Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

 11 dodane: 16:26, 21/02/15

tagi:

Setki osób żegnały dzisiaj na cmentarzu Łostowickim zmarłego w ostatni poniedziałek profesora Jerzego Sampa. - To był szlachetny, dobry i skromny człowiek, znakomity pisarz, wielki pasjonat historii Gdańska, Pomorza i Kaszub - mówiono dziś podczas pogrzebu.

Pożegnano profesora Jerzego Sampa.
Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 11

- Miałem to szczęście, że mój ojciec był też moim najlepszym przyjacielem, z którym miałem masę wspólnych tematów. W ostatnich latach ta więź ojca z synem zaczęła się jeszcze bardziej zazębiać – w rozmowie z nami wspominał dziś Christian Samp, syn zmarłego w poniedziałek profesora Jerzego Sampa.

Profesor Jerzy Samp, który przez wiele lat mieszkał na Oruni, był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza, Gdańska, ale także i samej Oruni. Profesor zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 63 lat.

- Na szczęście miałem możliwość pożegnania się z ojcem, bo tata jako mądry człowiek zakładał wszystkie scenariusze. Wiedział, że może być dobrze, wiedział, że może być źle. Mieliśmy więc ten czas, by się pożegnać – mówił jego syn, który niejednokrotnie dał dowód (także i na naszym portalu), że tak jak i ojciec pasjonuje go gdańska historia.

- Dzisiaj opłakuję i żegnam mojego najlepszego przyjaciela i będzie mi brakowało wsparcia ojca, który nigdy się ode mnie nie odwrócił i zawsze udzielał mi pomocy – dodawał w rozmowie z nami.

W dzisiejszym pogrzebie profesora Jerzego Sampa, który miał miejsce na cmentarzu Łostowickim wzięły udział setki osób. Profesora żegnała rodzina, ale i przedstawiciele gdańskiego Uniwersytetu, reprezentanci kaszubskich stowarzyszeń i lokalni politycy, w tym prezydent Paweł Adamowicz.

- Wszyscy wiemy, że był profesorem, ale był też dobrym, szlachetnym człowiekiem. Był skromny, nie tworzył dystansu, był „zwykłym-niezwykłym” profesorem – mówił w wywiadzie prezydent. - Jego książki napisane są świetną polszczyzną, w bardzo przystępny sposób. Profesor miał też wielką zaletę: nie przesadzał w ilości swoich wystąpień, nie udawał, że znał się na wszystkim. Był bardzo dyskretny, z dystansu patrzył na współczesne miasto i na jego rozwój – dopowiadał prezydent Adamowicz.

Profesora będzie pamiętać wielu gdańszczan. - Dzięki niemu poznałam Gdańsk, poznałam swoje miasto, „zaraził” mnie swoją pasją do historii Gdańska. Pisał piękne, dobre książki o Gdańsku – w rozmowie z nami komentowała Danuta Wolfat, mieszkanka Wrzeszcza, która pamięta profesora Jerzego Sampa jeszcze z uczelni, którą razem kończyli.

Najbardziej emocjonalna przemowa podczas pogrzebu należała do profesora Andrzeja Ceynowy, dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

- Są ludzie, których nie ma, nawet wtedy, kiedy są. A są też tacy, którzy są, mimo że ich nie ma. Jurek należał do tych drugich. Jurek, poczekaj jeszcze trochę, my też tam będziemy – mówił wyraźnie wzruszony.

- Co można powiedzieć o człowieku, który spóźnił się na promocje swojej książki? Bo dziś o 11 to nie miała być msza za jego dusze, to miała być promocja jego nowej książki. Ale Jurek się spóźnił...
Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

Pożegnano...

Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

Pożegnano...

Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

Pożegnano...

Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

Pożegnano...

Pożegnano profesora Jerzego Sampa. "Jurek to był wielki, skromny człowiek"

Pożegnano...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

153.19.102.*

10:31, 23/02/15

Dobry, szlachetny i do tego bardzo skromny Wielki człowiek. Niech spoczywa w pokoju. rodzinie serdeczne wyrazy współczucia. Nam równiez Jurka będzie bardzo brakowało. J

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.29.*

08:01, 22/02/15

A co tu komentować. ..... Nameczyl się czlowiek pod koniec życia. Niech Ci ziemia lekką bedzie. Cześć i chwała tobie Profesorze.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA