Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowa Politechniczna to dopiero początek. Kto wygra batalię o wygląd ulic w Gdańsku?

 2 dodane: 15:52, 07/04/15

tagi:

W mieście zarysowuje się coraz bardziej wyraźny spór odnośnie tego, jak budować wielkie, łączące dzielnice ulice. Konflikt widać też przy dyskusji nad Nową Politechniczną, jedną z gigantycznych inwestycji, które miasto chce realizować w najbliższych latach. Mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska powinni nadstawić uszu: od wyniku takich debat zależeć będzie wygląd Nowej Warszawskiej, czy Nowej Bulońskiej.

Nowa Politechniczna: lewa strona - opcja FRAG, prawa strona - opcja BRG
Nowa Politechniczna: lewa strona - opcja FRAG, prawa strona - opcja BRG
Fot. Zdjęcie pochodzi ze strony: gdanskstrefa.com

Fotografia 1 z 2

Nowa Politechniczna (jedno ze zdjęć do niniejszego artykułu pokazuje jej przebieg) to planowana obecnie międzydzielnicowa droga, która ma połączyć Morenę, Wrzeszcz i Zaspę. Zdaniem miejskich planistów, ułatwi ona także życie mieszkańcom południowych dzielnic Gdańska.

Jak argumentują, za kilka lat znacznie szybciej będzie można dojechać na przykład z Ujeściska do Wrzeszcza. Z prostego powodu: kierowcy ominą centrum miasta i nie będą musieli nadrabiać kilometrów.

By taki scenariusz się ziścił, zwracają uwagę planiści, konieczna jest realizacja także innych drogowych inwestycji w Gdańsku. Nowa Politechniczna to jedna z pięciu wielkich ulic, która ma zostać wybudowana w ramach Strategicznego Programu Transportowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

W mieście trwa teraz dyskusja, jak Nowa Politechniczna ma tak naprawdę wyglądać. I nie o sam przebieg oczywiście chodzi. Tak naprawdę dyskusja jest uniwersalna i ważna dla całego Gdańska.

Biuro Rozwoju Gdańska przygotowało wstępną koncepcję, z której wynika, że droga będzie miała dwie, szerokie jezdnie z wydzielonym torowiskiem tramwajowym. Planiści BRG przekonują, że przy takim scenariuszu konieczne są wyburzenia. Zagrożona jest wschodnia pierzeja ulicy do Studzienki, tamtejsze kamienice przestaną istnieć.

Co ciekawe, może się też okazać, że kamienice zostaną wyburzone, a... szeroka na dwie jezdnie Nowa Politechniczna i tak nie powstanie. Urzędnicy nie wykluczają następującego scenariusza: wyburzane są kamienice, powstaje tutaj linia tramwajowa, a nowe jezdnie Nowej Politechnicznej powstają wtedy, gdy znajdą się pieniądze. 

Zupełnie inaczej przyszłą Nową Politechniczną widzi Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, które zaprezentowało swoją koncepcję.

FRAG przekonuje, że tak szeroka droga w centrum Wrzeszcza to kiepski pomysł. Pokazują rozwiązanie, gdzie Nowa Politechniczna jest znacznie węższa, biegnie tutaj tramwaj, zostają zachowane kamienice, a ulica zamiast szerokiej „przelotówki” staje się znacznie bardziej kameralnym bulwarem.

Przedstawiciele FRAG nie ukrywają, że ich koncepcja ma na celu promować ideę transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Dla ludzi, którzy uważają, że lekarstwem na korki w mieście jest budowanie kolejnych i jak najbardziej przepustowych ulic, powyższa teza może brzmieć jak herezja.

Obie koncepcje odnośnie Nowej Politechnicznej widać tutaj.

Dyskusja nad Nową Politechniczną to swoisty poligon batalii o wygląd nowych ulic w Gdańsku. Biorą w niej udział urzędnicy, miejscy planiści, architekci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, „zwykli” mieszkańcy.

Zwolennicy węższych, bardziej zwartych ulic, które są tak konstruowane, by zwracać uwagę także na potrzeby pieszych, ponieśli już sporą porażkę przy realizacji alei Havla. Ta łącząca Chełm z Ujeściskiem arteria jest zbudowana według zupełnie innej filozofii, filozofii, którą w przypadku alei Havla zaserwowali miejscy planiści.

A to, że taka filozofia jest mocno krytykowana, widać chociażby podczas dyskusji w ramach projektu „Quo Vadis, Ujeścisko”. - Cały ciąg komunikacyjny alei Havla (dwa pasy ruchu w każdą stronę, pasy zieleni, linia tramwajowa, chodniki i ścieżki) liczy sobie aż 80 metrów szerokości, przypomina raczej autostradę niż drogę, która przebiega przez centrum dzielnicy i jest barierą dla pieszych mieszkańców dzielnicy – słychać głosy.

Nowa Politechniczna to kolejne starcie różnych koncepcji, starcie, które może zadecydować o tym, w jakim kierunku rozwinie się Gdańsk. Mieszkańców południowych rubieży miasta szczególnie mocno interesować powinny kwestie Nowej Bulońskiej, czy Nowej Warszawskiej, ulic, o których z dużą pewnością można powiedzieć, że powstaną w najbliższych kilku latach.

Czy nowe arterie będą bardziej przypominały obecną aleję Havla? Czy też szły bardziej w kierunku zaprezentowanym chociażby przez FRAG, lub dyskutantów projektu Quo Vadis, Ujeścisko?

Galeria artykułu

Nowa Politechniczna: lewa strona - opcja FRAG, prawa strona - opcja BRG

Nowa...

Nowa Politechniczna to dopiero początek. Kto wygra batalię o wygląd ulic w Gdańsku?

Nowa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.66.36.*

08:51, 08/04/15

A Nowej Małomiejskiej jak nie było tak i za 30 lat nie będzie, ale niech Orunia siedzi cicho i nadal płaci 10,20 za m2 w zagrzybiałej klicie, obskurnym bloku i fatalnym otoczenia. Zbierzcie się! Wyjdzcie na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

20:16, 07/04/15

Zamiast tramwaju to autobusy a zaoszczędzone fundusze przeznaczyć na inną inwestycję np.: na Oruni :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

20:14, 07/04/15

184 i 168 można się z Państwem zgodzić jednak w przypadku gdynie będzie realizowany tramwaj. Celem wydaje się jest aby kierowcy przesiedli się do komunikacji miejskiej ...

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

17:32, 07/04/15

Artykuł sam w sobie nie jest dyskusją tylko nad Nową Politechniczną, a próbą ogólnego pokazania pewnego sporu, który istnieje w mieście (chociażby ocena alei Havla, czy rozmowy na temat Nowej Warszawskiej). FRAG ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.168.*

17:29, 07/04/15

Ci z FRAG to typowi inż. proj. ktorzy nigdy nie pracowali poza biurkiem i komputerem i nigdy nie widzieli tego co zaprojektowali, a takich bubli niestety jest coraz więcej, mamy jedną taka ulice po ktorej jezdza ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.184.*

17:06, 07/04/15

Kolejne opiniotwórcze medium które w ogóle nie wzięło pod uwagę tego jak BRG ustosunkowało się do wizji FRAG. Żądam żeby to stanowisko w artykule uwzględnić. Jedynie osoba, która przez ostatnie pięć lat w dni ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA