Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szlabany będą otwarte dłużej?

 1 dodane: 15:27, 15/08/14

tagi:

Utrapienie dla wielu oruniaków, czyli przecinające dzielnicę szlabany już niedługo mogą działać nieco inaczej. Co to znaczy? Po naciskach lokalnych radnych dzielnicy PKP przygotowała pewne usprawnienia na przejeździe na Dworcowej.

Szlabany będą otwarte dłużej?
Szlabany będą otwarte dłużej?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jak widać, szum w mediach i naciski mieszkańców czasem przynoszą korzyści. Kolejowa spółka postanowiła zająć się problemem przejazdu kolejowego przy Dworcowej/Smętnej.

Nie od dziś mieszkańcy Oruni skarżą się na długi czas wyczekiwania pod tutejszymi szlabanami. Na dodatek jakiś czas temu zrobiło się tutaj naprawdę niebezpiecznie. Mowa o otwartych szlabanach i w tym samym czasie przejeżdżających tędy pociągach.

"W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu na tym przejeździe zamontowane zostały kamery rejestrujące ruch aut, pociągów oraz zachowanie dróżników. Montaż kamer pozwoli wypracować dodatkowe procedury, które usprawnią zamykanie rogatek na przejeździe. Dzięki kamerom PKP PLK S.A. zbada też poziom ruchu drogowego i przekaże sugestie na temat jego organizacji zarządcy drogi." -  do radnych dzielnicowych z Oruni pisze Adam Zdrojewski, naczelnik działu Eskploatacji, Zaplecza Technicznego, Ratownictwa i Ochrony P. Poż. PKP Polskie Linie Kolejowe 

Na tym nie koniec zmian. 

"Dodatkowo od 1 września na przejeździe w Gdańsku Oruni dróżnik przejazdowy będzie dysponował specjalną aplikacją, która w czasie rzeczywistym ukazuje ruch pociągów zbliżających się do sąsiednich stacji. Dzięki temu z wyprzedzenim kilkunastominutowym będzie w gotowości do precyzyjnieszego (z mniejszym wyprzedzeniem) zamknięcia rogatek" - czytamy w dokumencie.

Oznacza to, że szlabany mogą pozostawać nieco dłużej otwarte.

Czy taka odpowiedź satysfakcjonuje radnych dzielnicowych z Oruni?

- Odpowiedź uspokoiła, kamery to dobry pomysł. Oczywiście naszym głównym problemem wciąż są szlabany na Oruni, długofalowym rozwiązaniem musi być budowa bezkolizyjnego przejazdu przez tory – mówi Agnieszka Bartków, szefowa lokalnej Rady Dzielnicy.

Radni nie spoczywają więc na laurach. Wysyłają pisma m.in. do gdańskiego prezydenta. Chcą wiedzieć, co prezydent Adamowicz i wyznaczeni przez niego ludzie zrobili w ostatnich miesiącach, by problem oruńskich szlabanów został (przynajmniej w części) rozwiązany. Czekają też na odpowiedzi na pisma radnego Sejmiku Wojewódzkiego Mariana Szajny, który kilka tygodni temu zgłosił sprawę do Naczelnej Izby Kontroli i premiera Donalda Tuska.

Ponadto dzielnicowi radni planują spotkanie z gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni w sprawie ograniczenia ruchu tirów w niektórych miejscach na Oruni. - Na wysokości przejazdu kolejowego na Dworcowej tiry blokują przejad, puszczając się nawzajem w dwóch kierunkach, a to blokuje ruch – twierdzi Bartków.

Galeria artykułu

Szlabany będą otwarte dłużej?

Szlabany będą...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.147.243.*

08:49, 17/08/14

Na długo zniknął temat szlabanów z portalu...Sądziłem,że Rada Osiedla już się pogodziła z kompromitującymi tłumaczeniami naszych "kochanych włodarzy".Ale cieszę się,że się myliłem...Brawo,Rada ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

12:46, 16/08/14

Czy Pan redaktor mógłby dowiedzieć się czemu ma służyć wysepka na ul. Lipce, stworzona podczas trwającego remontu Traktu Św. Wojciecha? Bo na pewno nie zwiększa bezpieczeństwa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.75.*

10:51, 16/08/14

ruch zgodnie z przepisami odbywa się Dworcową,Smętną , Równą a wyjazd z tej strony torów tylko i wyłącznie przez Sandomierską

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.75.*

10:50, 16/08/14

znak dalej jest ustawiony na skrzyżowaniu Smętnej i Równej a TIRy wjeżdżające na Równą po prostu łamią przepisy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

23:17, 15/08/14

Znak 3,5t był wiele lat na wysokości przejazdu kolejowego. Wówczas Tiry radziły sobie doskonale... Obecnie faktycznie blokują przejazd i dewastują pobocze!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

23:02, 15/08/14

ale przecież te TIR-y też muszą dotrzeć do firm . I na to jest duże zapotrzebowanie. Ma pani zamiar sama przenosić towar czy helikopterem transportować ?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA