Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miasto zdecydowało, gdzie będą place zabaw

 1 dodane: 18:44, 28/07/14

tagi:

Znamy już wyniki miejskiego konkursu na place zabaw. Powody do zadowolenia ma m.in. Olszynka i Ujeścisko. Orunia? I tak, i nie. Mogą cieszyć się mieszkańcy Związkowej, pecha ma ulica Nowiny.

Miasto zdecydowało, gdzie będą place zabaw
Miasto zdecydowało, gdzie będą place zabaw
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

17 zawodników, 10 zwycięzców – tak najkrócej można podsumować tegoroczny miejski konkurs na place zabaw. Gra toczyła się o sfinansowanie budowy placów zabaw, wzięły w niej udział pozarządowe organizacje.

Wszystkie pomysły były oceniane i punktowane przez urzędników. Zwycięskim wnioskom zostanie przyznana jednorazowa dotacja w wysokości 50 tysięcy złotych każda (jeden z projektów na Rudnikach otrzymał 25 tysięcy złotych). Suma ta pozwoli sfinansować budowę placu zabaw. Za wykonanie inwestycji odpowiadać będzie miasto. 

W ostatnich trzech latach Orunia „nie wygrała” ani jednego placu zabaw. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj, opisując nie do końca jasne kryteria oceniania zgłaszanych projektów.

W tym roku z magistratu nadeszła dużo lepsza wiadomość. 90 punktów (na 100 możliwych) otrzymał wniosek Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która postulowała o budowę placu zabaw przy ulicy Związkowej. Zgromadzona liczba „oczek” pozwoliła na znalezienie się w pierwszej dziesiątce. Tym samym właśnie w tym miejscu na Oruni powstanie plac zabaw dla dzieci.

- Otrzymaliśmy 50.000zł dofinansowania ze środków Miasta Gdańska, ale ciągle brakuje nam 1000 złotych wymaganego wkładu własnego. Już wkrótce będziemy prosić o pomoc w zbiórce – mówią przedstawiciele GFIS.

I podają harmonogram przyszłych prac: Od sierpnia do końca tego roku zostanie przygotowana stosowna dokumentacja i uzyskane zostaną niezbędne pozwolenia na budowę. W tym czasie ruszy też zbiórka środków na zasilenie wkładu własnego.

W 2015 roku zostaną zakupione urządzenia zabawowe. Teren będzie wyrównany, posprzątany, powstanie ogrodzenie, nie zabraknie też nowych nasadzeń. Plac zabaw na Związkowej ma być gotowy już w maju 2015 roku.

Dużo gorsze humory mają mieszkańcy ulicy Nowiny, który wespół z GFIS-em składali wniosek na budowę placu zabaw właśnie w ich okolicy. Projekt zdobył 89 punktów. O jeden punkt za mało, by wejść do pierwszej dziesiątki.

- Szkoda, wielka szkoda, że na ulicy Nowiny nie powstanie plac zabaw. Naszym zdaniem niezagospodarowany i coraz bardziej zdegradowany teren, położony jakieś 200 metrów od Parku Oruńskiego idealnie nadaje się na taki plac – mówi nam Anna Wrzosek z ulicy Nowiny, która wespół z sąsiadami zbierała pieniądze na wkład własny pod budowę placu zabaw.

Udało się zebrać około 3 tysiące złotych. - W okolicy jest bardzo dużo rodzin z małymi dziećmi. Nawet jak ktoś nie mógł się dorzucić, to deklarował, że przyjdzie posprzątać teren, czy posadzić kwiaty. No cóż z placu zabaw nic nie wyszło, ale liczymy, że w następnych latach nam się uda – dodaje pani Anna.

Plac zabaw zyska również Olszynka (ulica Na Szańcach) i Ujeścisko-Łostowice (Człuchowska 6). Pełną listę zwycięzców w miejskim konkursie znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Miasto zdecydowało, gdzie będą place zabaw

Miasto...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

22:46, 28/08/14

Gdzie można wpłacać na dofinansowanie placu zabaw przy Związkowej?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

22:45, 28/08/14

Gdzie można wpłacać na dofinansowanie placu zabaw przy Związkowej?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

10:18, 30/07/14

Głowa do góry. Będzie plac zabaw na Nowinach w okolicy parku po byłym gospodarstwie ogrodniczym, chociaż nie tak prędko i dzieci dorosną, ale nowe się urodzą, a dzieci z Przedszkola Nr 9 będą bawić się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.65.139.*

10:53, 29/07/14

5 plac zabaw na Olszynce ?A kto posprząta te co są zasypane śmieciami , brudne i zarośnięte krzakami?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.134.*

21:37, 28/07/14

Nie ukrywam, że bardzo przykro mi z tego powodu. Nasze przedszkolaki nawet nie mogą liczyć na porządny plac zabaw. Tym bardziej brak mi słów na temat ogrodzenia placu, którego oczywiście nie ma. Zabytek ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.200.*

21:20, 28/07/14

Super!!! Nareszcie plac zabaw na oruni

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA