Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńskie pustułki zobaczysz na żywo w Internecie

 1 dodane: 17:37, 30/03/15

tagi:

Orunia doczekała się monitoringu, ale... bardzo nietypowego. Kamera obserwuje lokatorów tylko jednego miejsca. To po prostu taki Big Brother. W roli głównej występują pustułki, czyli niewielkich rozmiarów drapieżne ptaki. Teraz do podglądania w Internecie.

Oruńskie pustułki zobaczysz na żywo w Internecie
Oruńskie pustułki zobaczysz na żywo w Internecie
Fot. Zbigniew Petrak

Fotografia 1 z 1

O pustułkach na Oruni pisaliśmy tutaj. Ptaki, którym najwyraźniej nie przeszkadza uliczny gwar i hałas, upodobały sobie szczególnie budynek w sercu oruńskiego rynku, czyli ulicy Gościnnej.

Pustułki, które założyły gniazdo kilka lat temu regularnie wracają na Gościnną. - Każdego roku wykluwały się tutaj kolejne pisklęta. Tylko raz zdarzyło się, że gniazdo było puste – wyjaśniał rok temu Krzysztof Kosik, właściciel budynku, który nie tylko dokarmiał pustułki, a także zamontował im tuż pod dachem pełnowymiarową skrzynkę lęgową dla ptaków.

Rok temu na Orunię przyjechał ornitolog, by założyć pustułkom maleńkie obrączki. Zawarte na nich informacje (adres stacji ornitologicznej i indywidualny numer) stanowią ważny dla badaczy drogowskaz. Dzięki obrączkom można dowiedzieć się, jak długo ptaki żyją i gdzie latają.

Na Gościnnej zamontowano teraz kamerę internetową i można na bieżąco podglądać, co słychać u „oruńskich” pustułek. W projekt zaangażował się Krzysztof Kosik, ale także: Justyna Manuszewska z Fundacji Pomocy Dzikim Zwierzętom, Stowarzyszenie Gdański Animals, firma mBit, oruńscy Salezjanie i Danuta Sikora, radna Sejmiku Wojewódzkiego.

Obraz z kamery znajdziesz tutaj.

A o tym, że niektórzy są w stanie oglądać pustułki naprawdę długo świadczy chociażby forum na stronie GOTOP. Jeden z forumowiczów napisał:

"Zachęcam do dzielenia się informacjami ciekawymi z obserwacji przed kamerką. Kto pierwszy zauważy ciekawe zachowanie ptaków np. pustułka z pokarmem, pierwsze jajko, pisklę itp. Informacje wszystkie wpiszę do karty którą założyłem, i która zostanie wysłana do Kartoteki Gniazd i Lęgów we Wrocławiu.

Ja zacznę i tak:
24.03.2015 r. Przylot samczyka
25.03.2015 r. Przylot samiczki"

Galeria artykułu

Oruńskie pustułki zobaczysz na żywo w Internecie

Oruńskie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.65.137.*

12:57, 14/04/15

Grzywaczy już nie ma - wyniosły się - pustułki rządzą niepodzielnie, przygotowując się do lęgu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

07:45, 11/04/15

Pustułek nie ma ale są za to Gołębie Grzywacze :DDDD

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.251.*

07:56, 02/04/15

pacze a tam gołąb buduje gniazdo o.0

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

15:29, 31/03/15

Niektórym pozostało tylko oglądanie ptaków...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.235.231.*

09:44, 31/03/15

Super. świetny pomysł :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA