Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowi radni na horyzoncie, wybory już w marcu

 1 dodane: 10:09, 22/01/15

tagi:

Wiemy już kiedy gdańszczanie będą wybierać rady dzielnic w całym mieście. 22 marca – to dzień „skreślania” lokalnych reprezentantów. Liczy się tu frekwencja, bo to od niej zależy, czy taka rada powstanie, czy też nie.

Nowi radni na horyzoncie, wybory już w marcu
Nowi radni na horyzoncie, wybory już w marcu
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- 21 stycznia Prezydent Miasta Gdańska podpisał zarządzenie w sprawie wyborów do 29 rad dzielnic. Swoich dzielnicowych reprezentantów będziemy wybierać w niedzielę 22 marca 2015 r. w godzinach 7.00- 21.00 – mówi Emilia Salach z gdańskiego Biura Prasowego.

To ważna data dla wszystkich, którzy uważają, że lokalne rady dzielnic są potrzebne i robią dobrą robotę. O oruńskiej radzie, która właśnie skończyła kadencję, pisaliśmy tutaj.

- Rady dzielnic stają się rzeczywistym, społecznym inkubatorem aktywności mieszkańców- twierdzi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Mam świadomość, że nigdy nie włączymy wszystkich mieszkańców w proces decyzyjny. Ale zależy mi na tym, by poszerzyć grono aktywnych mniejszości, bo to one, jeśli pozyskają wsparcie „milczącej większości”, mogą zmienić rzeczywistość- dodaje prezydent Adamowicz, zachęcając do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach.

Oruńska rada, tak jak i w mijającej kadencji, będzie liczyła 15 osób. Podobnie jak ta na Olszynce. Z kolei Ujeścisko-Łostowice będzie miało 21 reprezentantów. Ta różnica zależy od liczby mieszkańców w danej dzielnicy. Jeżeli mieszka w niej mniej niż 20 tysięcy osób, wtedy rada dzielnicy ma 15 reprezentantów, jeżeli więcej – liczba ta rośnie do 21 radnych.

Swoich reprezentantów wybierać będą mieszkańcy 29 dzielnic w Gdańsku.

Istotna w marcowych wyborach będzie frekwencja. To od niej zależeć będzie, czy taka rada powstanie, czy też nie. A także, czy jeżeli powstanie, jak wielkim budżetem będzie dysponować dana rada.

Sytuacja wygląda tak:
- głosuje mniej niż 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada dzielnicy nie powstaje,
- głosuje od 5 do 13,99% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada dzielnicy powstaje, przyszła rada ma do dyspozycji roczny budżet w wysokości 4 złote na każdego mieszkańca z danej jednostki. Jeżeli więc (taki przykład) dzielnica liczy sobie 15 tysięcy mieszkańców, budżet jej rady (pieniądze pochodzą z budżetu miasta) wyniesie 60 tysięcy złotych rocznie,
- głosuje od 14 do 15,99% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada powstaje, roczny budżet rady to 5 złotych na każdego mieszkańca dzielnicy,
- głosuje 16 i więcej procent uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada powstaje, roczny budżet to 6 złotych na każdego mieszkańca dzielnicy. 

Mateusz Korsztun, przedstawiciel Zarządu obecnej Rady Dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” przypomina o najważniejszych ustaleniach: 

- Wybory odbędą się w niedzielę 22 marca w godzinach 7-21. Obwody do głosowania poznamy 20 lutego, do tego też dnia trwa rejestracja kandydatów. Zmianą względem wyborów w 2011 roku będzie fakt, iż każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos tylko na 1 kandydata (a nie na od 1 do 15).

Co ważne, mieszkaniec, który skończył 18 lat i jest zameldowany w danej dzielnicy może ubiegać się o mandat radnego swojej dzielnicy.
- Aby zgłosić swoją kandydaturę należy złożyć odpowiedni wniosek poparty przez minimum 30 osób stale zamieszkujących teren Dzielnicy, którzy są ujęci także w rejestrze wyborców. Oczywiście muszą to być również osoby pełnoletnie – przypomina Korsztun.

Galeria artykułu

Nowi radni na horyzoncie, wybory już w marcu

Nowi radni na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA