Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Historie po Oruńsku": To jeszcze nie koniec, czas na...

 1 dodane: 09:37, 23/10/14

tagi:

Projekt „Historie po Oruńsku” wkracza w decydującą fazę. Szykuje się jedno z ostatnich spotkań (z najprawdziwszym kowalem!), trwają próby do sztuki na bazie oruńskich historii, a na dodatek tworzy się wyjątkowa w swej treści... mapa dzielnicy. Organizatorzy potrzebują Państwa pomocy.

"Historie po Oruńsku": To jeszcze nie koniec, czas
Fot. mat. prasowe

Fotografia 1 z 1

Czytelnikom naszego portalu projektu „Historie po Oruńsku” raczej przedstawiać nie trzeba. Akcja trwa już od kilku miesięcy. I wydaje się, że projekt całkiem nieźle „wypalił” - zorganizowano szereg interesujących dyskusji i spacerów, zebrano sporo dawnych historii z Oruni, przygotowywana jest właśnie sztuka, której tematem będą perypetie mieszkańców tej właśnie dzielnicy. 

Przede wszystkim jednak chodzi tutaj o to, jak nie raz tłumaczyli mi organizatorzy projektu (Gdański Archipelag Kultury i Gościnna Przystań), by pokazać Orunię w nieco innym niż zazwyczaj się pokazuje świetle.

Także więc ludzie, którym ta część Gdańska kojarzy się głównie z „dzielnicą latających noży”, „Meksykiem” i wszystkim co złe, mogą poczuć się rozczarowani projektem. Z drugiej strony cała akcja nie polega też na tym, by – mówiąc kolokwialnie – ściemniać, jak to Orunia jest dzielnicą mlekiem i miodem płynącą. Potrafi być taka i taka.

„Historie po Oruńsku” wciąż jednak nie są jeszcze historią. Jeszcze kilka tygodni nam potowarzyszą. 

We wtorek 28 października 2014 o godz. 18.00 w Domu Sąsiedzkim – Gościnna Przystań odbędzie się spotkanie z Remigiuszem Bystrek, kowalem, który opowie zgromadzonym gościom o najciekawszych, drobnych elementach architektonicznych na Oruni, które dawno temu wyszły spod ręki jego kolegów po fachu.

- Remigiusz Bystrek to mistrz kowalstwa artystycznego, który swój zawód wykonuje z wielką pasją już od ponad dwóch dekad. Jest uczestnikiem wielu pokazów kowalskich i aktywnym popularyzatorem tego ginącego rzemiosła – zachwalają organizatorzy. - Prowadzi Pracownię Kowalstwa Artystycznego Bystrek i obecnie jego kuźnia znajduje się na Fortach.

Przypominamy nasz tekst, w którym o swoim fachu opowiada właśnie pan Remigiusz.

Jednym z elementów projektu jest także stworzenie swoistego przewodnika po Oruni.
- Trwają przygotowania do stworzenia subiektywnej mapy Oruni. Chcielibyśmy żeby mapa z jednej strony pokazywała uroki dzielnicy, a z drugiej opowiadała historie zebrane w trakcie projektu – mówi Aleksandra Abakanowicz z Dworku Artura, oruńskiej filii GAK-u.

- Zapraszamy wszystkich do stworzenia rankingu minimum pięciu miejsc na Oruni, które Waszym zdaniem powinny się na subiektywnej mapie dzielnicy znaleźć – dodaje.

Przedstawiciele GAK-u sami już wytypowali takie miejsce. Sprawdźcie sami, czy czegoś tutaj brakuje.

- Wytypowaliśmy między innymi następujące miejsca: Rynek, Adria, kuźnie oruńskie, Świński rynek, oruńskie kina, nieistniejący już cmentarz, Kanał Raduni, budynek Szkoły Muzycznej, budynek poczty – dawniej dom wdowy Peters, Szkoły nr 10 i 9, Dom Kultury, fryzjer Szarmach, Oratorium Salezjanów, SKY Orunia, Kościół Św. Ignacego, Kościół Św. Jana Bosko, Parki Oruńskie – wylicza Abakanowicz.

Czy taka mapa Oruni Was satysfakcjonuje? Czy powinna zostać uzupełniona o kolejne miejsca?

- Czekamy na Wasze propozycje do końca października. Jednocześnie, przypominamy, że poszukujemy starych zdjęć Oruni, które mogą wzbogacić mapę. Chętnych prosimy o kontakt: a.abakanowicz@gak.gda.pl – apelują pracownicy Dworku Artura.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Gdański Archipelag Kultury Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Galeria artykułu

"Historie po Oruńsku": To jeszcze nie koniec, czas na...

"Historie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA