Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zróbmy sobie podwórko, ale nie sami

 1 dodane: 13:11, 04/02/15

tagi:

Mieszkańcy, którym nie podoba się własne podwórko za oknem i chcieliby je zmienić na lepsze powinni nadstawić uszu. Rusza właśnie kolejna edycja miejskiego programu „Wspólne Podwórko”. Na Oruni niedawno skorzystała z niego Żuławska 5.

A na Żuławskiej 5...
A na Żuławskiej 5...
Fot. archiwum Tomasza Jasińskiego

Fotografia 1 z 1

Kilka najważniejszych informacji:

1. Program „Wspólne Podwórko” jest formą wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych oraz współwłaścicieli nieruchomości, którzy posiadają wydzierżawione od gminy podwórko i chcą je zrewitalizować.
2. Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie wniosku zaopatrzonego w koncepcję zagospodarowania i szacunkowy koszt planowanych robót.
3. W ramach programu Miasto Gdańsk pokrywa koszty zakupu materiałów i usług.
4. Miasto finansuje do 90 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Wspólnoty muszą więc zebrać także wkład własny.
5. W tym roku na ten cel, podobnie jak w roku ubiegłym, Miasto przeznaczyło 500 tys. zł.

- W ramach Programu otrzymać można nie tylko pomoc finansową, ale i doradczą – zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

W zeszłym roku właśnie w taki sposób zagospodarowywanych zostało 10 podwórek, m.in.: przy ul. Sienkiewicza, Słowackiego, Targ Rybny. Ale i na Oruni, przy Żuławskiej 5.

Na Żuławskiej 5 pozytywne zmiany za oknem rozpoczęły się od wydzierżawienia podwórka. Cała procedura trwa około dwóch miesięcy. Mieszkańcy zyskali więcej praw na swoim podwórku.

A później wszystko ruszyło niczym lawina. Goła piaskownica i zaniedbany trawnik odeszły do lamusa, posadzono nowe rośliny, ucywilizowano kwestię parkowania, zadbano o wygląd miejsca gromadzenia odpadów.

Miasto dołożyło się do zmian, ale wspólnota mieszkaniowa z Żuławskiej zebrała też kilka tysięcy złotych wkładu własnego. Sama dzierżawa podwórka (jest to warunek konieczny, by uczestniczyć w opisanym tu Programie) nie kosztowała mieszkańców wiele. Za dzierżawę liczącego ponad 1000m2 podwórka przy Żuławskiej 5, wspólnota płaci rocznie około 1000-1100 złotych. W przeliczeniu na jedną rodzinę daje to opłatę rzędu 15-20 złotych rocznie.

Co zrobić, aby wziąć udział w Programie „Wspólne Podwórko”?

- Do 15 maja wszyscy zainteresowani powinni przekazać do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (ul. Partyzantów 74) wypełniony wniosek zgłoszeniowy wraz z załączoną prawomocną uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej lub właścicieli o przystąpieniu do Programu i zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel (min. 5.000zł) – odpowiadają urzędnicy.

Na tym nie koniec.

Potrzeba jeszcze prawomocnej uchwały o umożliwieniu podmiotom wyłonionym przez GZNK wykonanie robót związanych z zagospodarowaniem zaplecza podwórzowego na dzierżawionym terenie. Dalej: jest jeszcze koncepcja lub projekt zagospodarowania zaplecza podwórzowego, kosztorys inwestorski poszczególnych planowanych działań.

- Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie programu – precyzują urzędnicy. Znaleźć go można tutaj.

- W ramach Programu wyłonieni zostaną dzierżawcy i współdzierżawcy, których koncepcje zagospodarowania wnętrz podwórzowych, uzyskają wsparcie realizacyjne, które polegało będzie na zakupie materiałów oraz zleceniu usług związanych z zagospodarowaniem podwórka. Maksymalna wysokość wsparcia realizacyjnego wynieść może 50.000 złotych kosztorysowej wartości planowanych nakładów na zagospodarowanie zaplecza podwórzowego. Wnioskodawcy zobowiązani są wnieść wkład własny w wysokości 10% szacowanych kosztów inwestycji, ale nie mniejszy niż 5.000 złotych, jeżeli wniosek opiewa na maksymalną kwotę dofinansowania – przypominają przedstawiciele magistratu.

Galeria artykułu

A na Żuławskiej 5...

A na Żuławskiej...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA