Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pustułki zakochane w Gościnnej

 18 dodane: 17:38, 18/06/14

tagi:

Nietypowi lokatorzy, mieszkające tuż pod dachem budynku przy Gościnnej 3 pustułki zostały dzisiaj... zaobrączkowane przez ornitologa. Do ptaków szczególnie przywiązał się sam właściciel adresu, który uważa, że są one również sposobem na promocję Oruni. Od marca przyszłego roku pojawi się możliwość oglądania młodych, „oruńskich” piskląt w Internecie.

Pustułki zakochane w Gościnnej
Pustułki zakochane w Gościnnej
Fot. Zbigniew Petrak

Fotografia 1 z 18

O pustułkach na Oruni pisaliśmy kilka lat temu. Pustułki, niewielkich rozmiarów drapieżne ptaki toczyły zażarty bój z kawkami o prawo do dachu budynku przy Gościnnej 3. Nie do końca wiadomo, czemu ptaki upodobały sobie to miejsce, ale zwycięsko z tej batalii wyszły właśnie pustułki. Krzysztof Kosik, właściciel hotelu, który mieści się pod wspomnianym adresem, postanowił zaopiekować się ptakami.

Zaczął je dokarmiać, a później zamontował im na szczycie swojego budynku pełnowymiarową skrzynkę lęgową dla ptaków. - „Bitwę o Anglię” nad moim dachem wygrały pustułki i już od kilku lat kolejne ptaki goszczą pod moim dachem – mówi Kosik.

Dzisiaj na Orunię przyjechał znający się na rzeczy ornitolog, by założyć pustułkom maleńkie obrączki. Zawarte na nich informacje (adres stacji ornitologicznej i indywidualny numer) stanowią ważny dla badaczy drogowskaz. - Ptaki obrączkuje się, by wiedzieć, gdzie one latają i jak długo żyją – w rozmowie ze mną tłumaczy Szymon Bzoma, który na zaproszenie Kosika z ramienia Gdańskiego Animals zajął się oruńskimi pustułkami.

Wbrew pozorom operacja nie była taka prosta. Potrzebny był podnośnik, który zawiózł ornitologa (i mnie, robiącego mu zdjęcia) na szczyt budynku. Tam gdański ekspert musiał szybko wyjąć ptaki z gniazda, a przy tym uważać na ich szpony. - Kiedy pustułki się denerwują, kładą się na grzbiet i wystawiają swoje szpony. Warto mieć się na baczności – mówi Bzoma. Pustułki, które na Kaszubach nazywane są „małymi sokołami” polują między innymi na nornice, myszy, a nawet pisklęta innych ptaków. Ludzi oczywiście nie atakują.

Ptaki zostały zaobrączkowane i z powrotem przetransportowane do gniazda.  

Ekspert ocenia, że w Gdańsku jest około 30 gniazd pustułek. Kiedy młode mają kilka tygodni, wyfruwają z gniazda. Zdarza się, że wracają w swoje rejony, ale wcale nie musi to być to samo miejsce. Czasem „przeprowadzają się” o kilka dachów dalej. - Oruńskie młode pustułki za dwa-trzy tygodnie powinny już wyfrunąć z gniazda – komentuje Bzoma.

Pustułki, które założyły gniazdo kilka lat temu regularnie wracają na Gościnną. - Każdego roku wykluwały się tutaj kolejne pisklęta. Tylko raz zdarzyło się, że gniazdo było puste – wyjaśnia Kosik.

Nie przeszkadza im ani uliczny hałas, samochodowe spaliny, czy rzesze spacerujących w pobliżu budynku ludzi. - Myślę, że powodem, dla którego pustułki tak upodobały sobie to miejsce może być po prostu fakt, iż w okolicy jest dla nich dużo jedzenia. Pobliskie tereny, może np. tereny Parku Oruńskiego muszą być bogatym „zagłębiem” nornic i myszy – uważa właściciel Gościnnej 3.

Tak częste powroty ptaków w to miejsce skłoniły miasto (za namową Kosika) do wejścia w inny ciekawy projekt. Otóż w marcu przyszłego roku na szczycie Gościnnej 3 zostaną ustawione dwie kamery, które rejestrować będą przylot ptaków, wykluwanie się i dorastanie piskląt. Obraz z „monitoringu” ma być dostępny w Internecie, 24 godziny na dobę.

Kosik, który uważa że historia z pustułkami to dobry sposób na promowanie Oruni, dziękował dzisiaj dyrekcji gdańskiego Wydziału Środowiska. Jak mówił, jest im wdzięczny za to, że skojarzyli go z programem „Falco gedanense, czyli pustułka z gdańskiego zaułka”. - Ku chwale oruńskich pustułek – puentował wyraźnie szczęśliwy Kosik.

Pustułki zakochane w Gościnnej

Pustułki...

Pustułki zakochane w Gościnnej

Pustułki...

Pustułki zakochane w Gościnnej

Pustułki...

Pustułki zakochane w Gościnnej

Pustułki...

Pustułki zakochane w Gościnnej

Pustułki...

Krzysztof Kosik, z tyłu kamerzysta telewizji Polsat

Krzysztof...

Szymon Bzoma, przedstawiciel gdańskiego Animals

Szymon Bzoma,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.8.39.*

09:49, 21/06/14

Świetna promocja dzielnicy gratulacje panie Kosik

zgloś naruszenie
awatar

Justyna Animals

89.65.137.*

22:20, 20/06/14

Polecamy też nagranie filmowe z akcji: http://www.youtube.com/watch?v=7Di8dqQiq6w Inne materiały z Gościnnej, z Panem Kosikiem są opublikowane na: http://facebook.com/przystan.pomorskie i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.230.*

21:09, 20/06/14

niech przyniosą szczęscie całej Oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

20:13, 19/06/14

Wybrały hotel,a mogły zadomowić się pod dachem kościoła.Narazie brzydkie kaczątka,ale wyrosną z nich piękne ptaki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

16:38, 19/06/14

Jest im dobrze i czują się bezpieczne.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

11:18, 19/06/14

Piękna sprawa.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA