Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Patriotyczna msza, która ma uczyć polskiej historii

 1 dodane: 11:04, 11/11/14

tagi:

Z okazji obchodzonego dzisiaj Święta Niepodległości szykuje się wyjątkowa msza w kościele na Gościnnej. Świątynie ozdobią patriotyczne proporce, rozbrzmi też głos znanej śpiewaczki. Pomysłodawca oprawy całego wydarzenia podsumowuje krótko: - Chcę w taki sposób uczyć historii naszego kraju.

Na zdjęciu marszałek Piłsudski
Na zdjęciu marszałek Piłsudski
Fot. kresowiacy.com

Fotografia 1 z 1

- Dzisiaj pojęcie dawnych czasów jest w Polsce deprecjonowane. Skraca się ilość godzin historii w szkołach, odbrązawia się naszych bohaterów. Powód jest prosty: nie mamy czuć się Polakami, mamy czuć się Europejczykami. Nie zgadzam się z takim scenariuszem – mówi nam Krzysztof Kosik, znany na Oruni z szeregu przedsięwzięć mieszkaniec tej dzielnicy i były radny miasta.

- Postanowiłem stworzyć patriotyczną oprawę do dzisiejszej mszy w kościele przy Gościnnej. Okazją jest oczywiście Święto Niepodległości – dodaje.

Msza, o której tutaj mowa, rozpocznie się dzisiaj (11 listopada) o godzinie 18:30.

- Wykonałem proporce, każdy z nich zdobi orzeł z różnych czasów polskiej państwowości. Flagi będą wisieć w kościele przy Gościnnej. Próbowałem zorganizować również grupę rekonstrukcyjną, która pełniłaby honorową wartę w czasie mszy. Mam nadzieję, że mszę uświetnią kombatanci i harcerze – mówi Kosik.

Będzie również oprawa muzyczna. Popis swoich umiejętności zaprezentuje Tatiana Szczepankiewicz-Maliszewska, śpiewaczka (sopran koloraturowy) i pianistka, która występuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w całej Polsce, m.in: z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Koncertowała za granicą, w takich krajach, jak Norwegia, Finlandia, Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, Estonia, Ukraina, Litwa, Stany Zjednoczone, Kanada i Australia.

Szczepankiewicz-Maliszewska zaśpiewa polskie pieśni patriotyczne.

- Taka msza jak dzisiejsza ma uczyć polskiej historii. Mam nadzieję, że mama, tata, dziadek, czy babcia opowiedzą dzisiaj młodym ludziom, co to za święto obchodzimy 11 listopada, czy kto to był Piłsudski – puentuje Kosik.

11 listopada obchodzone jest w Polsce Święto, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione w 1937 roku. Od początku wojny (1939) do 1988 święto nie było obchodzone. Przywrócono je w 1989 roku.

Galeria artykułu

Na zdjęciu marszałek Piłsudski

Na zdjęciu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.198.*

23:50, 12/11/14

szkoda,że fundacja "gościnna przystań" jest finansowana przez tych łajdaków tuskowych z PO :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

09:29, 12/11/14

Brawo Panie Kosik. Nasi Salezjanie potrzebują pomocy ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:06, 11/11/14

TUTAJ KRÓTKA RELACJA Z MSZY: http://salezjanie-gdansk.pl/2014/11/11/rocznica-niepodleglosci/ TUTAJ ZDJĘCIA: http://salezjanie-gdansk.pl/galeria/?album=11LISTOPADA

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:01, 11/11/14

Uroczysta Msza odbyła się owszem ale o godzinie 11:00 i to podczas tej Mszy byli obecni kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni ludzie. Uroczystej Mszy przewodniczył Ks. kanonik Henryk Kilaczyński - ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.224.*

15:59, 11/11/14

Przepraszam. Pod tym względem jest to PRAWDA.Jakość zamieszczanych materiałów w NASZYM portalu jest bardzo dobra i wzbudza zaufanie,dziękuję za to Panu Pitrowi Olejarczykowi.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.161.*

14:03, 11/11/14

Do goscia poniżej, słyszysz co mówisz? Może ty jestes od Adamowicza, że deprecjonujesz oruński portal? Jeden z niewielu niepokornych portali, weź się puknij w czoło człowieku. Jaki inny portal zamieści taką ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.224.*

13:33, 11/11/14

Brawo Panie Krzysztofie !! ale co to się wyrabia z NASZYM portalem,że dopiero teraz zamieszczono tę informację,czyżby urzędnicy Adamowicza musieli wyrazić zgodę. Trzeba to zmienić przez głosowanie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA