Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

 6 dodane: 18:05, 25/03/15

tagi:

Właściciel kilkuhektarowego fragmentu lasu na Kozaczej Górze sprzedaje właśnie działki pod nowe budynki mieszkalne i nowe usługi. - Zbliżamy się do szczęśliwego finału, choć przecież łatwo nie było – cieszą się przedstawiciele firmy MTM. Zgrzytem jest tutaj ostatnia wycinka drzew w pobliżu skrzyżowania Łódzkiej i Świętokrzyskiej. Urzędnicy kwitują krótko: To dewastacja, za którą odpowiadają nieznani sprawcy.

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja
Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 6

O Kozaczej Górze, leśnym terenie, położonym nieopodal ulicy Łódzkiej i Świętokrzyskiej pisaliśmy niejednokrotnie.

W ramce pod artykułem przypominamy pokrótce dość burzliwą historię tego miejsca.

Obecnie większość terenów na Kozaczej Górze należy do miasta. Na leśnych terenach w sercu coraz bardziej zabudowywanego Ujeściska powstały ścieżki, plac zabaw, wybieg dla psów, a także wieża widokowa. Wszystko zostało sfinansowane przez dawnego właściciela terenu, firmy MTM, która przekazała miastu blisko 12 hektarów Kozaczej Góry.

MTM zostawił sobie cztery hektary leśnego terenu. Miało tam powstać nowe osiedle willowe dla kilkudziesięciu rodzin. W pierwotnych zamierzeniach przedstawiciele firmy MTM nie wykluczali, że sami to osiedle wybudują. Stanęło jednak na tym, że firma podzieliła teren na 39 działek, które teraz sprzedaje. - Zainteresowanie jest spore, to przecież dobra lokalizacja, bardzo blisko do pętli tramwajowej Świętokrzyska, czy alei Havla. Część działek udało się sprzedać osobom prywatnym. Działki są w pełni uzbrojone, przyłączona jest woda, kanalizacja i gaz – mówi nam Władysław Grzech, prezes MTM-u.

Już wkrótce mogą tu więc wyrastać pierwsze budynki. Co ważne, ich maksymalna wysokość nie będzie mogła przekraczać 12,5 metra – ścisłe wytyczne w tym względzie podaje tutaj miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu.

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że udało się już sprzedać 11 działek. Niesprzedane pozostają trzy działki o przeznaczeniu usługowo-budowlanym i jedna typowo usługowa. Trzy pierwsze z działek, na których w teorii mogą powstać na przykład pawilony handlowe leżą blisko ulicy Łódzkiej, ostatnia - bliżej ulicy Płockiej.

- Wywiązaliśmy się z umowy. Mówiliśmy, że nie wbijemy nawet łopaty pod nasze mieszkaniowe inwestycje, zanim nie oddamy miastu i mieszkańcom gotowego Parku. I tak się stało. Ale przecież z początku spotkaliśmy się z dużą nieufnością przynajmniej niektórych mieszkańców Ujeściska – wspomina prezes Grzech. - Jestem pewny, że skorzystali tutaj wszyscy: zarówno miasto, jak i okoliczni mieszkańcy, którzy dostali piękny Park. Cieszę się, że sprawa dochodzi do szczęśliwego finału – nie kryje zadowolenia szef firmy MTM.

W ostatnim czasie pojawił się jednak konkretny problem.

- Nieznani sprawcy zdewastowali fragment miejskiego lasu na Kozaczej Górze w Gdańsku. Ich ofiarą padło 59 drzew rosnących na powierzchni 0,15 hektara. To głównie sosny i klony – informuje Katarzyna Kaczmarek z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Wycięty został pas drzew w pobliżu dawnego skrzyżowania ulic Łódzkiej i Świętokrzyskiej, niedaleko rozpoczynającej się właśnie inwestycji developerskiej – informuje Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. - Wartość strat powstałych w wyniku nielegalnej wycinki szacujemy na blisko 3,6 tysiąca złotych. Policja, na podstawie złożonego przez nas zawiadomienia, prowadzi w tej sprawie postępowanie – dodaje.

Szef MTM zapewnia, że jego firma nie ma nic wspólnego z taką wycinką. - Nas również zbulwersowała cała sytuacja. Ścięto drzewa, które miały separować przyszłe budynki od ulicy Łódzkiej. Sprawdziliśmy, tej wycinki nie zrobił nasz wykonawca – mówi prezes.

I przyznaje, że MTM prowadził wycinkę w innych punktach, wycinkę drzew, na którą miał pozwolenie od miasta. - Być może ktoś się pod nas podpiął i wyciął te drzewa, kiedy nasi ludzie pracowali w innej części lasu, nie wiem. Nasza firma jest gotowa sprawić tutaj nowe nasadzenia – deklaruje mój rozmówca.

Właścicielem Kozaczej Góry była firma MTM. Chcąc inwestować na tym terenie, właściciel musiał najpierw postarać się o jego odlesienie. Musiał więc nakłonić urzędników do odpowiednich zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ale MTM miał jeszcze inne zadanie – przekonać okolicznych mieszkańców do swojej inwestycji. A to takie łatwe nie było.

Na wycinanie lasu nie godzili się bowiem niektórzy mieszkańcy Ujeściska. Inni, stali na stanowisku, że „wycinka” jest możliwa, ale tylko na określonym obszarze. Uchwalony pod koniec 2010 roku plan zagospodarowania przestrzennego dla Kozaczej Góry był po myśli tej ostatniej grupy.

Stanęło na tym, że właściciel przeznaczy około 4 hektarów pod swoją inwestycję. Reszta, czyli aż 12 hektarów lasu miała trafić do miasta. Firma MTM zobowiązała się ponadto do budowy w tym miejscu wieży widokowej, placu zabaw, wybiegu dla psów i wytyczenia ścieżek. Koszt tych prac, około miliona złotych, poniósł sam właściciel - Tak też się stało. Tak jak obiecywaliśmy, wywiązaliśmy się z naszej umowy w stu procentach – komentowali przedstawiciele MTM.
Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

Kozacza Góra:...

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

Kozacza Góra:...

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

Kozacza Góra:...

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

Kozacza Góra:...

Kozacza Góra: Działki na sprzedaż i wycinka, którą interesuje się policja

Kozacza Góra:...

Kozacza Góra, na czerwono zaznaczone miejsce przyszłego osiedla

Kozacza Góra,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

91.235.231.*

10:33, 27/03/15

czy oburzeni mieszkańcy zrobili jakieś zdjęcia? myślę że bardzo by pomogły w śledztwie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.133.*

09:01, 26/03/15

GRZECH GRZESZY !!!!!!!!!!!! WYCINKA(DEWASTACJA)TRWAŁA B.DŁUGO !!!!!!!!!!! POSTAWILI PRZY NIEJ NAWET TOJTOJKĘ !!!!!! CODZIENNIE STAŁY SAMOCHODY MTM-u. MIESZKAŃCY BYLI OBURZENI ALE PILARZE BYLI W FIRMOWYCH ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA