Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

 12 dodane: 13:11, 24/01/15

tagi:

W rejonie ulicy Równej i Ubocze powstaje budowany przez dewelopera blok mieszkalny dla 80 rodzin. W marcu miasto „szykuje transakcję” i zamierza kupić tutaj 48 lokali. Będą to kolejne mieszkania komunalne w tej okolicy. Urzędnicy nie widzą nic złego w tego typu zagęszczaniu jednej dzielnicy miejskimi lokalami.

Miasto
Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 12

O bloku w rejonie Ubocze i Równej, budowanym przez Towarzystwo Inwestycyjne  INVESTING S.A. pisaliśmy tutaj.

Gabaryty budynku, w którym już niedługo zamieszka 80 rodzin: wysokość około 12,5 metrów (4 kondygnacje nadziemne), powierzchnia zabudowy 1308 m2, długość budynku około 108 metrów. I parking na 92 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

Okazuje się jednak, że nie jest to typowa deweloperska budowa, gdzie mieszkania można nabyć tylko na wolnym rynku. W sprawę zaangażowało się miasto, choć jakiś czas temu urzędnicy nie chcieli przyznać, że takie zaangażowanie ze strony magistratu w ogóle istnieje.

- Przygotowywana jest transakcja, w wyniku której Miasto pozyska lokale mieszkalne w tym budynku. Aktualnie planujemy pozyskanie części lokali w tym budynku pod koniec marca bieżącego roku. Prawdopodobnie ta transakcja dotyczyć będzie 48 lokali mieszkalnych – mówi nam Barbara Majewska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku.

Wspomniana wyżej transakcja dotyczy w tym przypadku wymiany o charakterze „lokale za grunt”. Taki scenariusz miał miejsce m.in. przy budowie komunalnego bloku przy ulicy Ubocze 24 (budynek ten leży tuż obok opisywanego tutaj bloku w rejonie Ubocze i Równej). Za blok przy Ubocze 24 (i jeszcze jeden w innej części miasta) deweloper otrzymał drogie tereny w dynamicznie rozwijającej się Oliwie. Czy teraz będzie podobnie?

Nie wiadomo, jakie tereny w mieście otrzyma deweloper. Taki transfer miał wprawdzie odbyć się już pod koniec zeszłego roku, ale został przeniesiony o kilka miesięcy.

Pojawiła się też plotka, że część kupionych przez miasto lokali w budynku przy Równej-Ubocze zostanie przeznaczonych na potrzeby kobiet, które obecnie zamieszkują Dom Samotnej Matki w Matemblewie. Urzędnicy dementują te rewelacje. - Nie znam takich planów – ucina Majewska.

- Lokale pozyskane przez Gminę przeznaczane są na realizację zarejestrowanych potrzeb mieszkaniowych. Głównie na wykwaterowania z budynków przeznaczonych do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny, jak również dla najemców oczekującym na wymianę dotychczas zajmowanego lokalu, którzy chcieliby poprawić standard zamieszkiwania – dodaje przedstawicielka gdańskiego WGK.

W okolicy, gdzie powstaje nowy budynek jest już wiele mieszkań komunalnych i socjalnych. Nie brakuje głosów, że takie zagęszczanie lokalami komunalnymi jednej okolicy po prostu psuje Orunię. A wszelkie rozmowy na temat rewitalizacji tej części Gdańska można włożyć między bajki.

- Nie rozumiem takich obaw – mówi Majewska. - Orunia wymaga odnowy istniejącej zabudowy. Stan techniczny istniejących budynków jest w dużej części niezadowalający, a  standard funkcjonalno-użytkowy lokali odbiega od standardów w innych dzielnicach. Zatem pojawienie się nowej zabudowy w tym rejonie umożliwi stopniową eliminację wyeksploatowanych budynków, a tym samym poprawi wizerunek tej dzielnicy – kreśli optymistyczny scenariusz urzędniczka.
Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

Miasto...

Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

Miasto...

Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

Miasto...

Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

Miasto...

Miasto "szykuje transakcję" na więcej mieszkań komunalnych na Oruni

Miasto...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.113.18.*

18:03, 01/02/15

jak to go wybierał,tago budynia otóż nikt,,WYBORY BYŁY JAK ZWYKLE SFAŁSZOWANE!!!co ze sprawami które cba wytaczało budyniowi?!jakoś cicho...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.210.*

11:24, 31/01/15

Jestem lokatorką na ulicy Ubocze tego bloku który stoi tuż obok tego nowo wybudowanego wszystkim szczerze odradzam zamieszkania w tym bloku , blok jest wybudowany na bagnie sama widziałam jak pracownicy z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.206.*

09:42, 28/01/15

Myślę że miasto powinno wykupić mieszkania przeznaczone na lokale komunalne w budynku, w którym następne mieszkanie zakupi Pan Prezydent.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.222.*

19:30, 25/01/15

Aco z tym wysypiskiem smieci i balaganem na zapleczu?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.117.*

15:10, 25/01/15

Adamowicz zobaczysz ,że będziesz siedział masoński cwaniaku,"ZA NARÓD SPRZEDANY PIEKŁO CIE POCHŁONIE"

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.114.153.*

11:37, 25/01/15

Teraz narzenacie - kto budynia i po wybieral?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

10:28, 25/01/15

P. Majewska nie rozumie... jakoś mnie to nie dziwi bo takich specjalistów w UM właśnie mamy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

23:11, 24/01/15

Urzędnicy (etatowi ) Prezydenta Gdańska uzasadniają logikę takich decyzji - tylko pytam dlaczego to się dzieje w tajamnicy - to wskazuje, że chyba nastąpiły pewne tranzakcje "pod stołem" między urzędnikami a ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.75.*

15:43, 24/01/15

"Nie rozumiem takich obaw – mówi Majewska. - Orunia wymaga odnowy istniejącej zabudowy". Pani Majewska udaje tylko głupią bo doskonale wie o co chodzi. W jednej dzielnicy, przy jednej ulicy Miasto gromadzi ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA