Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

 20 dodane: 19:23, 19/11/14

tagi:

Walet pikowy (1960), Do widzenia, do jutra (1960), Książę (1981), Trzy dni bez wyroku (1991), Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013), to niektóre z filmów kręcone na Biskupiej Górce. Między innymi Zbyszek Cybulski, Robert Więckiewicz, Artur Żmijewski, Witold Pyrkosz, Edward Lubaszenko, Agnieszka Grochowska, Dorota Wellman, Zbigniew Zamachowski zagrali w filmach kręconych na ulicach tej niewielkiej dzielnicy.

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce
Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce
Fot. s.Sadowska

Fotografia 1 z 20

Mimo zimnej aury, w sobotę (15.11), ponad sto osób przyszło na filmowy spacer. Impreza uświetniła pierwszą rocznicę istnienia portalu Wkręć się w trójmiasto.

Pomysłodawcą i organizatorem był Ryszard Kopittke, mieszkaniec Oruni Górnej, trójmiejski przewodnik, autor i właściciel strony Wkręć się w trójmiasto. Oprowadzali Lokalni Przewodnicy: Liliana Kalita, Marek Baran oraz Wojciech Ostrowski, filmowiec, podróżnik, uczestnik wyprawy „Razem na biegun” z Markiem Kamińskim i Jaśkiem Melą.

- Skąd pomysł na taki spacer i akurat w takim miejscu?
- Mam ogromny sentyment do tego zakątka Gdańska. Oprowadziłem tu swoją pierwszą wycieczkę. Jest to niezwykłe miejsce, które ze względu na historyczną zabudowę i niezwykłą atmosferę trzeba ratować. Nakręcono tu kilka filmów, co stanowi okazję do przypomnienia i promocji dzielnicy. Biskupia Górka znakomicie nadaje się do obchodzenia rocznicy dla przewodnika miejskiego. To nie ostatni spacer tutaj – mówił organizator Ryszard Kopittke.

Spacer prowadził szlakiem filmów kręconych na Biskupiej Górce, a zakończył się projekcją filmową o dawnym Gdańsku w opowieściach Brunona Zwarry, autora Wspomnień gdańskiego bówki. Było to w siedzibie stowarzyszenia WAGA przy ul. Biskupiej 4.

- Biskupia Górka jest znakomitą scenerią dla reżyserów, ze względu na to, że nie była ona zniszczona podczas wojny. Dziś możemy jeszcze odczuć tu atmosferę dawnego Gdańska i nie trudno jest wyłączyć ulice z ruchu miejskiego – opowiadał przewodnik Marek Baran.

Wydarzenie zainteresowało nie tylko wielu Gdańszczan, ale i gdańskie media i znane osobistości. Spacerowali Barbara Piórkowska, gdańska pisarka, Ewa Lieder, kandydatka na prezydenta Gdańska, Jan Kasicki, gdański wędrowiec.
- Chciałem dowiedzieć się więcej i zobaczyć, jak inni to robią – odpowiedział Kasicki na pytanie o powód przybycia na spacer.

Co wspólnego mają Orunia z Biskupią Górką?
Te sąsiadujące ze sobą dzielnice są jednymi z najbardziej zaniedbanych, choć wciąż pięknych miejsc w Gdańsku. Są w pierwszej kolejności przeznaczone przez miasto do rewitalizacji.

Organizator akcji: 
wkręcsiewrojmiasto.com.pl

Partnerzy:
ikm.gda.pl
biskupiagorka.pl
stowarzyszeniewaga.pl
strefagdansk.pl
Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

Filmowym...

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

Filmowym...

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

Filmowym...

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

Filmowym...

Filmowym szlakiem po Biskupiej Górce

Filmowym...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.213.122.*

18:03, 22/11/14

Dobrze znam obie dzielnice i jest mi wstyd za naszych DECYDENTÓW ,że tak one wyglądają, szczególnie ze to właśnie tu znajdują się prawdziwe zabytki. Te dzielnice nie są makietami powstałymi w latacch 50 tych! ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA