Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od góry, siła działa z dołu.

 3 dodane: 14:14, 21/03/15

tagi:

Wczoraj (20.03) w Przystani Gościnnej odbyło się spotkanie mieszkańców Oruni z kandydatami do Rady Dzielnicy. Jak przebiegło, kto był, kogo nie było i co (konstruktywnego) udało się powiedzieć - o tym relacja.

Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od góry, siła działa z dołu.
Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od
Fot. s.Sadowska

Fotografia 1 z 3

W podejściu KAIZEN (jap.) metody ciągłego doskonalenia, opartej na małych krokach, jest takie powiedzenie: "Przykład idzie z góry, siła działa z dołu". Jak to się ma do wczorajszego spotkania oruniaków w kandydatami do Rady Dzielnicy? 

No cóż. Przykład od góry, raczej słaby, siła od dołu znikoma. Na 24 kandydatów do Rady obecnych było 12. Zainteresowanych mieszkańców- 13 osób. To sporo, zważywszy na to, że Orunia liczy sobie 15 tysięcy ludzi. Wnioski wyciągnijcie sami. Należy tylko mieć nadzieję, że tak słaba frekwencja po obu stronach barykady nie jest prognozą na niedzielne wybory i na działalność Rady.

Jeśli chodzi o merytoryczne przygotowanie spotkania, było ambitnie i sprawne - do pewnego momentu. Potem sprawy się posypały.

Co było super?
Raz. Rzetelna i dobrze przygotowana ulotka prezentująca sylwetki kandydatów. Zawiera wszystkie najważniejsze wiadomości dot. wyborów. Na uwagę zasługuje fakt, że kandydaci sami zebrali fundusze i stworzyli ulotkę, choć niektórzy nie dołączyli się.

Dwa. Profesjonalna prezentacja multimedialna i sprawne wystąpienia programowe kandydatów.

Dla jasności: spotkanie było podzielone na cztery etapy. Dyskusja o tym dlaczego trzeba pójść na wybory i prezentacja samych kandydatów (każdy miał 2 minuty na przedstawienie swojego programu), przebiegły sprawnie i bez zarzutów. Tu, można było zobaczyć ludzi, posłuchać tego, czym każdy chciałby się zająć, wyrobić sobie zdanie. Wśród obecnych 12 startujących w wyborach było kilka naprawdę kompetentnych osób. Były też i takie, których poglądy i pomysły na rządzenie wprawiały (dyplomatycznie rzecz ujmując) w zdumienie. Zdania drugiej połowy nieobecnych kandydatów nie udało się niestety poznać..

Druga część spotkania, czyli pytania z sali i dyskusja z kandydatami, nie poszła najlepiej. Komentarzem do sytuacji niech będzie fakt, że na tym etapie, spośród 13 mieszkańców, którzy przyszli, część wyszła... Generalnie szkoda, ze spotkanie z kandydatami do Rady Osiedla nie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców. Gdyby przyszło więcej osób, być może sprawy przybrały by inny obrót. Ale nie zrażamy się.

Przykład idzie od góry, siła działa z dołu - tak zakłada KAIZEN. Wedle tej reguły moc sprawczą mają ludzie. To oni tworzą organizacje i posiadają wiedzę jak tworzyć dla siebie wartość dodaną.

To Wy, drodzy oruniacy wiecie najlepiej co jest dla Was potrzebne. Dlatego pamiętajcie, że w niedzielę to od Was zależy, czy dzielnica dostanie od miasta pieniądze na najbliższe cztery lata.

I to od Waszej frekwencji zależy, jak duża to będzie kwota. zwłaszcza, że spraw, którymi należy się zająć jest na Oruni wiele. Pokazaliście już nie raz, że umiecie się zebrać "dla sprawy." Każda złotówka się liczy. Zatem: w niedzielę między 7 a 21.00 wybierzcie się do swojego okręgu wyborczego, oddajcie głos na któregoś z upatrzonych kandydatów (najlepiej wybranego świadomie) i spełnijcie swój obywatelski obowiązek dla Was samych i Waszej dzielnicy.

Wybory 22 marca.
Głosujecie w godzinach 7 do 21.00
Oddajecie jeden głos na liście kandydatów.

Okręgi wyborcze:
Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 5 ul. Małomiejska 8 A
Brzegi, Cienista od nr 1 do nr 19 [nieparzyste] i od nr 2 do nr 10 A [parzyste], Cmentarna, Diamentowa, Granitowa, Kolonia Anielinki, Koralowa, Madalińskiego nr 1, Małomiejska, Nakielska, Perłowa, Piaskowa, Podmiejska, Ptasia od nr 1 do nr 29 [nieparzyste] i od nr 2 do nr 22 A [parzyste], Raduńska, Rubinowa, Szafirowa, Szkocka, Trakt Św. Wojciecha od nr 1 do nr 79 [nieparzyste] i od nr 8 do nr 70 [parzyste], Turkusowa, Zamiejska od nr 1 do nr 28

Szkoła Podstawowa Nr 16 ul. Ubocze 3
Daleka, Głucha, Kolonia Mysia, Kolonia Orka, Kolonia Rola, Kolonia Zaranie, Mostowa, Przy Torze, Przybrzeżna od nr 1 do nr 36, Rejtana, Równa, Sandomierska, Serbska, Smolna, Ubocze, Żabia.

Gimnazjum Nr 10 ul. Gościnna 17 
Boczna, Dworcowa, Gościnna, Grabowa, Junacka, Nowiny od nr 1 do nr 50, Plac Oruński, Poleska, Przybrzeżna od nr 38 do nr 46, Przyjemna, Radunicka, Ramułta, Smętna, Smoleńska, Starogardzka od nr 1 do nr 20, Trakt Św. Wojciecha od nr 72 do nr 82 [parzyste] i od nr 81 do nr 225 [nieparzyste], Urocza, Wołyńska, Wschodnia, Zawiejska od nr 1 do nr 78, Związkowa, Żuławska

Szkoła Podstawowa Nr 40 ul. Stroma 19
Aroniowa, Batalionów Chłopskich, Figowa, Głogowa, Gronowa, Inspektorska, Jagodowa, Kątowa, Krokusowa, Lipce, Nad Starą Radunią, Niegowo, Niegowska, Nowiny od nr 51 do końca, Po Schodkach, Rzeczna, Stroma, Tomczaka, Trakt Św. Wojciecha od nr 227 do końca, Ukośna, Wąwóz, Zawiejska od nr 79 do końca, Zawilcowa

Galeria artykułu

Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od góry, siła działa z dołu.

Rada Dzielnicy...

Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od góry, siła działa z dołu.

Rada Dzielnicy...

Rada Dzielnicy - Orunia 12:13. Przykład idzie od góry, siła działa z dołu.

Rada Dzielnicy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.172.252.*

11:39, 22/03/15

Głosowanie obowiązkowe. Radni Dzielnic to 100% społecznicy, proszę nie mylić ich z Radnymi Miasta którzy mają solidne diety i szerokie kompetencje, których dla Oruni w działaniu brakło w ostatnich kadencjach ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.51.*

09:03, 22/03/15

A kandydatom też było potrzebne ogłoszenie o terminie spotkania??? 83.25.66 nie zgadzam się.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.82.*

09:03, 22/03/15

racja.nawet o \osiągnięciach\ naszych radnych zapadła grobowa cisza

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.192.*

00:39, 22/03/15

Nie no upolitycznianie tego portalu, redaktora Piotra to jest już szczyt. MojaOrunia to jeden z niewielu 'prawdziwych' portali.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.66.*

21:48, 21/03/15

Informacja o spotkaniu iest rzetelna ale zastanawiam się dlaczego Portal Moja Orunia.pl nie nagłaśniał tego terminu spotkania z miszkańcami.Mam wrażenie, że Władzy zależy żeby sprawę wyciszyć (a Portal jej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA