Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 08/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Szlachetni" wolontariusze poszukiwani

 1 dodane: 15:26, 29/08/14

tagi:

Wielka, ogólnopolska akcja „Szlachetna Paczka” dociera także na Orunię. Organizatorzy szukają 12-stu wolontariuszy, który dotrą do kilkudziesięciu potrzebujących rodzin właśnie z tej dzielnicy.

"Szlachetni" wolontariusze poszukiwani
Fot. mat. prasowe

Fotografia 1 z 1

- Szukamy wolontariuszy, którzy pomogliby nam dotrzeć do potrzebujących rodzin na Oruni – mówi nam Joanna Siedzińska, która jest liderem rejonu oruńskiego w akcji „Szlachetna Paczka”. Mieszka w Gdańsku, ma 25 lat, pierwsze kroki w projekcie stawiała w 2010 roku. Jak mówi, postanowiła zostać wolontariuszką, bo kiedyś to właśnie jej rodzina otrzymała taką „Szlachetną Paczkę”.

Wolontariusze, którzy zostaną odpowiednio przeszkoleni, będą kontaktować się z wybranymi rodzinami. Przeprowadzą krótką rozmowę, zadadzą pytania, wszystko po to, by jak najlepiej poznać rzeczywiste potrzeby danej rodziny. Krótka ankieta pozwoli również na selekcję osób, którym pomoc po prostu się nie należy.

Te rodziny, które zostaną wybrane do akcji (pomaga tutaj m.in. MOPR), będą mogły spodziewać się gości pod koniec roku. To właśnie wolontariusze dowiozą do mieszkań paczki, przygotowane z pieniędzy darczyńców. 

Na co powinni przygotować się wolontariusze?
- Czasem sama rozmowa z drugim człowiekiem jest najważniejsza, wolontariusz musi o tym pamiętać. Są osoby, dla których równie ważna co pomoc jest możliwość opowiedzenia komuś o swoich problemach – mówi Siedzińska.

- Są różne sytuacje. Rozmowa z matką dwójki dzieci, chorych na porażenie mózgowe na pewno nie należy do łatwych. Trudno przygotować się na taką dawkę cierpienia drugiej osoby. Nasza akcja ma choć w niewielkim stopniu pomóc rodzinom w potrzebie – dodaje.

Po zakończeniu akcji (w połowie grudnia nastąpi wielki finał) wolontariusze będą mogli liczyć na oficjalne certyfikaty i zaświadczenia.

Na Oruni plan jest taki, by rejon ten obsługiwało 12 wolontariuszy. Każdy z nich będzie obsługiwał 3 wybrane adresy, którym zostanie udzielona pomoc. - Liczę na to, że wolontariusze się znajdą. Także i z pomocą Państwa portalu – komentuje Siedzińska.

Każdy kto chciałby zostać wolontariuszem w akcji „Szlachetna Paczka” powinien wejść na stronę www.superw.pl i tam wypełnić stosowny formularz rekrutacyjny. Organizatorzy odezwą się do takiej osoby telefonicznie.

SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2013 roku Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

Galeria artykułu

"Szlachetni" wolontariusze poszukiwani

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

14:45, 09/10/14

Czy coś już wiadomo?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA