Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zachodni Jar Wilanowski do poprawki

 1 dodane: 14:56, 25/06/14

tagi:

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Ujeściska i Chełma – miasto chce zająć się zaniedbaną zachodnią stroną Jaru Wilanowskiego. Jest duża szansa, że konkretnych zmian doczekamy się w najbliższych miesiącach.

Zachodnią częścią Jaru Wilanowskiego mało kto się interesował
Zachodnią częścią Jaru Wilanowskiego mało kto się interesował
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Uporządkowana zieleń, wymieniona nawierzchnia istniejącej drogi technologicznej, nowe urządzenia rekreacyjne. Tak, już za trzy miesiące wyglądać ma zachodnia część Jaru Wilanowska – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Mowa o terenie położonym po lewej stronie ulicy Wilanowskiej (jadąc w kierunku alei Havla). To ważna informacja, wcześniej miasto inwestowało tylko we wschodnią część Jaru Wilanowskiego. W ostatnich latach ten kilkuhektarowy teren, położony na styku Chełmu i Ujeściska, miejsce wykorzystywane dawniej jako wojskowy poligon, doczekał się kilku ważnych inwestycji.

Zagospodarowano tutejszy zbiornik retencyjny, wybudowano ścieżki, lampy, ustawiono ławki, kosze na śmieci, wybudowano schody. Trzeba przyznać, że inwestycje się opłaciły – w miejscu tym roi się od spacerowiczów, biegaczy, a nawet wędkarzy.

Jednak drugą stroną Jaru Wilanowskiego (przecina ją ulica Wilanowska) od dłuższego czasu nikt się nie interesował. Śmieci, chaszcze, których nikt nie przycina i pozostawiająca wiele do życzenia droga z płyt chodnikowych, wszystko to razem nie przyciąga zbyt wielu gdańszczan. Teraz ma to się zmienić.

- Według planu istniejąca zieleń zostanie uporządkowana – odbędzie się czyszczenie Jaru z samosiewów i zdziczałych krzewów, trawy zostaną skoszone. Zlikwidowane będą dzikie wysypiska śmieci. Wymienione zostaną płyty drogowe na istniejącej drodze technologicznej. Pojawią się też dwie siłownie zewnętrzne (w żwirowych zatoczkach). Ustawione zostaną również metalowe kosze na śmieci i ławki z poszyciem z drewna – mówi Kaczmarek.

Rozpisany już został przetarg na to zadanie. Zgłosiły się cztery firmy: Zuk, Drogomet, WPRD Gravel, Firma Handlowo Usługowa SARDAW Marcin Plichta . Dzisiaj (25 czerwca) koperty z ofertami zostały otwarte. Najtańszą usługę na wykonanie powyższych prac zaproponowała firma Zuk (nieco ponad 350 tysięcy złotych), najdroższą - Firma Handlowo Usługowa SARDAW Marcin Plichta (blisko 503 tysiące złotych).

- Obecnie trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym.Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, prace w Jarze Wilanowska powinny zacząć się w połowie lipca. Zakończyć: ostatniego dnia września – precyzuje rzecznik gdańskiego ZdiZ.

Warto też dodać, że wschodnia część Jaru (ta już bardziej „doinwestowana” przez miasto) doczeka się w tym roku kilku inwestycji z budżetu obywatelskiego (boisko i siłownia). Za takimi rozwiązaniami głosowali gdańszczanie. Być może za rok, czy dwa także i zachodnia część Jaru Wilanowskiego doczeka się podobnego lobby, a tym samym kolejnych inwestycji.

Galeria artykułu

Zachodnią częścią Jaru Wilanowskiego mało kto się interesował

Zachodnią...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA