Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na Rejtana niszczone są samochody, bo...

 1 dodane: 12:30, 03/07/14

tagi:

Wyrzucają śmieci przez okno, hałasują, przeklinają, a jak im się zwróci uwagę potrafią nawet... zniszczyć samochód – mieszkańcy ulicy Rejtana mają problem z kilkoma sąsiadami. Co mamy robić? - pytają.

Jeden ze zniszczonych samochodów na Rejtana
Jeden ze zniszczonych samochodów na Rejtana
Fot. mieszkaniec Rejtana

Fotografia 1 z 1

Powybijane szyby, uszkodzony dach – kilka dni temu na ulicy Rejtana zniszczono jeden z samochodów. To nie pierwsza taka sytuacja, kiedyś w tej okolicy „dostały” też inne auta, ba, były nawet ich podpalenia. 

Jak mówią mieszkający tutaj ludzie (chcą pozostać anonimowi), nie chodziło o przypadkowy głupi wybryk. Na Rejtana są mieszkańcy, którzy właśnie w taki „demolujący” sposób wymierzają sprawiedliwość na własną rękę. Tego typu nauczkę można dostać chociażby za to, że się zwróciło komuś uwagę.

- Na Rejtana jest kilka rodzin, które skutecznie zastraszają innych. Były czasy, że wyrzucali śmieci przez okno, bo im się nie chciało wychodzić z mieszkania. Do tego awantury, krzyki, picie w bramach i na podwórkach. Jak ktoś im zwrócił uwagę, to go wyzywali, a czasem niszczyli samochód – opowiada jeden z tutejszych mieszkańców.

- Jedna z osób usłyszała do nich: „Siedź cicho, bo cię spalę!” - relacjonuje kolejna mieszkanka.

Według relacji mieszkańców, niektórym z sąsiadów nie spodobały się również efekty „rewolucji podwórkowej” w okolicy. Mowa o zmianach na jednym z podwórek przy Rejtana, gdzie zahaszczony i zaniedbany nieużytek przeobraził się w zadbany ogródek z ławkami. - Wcześniej nikt o to nie dbał, było brudno i straszno. Można więc było śmiecić i pić alkohol całymi dniami, teraz inni mieszkańcy zaczęli dbać o to miejsce i nie chcą już takich ekscesów – tłumaczy jeden z mieszkańców.

Wojna „nowego ze starym” trwa więc w najlepsze, a jej ofiarami padają samochody. Niszczy je „stara” strona, której nie podoba się, że okolica staje się bardziej normalna. - Ostatnio sąsiadowi powybijali szyby i zniszczyli karoserię. Bo miał odwagę powiedzieć im kilka słów – mówi mieszkaniec Rejtana i przesyła nam stosowne zdjęcie, pokazujące efekt "pracy" wandali.

Moi rozmówcy przyznają, że póki co nie zgłaszali sprawy na policję, czy do administratora budynków. - Być może rozwiązaniem będą kamery, może to odstraszy wandali – zastanawiają się mieszkańcy Rejtana, którzy skarżą się, że ich sąsiedzi nie tylko uprzykrzają im życie, ale też notorycznie nie płacą czynszu. - Można ich za to eksmitować? - pytają.

Prawda jest taka, że miasto ma ograniczone pole manewru, jeżeli chodzi o najemców mieszkań komunalnych, którzy nie płacą czynszu. - Jeżeli ktoś nie płaci, a dług rośnie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych kieruje sprawę do sądu. I to są zasądza co dalej: czy eksmisja z prawem, czy bez prawa do lokalu. W międzyczasie wypowiadana jest również umowa najmu – tłumaczy Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Co ciekawe, miasto nie może eksmitować lokatora, dopóki nie zapewni mu lokalu zamiennego, lub pomieszczenia tymczasowego. - Jak coś się zwalnia z zasobów miasta, wskazujemy to miejsce i dopiero wtedy jest eksmisja – mówi Piotrowski. W skrajnych przypadkach miasto może nawet „wskazać” noclegownię.

Warto też wskazać na zdaniem niektórych absurd polskiego prawa. - Miasto ma obowiązek zapewniać lokale także z eksmisji ze wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych . I jak nie zapewni lokalu, to ma obowiązek płacić wspólnocie, czy spółdzielni – wyjaśnia rzecznik miasta.

Mieszkańcy Rejtana zastanawiają się, co mogą zrobić w takiej „wojnie z sąsiadami”. 

W takich sytuacjach prawnicy radzą kilka rozwiązań. Przede wszystkim wizyta na komisariacie policji i rozmowa z dzielnicowym. Dalej, pismo do zarządcy nieruchomości i powołanie się na przykład na artykuł 51, który mówi: „ Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” 

Można też wystąpić do sądu z powództwem o eksmisję uciążliwych lokatorów. Tutaj jednak potrzebne będą konkretne dowody – przydadzą się zdjęcia, nagrania video, czy też notatki dzielnicowych, lub strażników miejskich.

- Ludzie się boją składać zeznania, czy chodzić na policję. Coś jednak trzeba z tym zrobić. Jeżeli mieszkańcy się nie zjednoczą, to garstka osób będzie tutaj dyktować warunki i zastraszać innych – słyszę od jednego z oruniaków.

Ilość wydanych ofert najmu lokalu socjalnego i pomieszczeń tymczasowych na realizacje wyroków eksmisyjnych z zasobu mieszkaniowego gminy: 2013r - ogółem 63 oferty, w tym 41 ofert najmu lokali socjalnych 2014r - ogółem 17 ofert, w tym 15 ofert najmu lokali socjalnych. Ilość eksmisji do wskazanych lokali socjalnych lub tymczasowych pomieszczeń, wykonanych z udziałem komornika: 2013r - 21 eksmisji 2014r - 2 eksmisje. 

W 2013r ogółem w 26 przypadkach, a w 2014r - ogółem w 10 przypadkach, zobowiązani do opróżnienia zajmowanych lokali na podstawie orzeczonego wyroku eksmisyjnego, dobrowolnie zwolnili zajmowane lokale i przenieśli się do wskazanych lokali socjalnych. Powyższe dane dotyczą wyłącznie wyroków z zasobu mieszkaniowego gminy i nie obejmują ofert wydanych na realizacje wyroków eksmisyjnych z zasobów innych podmiotów.

Dane z kwietnia tego roku. Dotyczą wyłącznie wyroków z zasobu mieszkaniowego gminy.

Galeria artykułu

Jeden ze zniszczonych samochodów na Rejtana

Jeden ze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.209.158.*

23:24, 09/07/14

REjtana i PrzyTorze jest jedna wielka tragedia w dziedzinie ludzkosci.......... Chodzi o tych nieletnich bezkarnych a zarazem patologicznych Gowniarzy obu płci!!!!!!!!!! Gdzie jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.32.*

17:18, 08/07/14

całe rejtana wysadzić w piz du i będzie po patologi, same ćpuny i śmierdziele tam siE rodzi oruńska patologia syf i nic więcej. ja bym to zrównał z ziemią i postawił nowe osiedle dla normalnych a reszta syfu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

93.154.133.*

03:36, 06/07/14

Rejtana i Przy tOrze syf maksymalny. co te gowniarze robia z tunelem......

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

08:43, 04/07/14

Płacenie przez miasto Wspólnocie- Absurd! - dlaczego? Uważam że Słusznie!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:47, 04/07/14

"Prawda jest taka, że miasto ma ograniczone pole manewru, jeżeli chodzi o najemców mieszkań komunalnych, którzy nie płacą czynszu....." dlatego miasto buduje kolejne domy dla takich patoli na ...no gdzie??? na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.65.139.*

16:27, 03/07/14

Po pierwsze : Centrum Treningu Umiejętności Społecznych - tam eksmituje się również patoli . Mają 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy pobyt w dawnym hotelowcu , W tym czasie nie mogą pić , nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

86.111.207.*

15:09, 03/07/14

czasem trzeba wiedzieć w jaki sposób zwrócić uwagę, a na naszej ukochanej dzielnicy odpowiedni ton to podstawa. Czasem do ludzi mających myślenie trochę myślenie po "ciemnej stronie" trzeba podejść w inny sposób ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA