Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Sześć prokuratorskich zarzutów dla prezydenta Adamowicza

 1 dodane: 08:49, 10/03/15

tagi:

Wygląda na to, że prezydent Paweł Adamowicz ma poważne kłopoty – prokuratura w Poznaniu postawiła mu aż sześć zarzutów za popełnienie przestępstw, związanych z podaniem nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Jezeli sprawa trafi do sądu, a prezydent usłyszy wyrok skazujący, może to oznaczać, że straci swoją funkcję.

Sześć prokuratorskich zarzutów dla prezydenta Adamowicza
Sześć prokuratorskich zarzutów dla prezydenta
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Jak podaje Polskie Radio, według prokuratury prezydent miał podać w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-12 nieprawdziwe dane na temat posiadanych środków finansowych i nieruchomości. Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Już w październiku Centralne Biuro Śledcze powiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przez prezydenta Adamowicza przestępstwa. Sprawa trafiła do prokuratury w Poznaniu.

Prezydent Adamowicz zapewniał, że jest niewinny.

Do wyroku najprawdopodobniej jeszcze rok, półtora roku. Najpierw musi zostać sporządzony stosowny akt oskarżenia i sprawa musi trafić do sądu.

Co by się stało, gdyby prezydent Adamowicz został skazany?

Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, nie mają wątpliwości. -  Mandat prezydenta wygasa w momencie utraty przez niego prawa wybieralności, co następuje m.in. w przypadku, gdy zostanie prawomocnie skazany przez sąd. Wygaśnięcie mandatu musi wówczas wcześniej stwierdzić komisarz wyborczy.

Dzisiaj na konferencji prezydent Adamowicz ma ustosunkować się do całej sprawy.

Oświadczenie prezydenta Adamowicza:

"Moja uczciwość wobec gdańszczan, którzy w niedawnych wyborach po raz kolejny obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli mi dalsze prowadzenie spraw naszego wspaniałego miasta wymaga, bym poinformował ich, że wczoraj w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu postawiono mi zarzuty z art. 233 par. 1 i 6 kodeksu karnego w związku z nieprecyzyjnym wypełnieniem oświadczeń majątkowych. Sprawa dotyczy pomyłek w oświadczeniach majątkowych składanych w latach 2010-2012.

Jak już w przeszłości wielokrotnie mówiłem pomyliłem się, a później powieliłem błąd w paru kolejnych oświadczeniach. Pomyłka miała charakter mechaniczny i popełniłem ją całkowicie nieświadomie. Gdy sam zorientowałem się o pomyłce błąd skorygowałem i w kolejnych oświadczeniach podawałem uzupełniony stan majątkowy.

Z uwagi na toczące się postępowanie prokuratorskie oraz rolę w jakiej występuję w tym postępowaniu do jego zakończenia nie będę udzielał publicznych wyjaśnień w tej sprawie, chyba że zajdą nowe istotne okoliczności. Jestem przekonany, że Państwo to zrozumiecie i moją wolę publicznego niewypowiadania się na temat postępowania i poprzez to niewpływania na jego wynik, uszanujecie.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że fakt postawienia mi zarzutów nie ogranicza mnie ani prawnie, ani faktycznie w możliwościach sprawowania urzędu Prezydenta Miasta Gdańska. Chcę Państwa zapewnić, że ta nowa i na pewno dla mnie niekomfortowa sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na sprawy naszego miasta.

Jednocześnie chcę poinformować, że do zakończenia postępowania – wierzę że w sposób dla mnie korzystny – występuję o zawieszenie mojego członkostwa w Platformie Obywatelskiej".

Galeria artykułu

Sześć prokuratorskich zarzutów dla prezydenta Adamowicza

Sześć...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

164.126.211.*

12:11, 13/03/15

moja orunia.pl to także stwór ludzi zarządzających pewnymi instytucjami na oruni,którzy podczas wyborów-plakatami tego haniebnego kryminalisty adamowicza obklejali jak opętani przejęte od pseudoksięży w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.211.*

12:06, 13/03/15

tylko sześć zrzutów?przecież ten homokryminalista ma duzo wiecej na sumieniu przekrętów

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

09:45, 11/03/15

Co tam. Pomylił się w swoich zeznaniach to pewnie "pomyli się" w zeznaniach na temat mienia Gdańska.To żona mu nie pomagała w tych zeznaniach?. No jak się ma miliony to można zbaranieć i się nie doliczyć tych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:44, 11/03/15

"Moja uczciwość wobec gdańszczan, którzy w niedawnych wyborach po raz kolejny obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli mi dalsze prowadzenie spraw naszego wspaniałego miasta..." Ja pana NIE obdarzyłem zaufaniem.Nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

08:35, 11/03/15

Adamowicz wiele razy powtarzał, że to pomyłka mająca charakter mechaniczny i nieświadomy.Dlaczego nie pomylił się wpisując większy stan majątkowy?Niewątpliwie była to nieświadoma pomyłka,wcześniej dobrze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.168.*

07:27, 11/03/15

SPOKOJNIE przyjdzie czas, szybciej niż później kiedy Polacy się w końcu obudzą, zdadzą sobie sprawę z tego co wszyscy rządzący od wielkiej pseudo transformacji przy okrągłym stole nam fundują i przejmą władzę, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.147.24.*

16:43, 10/03/15

Panie Adamowicz zlo powraca.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.194.*

12:24, 10/03/15

Jakoś my Oruniacy temu panu nie współczujemy. Podejrzewam że jest to dopiero wierzchołek góry lodowej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.222.*

11:03, 10/03/15

Chlebowski -NIEWINNY,Drzewiecki-NIEWINNY,Mucha-NIEWINNA, Nowak-NIEWINNY, Karnowski-NIEWINNY, Grabarczyk-NIEWINNY WINNI CI CO ZDEPONOWALI W AMBER GOLD BO CHCIELI ZAROBIĆ 3 PROCENT WIĘCEJ, WINNI FRANKOWICZE, I ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA