Górnej specjalnie kupiła dodatkową paczkę papieru toaletowego, aby....móc na niej zjechać w drodze powrotnej. 

Kilkanaście miesięcy temu grupa mieszkańców, zdenerwowanych na brak reakcji ze strony lokalnej władzy, zrobiła sobie tutaj prowizoryczne przejście z płyt chodnikowych. Niedługo później urzędnicy zrobili w tym miejscu wizję lokalną, a wiceprezydent Maciej Lisicki publicznie rozważał możliwość budowy schodów z prawdziwego zdarzenia.

Kilka dni temu w siedzibie gdańskiego Wydziału Programów Rozwojowych odbyło się spotkanie, na którym urzędnicy zaprezentowali radnym osiedla z Oruni i Chełma, a także reprezentantom pobliskich spółdzielni mieszkaniowych dwa projekty. Jeden z nich dotyczył budowy przejścia na Chełmie, między ulicą Reformacką, a ulicą Stoczniowców. Drugi skupił się na „nitce”: Rubinowa-Platynowa.

Na Oruni obiecywanych schodów jednak nie będzie. - Kilka dni temu urzędnicy zaprezentowali nam projekt, który mówi o budowie ścieżki sportowo-rekreacyjnej. Obecne przejście zostanie utwardzone, w pewnych miejscach spadki zostaną wyrównane. Ścieżka doczeka się też barierek i oświetlenia za pomocą kilku solarnych lamp – mówi nam Mateusz Korsztun, radny osiedla z Oruni i uczestnik opisywanego tu spotkania.

Ścieżka ma mieć około 1,5 metra szerokości. Radni postulowali o dostawienie w sumie sześciu lamp (projekt zakłada pięć) i dobudowanie 30-40 metrów dojścia do ulicy Rubinowej.

Zdaniem Korsztuna, ścieżka ma kilka przewag nad schodami. - Matki nie będą musiały tutaj wciągać wózków po schodach. Łatwiej też będzie rowerzystom. Oczywiście nachylenie terenu powoduje, że wchodzenie w kierunku Platynowej będzie wymagało więcej siły. Cieszę się jednak, że przejście to zostanie w końcu ucywilizowane.

Innego zdania jest Mirosław Literski, również radny osiedla z Oruni, ale i kierownik pobliskiej Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Jestem nieco zażenowany takim rozwiązaniem. Od ponad dwudziestu lat ja i inni mieszkańcy walczyliśmy o budowę schodów w tym miejscu. Zebrałem 800 podpisów, rozmawiałem z prezydentem Adamowiczem i wiceprezydentem Lisickim. W 2002 roku była już nawet pozytywna decyzja, ale ciągle brakowało pieniędzy – opowiada Literski. - W ostatnim czasie miasto coraz głośniej mówiło o schodach, padały sumy nawet 1,5 miliona. A co z tego wyszło? Projekt dużo tańszej ścieżki. Moim zdaniem to trochę takie przedwyborcze zagranie, żeby pokazać ludziom, że coś się jednak na Oruni dzieje – komentuje radny osiedla.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadzają się oczywiście urzędnicy. 
- Sprawa wykonania bardziej komfortowego niż dotychczas funkcjonujące, połączenia komunikacyjnego dla osób pieszych, terenu Oruni Górnej z terenem umiejscowionym na dolnym tarasie, była przedmiotem opracowania wykonanego przez Urząd Miejski w Gdańsku około 2005 roku – wypowiada się dla nas Bernard Nalewajko, kierownik Referatu Inwestycji Kubaturowych Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

- Projekt obejmował wykonanie schodów stałych a koszt jego wykonania szacowano wówczas na ok 1,3 mln. zł. Bez złej woli Miasta, ale na skutek wielu bardziej istotnych dla mieszkańców Gdańska, potrzeb w zakresie inwestycji komunikacyjnych, realizację projektu schodów odsuwano w czasie. Ale o nim nie zapomniano i nie zapomniał o nim też pan prezydent Lisicki. Stąd też inicjatywa Prezydenta Miasta, by przy wykorzystaniu będących w dyspozycji znacznie mniejszych środków niż pierwotnie planowano, wykonać jednak utwardzenie ścieżek wraz z ich wyprofilowaniem i uzupełnieniem o hybrydowe oświetlenie elektryczne – słyszymy dalej.

Za kilka tygodni ma się odbyć stosowny przetarg. Urzędnicy chcą, by ścieżka między Rubinową, a Platynową była gotowa już we wrześniu. Koszt inwestycji szacowany jest na około 200 tysięcy złotych.

Nalewajko mówi również o tym, że prezentowane obecnie przez urzędników rozwiązanie wcale nie jest docelowe. Jak jednak przyznaje, póki co miasta nie stać w tym miejscu na droższą inwestycję.

Galeria artykułu

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

Schody są za...

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

Schody są za...

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

Schody są za...

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

Schody są za...

Schody są za drogie, będzie tańsza ścieżka

Schody są za...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.219.137.*

20:25, 30/05/14

Tamtędy zawsze przy deszczowej pogodzie spływa rzeka. Takze utwardzana ścieżka raczej dlugo się nie utrzyma i te 200 tys. Szybko splynie podobnie jak na zzejściu z Orunii Górnej do parku...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.208.*

13:23, 30/05/14

Dobrze,że zrobią chociaż to!!!Tylko,że nie wiadomo za kilka lat?Bo wrzesień to pojęcie względne!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA