Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy-radni dzielą pieniądze dla dzielnicy, ale mieszkańcy mają inne propozycje

 1 dodane: 10:37, 24/04/15

tagi:

„Wyrzucanie pieniędzy w błoto”, „podejrzane pomysły”, „coś tu śmierdzi”, „narzekają na urzędników, a sami marnują publiczną kasę” - mieszkańcy Ujeściska-Łostowic nie przebierają w słowach i krytykują propozycje do budżetu Rady Dzielnicy, zaproponowane przez Zarząd (i niektórych radnych) tej właśnie instytucji. Przedstawiają też swoje pomysły. W tym roku do wydania jest nieco ponad 84 tysiące złotych. Jest jeszcze szansa, by wydać je inaczej.

Propozycje do Budżetu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Propozycje do Budżetu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Fot. zdjęcie pobrane z forum mojeosiedle.pl

Fotografia 1 z 1

Na pierwszy rzut oka jest to raczej mało seksowny temat. Jak wydać nieco ponad 80 tysięcy złotych w dzielnicy, która liczy sobie ponad 20 tysięcy mieszkańców i ma potrzeby liczone w milionach, lub dziesiątkach milionów złotych? Mówiąc bardziej obrazowo, za te pieniądze (według miejskiego cennika) nie zrobi się nawet dwóch placów zabaw.

Nie mówiąc już o tym, że jak pokazała frekwencja w marcowych wyborach do Rady, na Ujeścisku-Łostowicach ledwie co 14 mieszkaniec w ogóle poszedł zagłosować.

Czym więc się tutaj emocjonować, prawda?

Jednak ludzie się emocjonują. Niektórzy z nich nie zostawiają suchej nitki na budżecie, zaproponowanym niedawno przez Zarząd Rady z Ujeściska-Łostowic. Ale nie o tak zwany "hejt" tutaj chodzi, są i konstruktywne propozycje.

"Marnują kasę, budżet nie dla wszystkich"
A na co niektórzy radni dzielnicy chcą wydać 80 tysięcy złotych, które Rada dostała w tym roku z miasta? Na zdjęciu do niniejszego artykułu widać wszystkie propozycje.

- Radni psioczą na miasto, że urzędnicy marnują kasę, a sami chcą robić jakieś konkursy, gdzie swoim znajomym będą dawać kilka tysięcy złotych. Wywalają też pieniądze na szkolne wyposażenie, a przecież w sytuacji gdy dzielnica dostaje tylko 80 tysięcy złotych, są inne ważniejsze potrzeby od dotowanych z budżetu miasta szkół – mówi nam pan Michał, który swoimi uwagami podzielił się również z czytelnikami portalu Trójmiasto.pl, gdzie za zgodą redakcji zamieścił stosowny artykuł, opisujący całą sytuację.

Dyskusja trwa w Internecie. Na grupach facebookowych i na forum mojeosiedle.pl komentujący w ostrych słowach wypowiadają się o propozycjach Zarządu Rady.

„Jeśli nie jesteś emerytem z ubogiej rodziny, a Twoje dziecko nie chodzi do jednej z lokalnych szkół to możesz sobie tylko pobiegać lub pograć w szachy” - ironizuje jeden z komentujących.

Krytykują mieszkańcy, ale także i niektórzy radni dzielnicy z Ujeściska, którzy przekonują, że z propozycjami Zarządu nie mają nic wspólnego.

- W propozycjach budżetu nie podoba mi się, to, że pieniądze są dla bardzo konkretnych grup mieszkańców, lub dla osób znajomych, które dzięki działaniom rady zarobią spore pieniądze. Dla przykładu: "balkony w kwiatach" (jedna z propozycji do budżetu Ujeściska-Łostowic – przyp. red.) śmierdzą mi na kilometr – w ostrym tonie wypowiada się Katarzyna Wasilewska, radna dzielnicy.

A może tak mieszkańcy-radni zapytaliby swoich sąsiadów?
Głos zabierają też mieszkańcy Ujeściska-Łostowic, skupieni wokół projektu „Quo Vadis, Gdańsku?”, którego głównym założeniem jest przekonanie ludzi do większego zainteresowania się sprawami własnej dzielnicy. Jak przekonują, w całej sprawie nie chodzi już nawet o te 80 tysięcy złotych. Istotne jest, by jak najwięcej mieszkańców (a nie licząca sobie tylko 21 osób Rada Dzielnicy) przedstawiło tutaj swoje propozycje i aby propozycje te zostały wysłuchane przez dzielnicowych radnych.

- Co to jest dzisiaj za problem: uruchomić ankietę internetową i zapytać się bezpośrednio mieszkańców i mieszkanek, czego potrzebują, a potem wziąć to pod uwagę? - pyta Barbara Piórkowska, mieszkanka Ujeściska.

- To nie jest tak, że cały przedstawiony budżet jest do kitu i wszystko trzeba zmieniać. Niepokoi mnie jednak, że rezerwuje się środki, których zapewnienie leży w gestii Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dożywianie dzieci – w porządku, ale finansowanie biblioteki szkolnej, oprogramowania, czy szafek to nie jest zadanie dla Rady Dzielnicy. Nie podoba mi się także wydawanie pieniędzy na festyny, które moim zdaniem są tutaj przeszacowane finansowo – komentuje Michał Wójtowski, który mieszka przy ulicy Porębskiego.

Spokojnie, konsultacje jeszcze trwają
Piotr Lachowski, szef Zarządu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice broni propozycji do budżetu. - Tak można o wszystkim powiedzieć: po co robić coś, skoro tym powinien zająć się ktoś inny? Po co dożywiać dzieci skoro tym powinno się zająć państwo? Nie wszystkimi rzeczami zajmuje się Ministerstwo Edukacji, a niektóre pomysły do budżetu wychodzą nie tylko od dyrekcji szkół, ale przede wszystkim od rodziców i uczniów.

Komentuje też mocno krytykowany punkt budżetu: konkurs „Balkony w kwiatach”, na który ma zostać przeznaczonych 6 tysięcy złotych. - To przede wszystkim nie jest 6 tysięcy „na kwiaty z zaprzyjaźnionej kwiaciarni”, tylko 6 tysięcy na współorganizacje całego przedsięwzięcia, w które wchodzą nie tylko koszty nagród. Pomysł jest propozycją złożoną przez część radnych i mieszkańców, a nie Zarządu.

Lachowski przekonuje także, że konsultacje wciąż trwają (kolejne spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:30 na Przemyskiej 21) i że jeszcze 7 maja, kiedy będzie uchwalany budżet, będzie można zgłaszać swoje propozycje. - Można też pisać na maila zarządu, dzwonić do radnych, zgłaszać pomysły i uwagi – zachęca.

- A ile osób musi przyjść na konsultacje i powiedzieć, że na przykład wydanie sześciu tysięcy złotych na balkonowy konkurs im się nie podoba, by radni dzielnicy skreślili ten punkt z budżetu? - pytam.

- To radni zgłosili taką propozycję i potem radni nad tą propozycją będą głosować i to od nich zależy, czy to przejdzie czy nie. Jeśli mieszkańcy rzeczywiście tego nie chcą, to powinni przekonać radnych i ewentualnie zaproponować inne rozdysponowanie tych środków – odpowiada Lachowski.

A mieszkańcy mają swoje propozycje.

Czy któryś z tych pomysłów przekona radnych?
W rozmowie z nami wymieniają ich całkiem sporo. Nie chcąc, by artykuł był zbyt długi wymieniamy je tylko hasłowo: sadzenie drzew owocowych i stawianie ławek przy zbiornikach retencyjnych, gdańskie Biegi Parkowe, warsztaty rękodzielnicze, siłownie napowietrzne, dofinansowanie biblioteki sąsiedzkiej na Ujeścisku, place zabaw w konkretnych miejscach, remonty chodników, zajęcia edukacyjne dla dzieci „jak dbać o swoją dzielnicę”, festyn ekologiczny na temat segregacji śmieci, pchli targ, wsparcie targu zdrowej żywności, dofinansowanie boiska piłkarskiego, wybiegi dla psów.

Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Raz, budżet Rady Dzielnicy jest stosunkowo niewielki i za 80 tysięcy złotych nie da się zrealizować nawet małej części wymienionych wyżej postulatów. Dwa, znacznie więcej pieniędzy „do wydania” będzie przy tegorocznym budżecie obywatelskim (dla Ujeściska-Łostowic może to być suma rzędu 300-400 tysięcy złotych, pisaliśmy o tym tutaj). Trzy, są rzeczy, których ze względu formalnych budżet rad dzielnic sfinansować nie może.

Przykładowo, podnoszony często przez naszych rozmówców pomysł sfinansowania przez Radę Dzielnicy wynajmu pomieszczenia na potrzeby sąsiedzkiej biblioteki na Ujeścisku jest niezgodny z lokalnym prawem. W rozmowie z nami urzędnicy powołują się na statut gdańskich Rad i argumentują, że na taki cel rady nie mogą przeznaczać pieniędzy.

28 kwietnia o godzinie 18:30 w siedzibie Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice (Przemyska 21) będzie można zgłosić swoje propozycje do budżetu Rady. Będzie je można zgłosić także 7 maja (miejsce to samo), podczas sesji Rady Ujeścisko-Łostowice.
A co z tegorocznym budżetem Rady Dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”? Radni przygotowali już swój projekt (niedługo opublikujemy stosowny artykuł, tutaj możesz zobaczyć projekt uchwały i na co radni chcą wydać pieniądze ). Argumentują, że mieszkańcy mogą im zgłaszać swoje pomysły (mailowo, facebookowo, a także bezpośrednio na dyżurze w najbliższą środę o 18 w Gościnnej Przystani). Póki co jednak w Internecie, w przeciwieństwie do sąsiadów z Ujeściska, oruniacy nie toczą dyskusji na temat budżetu swojej Rady, który w tym roku wyniesie około 60 tysięcy złotych.

Galeria artykułu

Propozycje do Budżetu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice

Propozycje do...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

14:48, 25/04/15

Ujeścisk-Łostowice załatwiajcie to wewnątrz Rady Dzielnicy ...!!! Ten i ten artykuł na trójmieście nie przynosi wam nic dobrego a przy okazji niszczy coś dobrego. Jesteście dorośli więc się dogadajcie a nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.111.*

09:40, 25/04/15

NIE JEST TAJEMNICA ŻE NA UJEŚCISKU WŁADZE SPRAWUJE KOŚCIÓŁ

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

18:38, 24/04/15

Zgoda i bezpieczeństwo!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

18:09, 24/04/15

Zgoda będzie wtedy kiedy rada przestanie robić własne interesy. I dobrze że ktoś to ujawnił zawczasu, bo rada by wydała kasę i byłoby po temacie. A tak to wszyscy wiedzą jak radni słuchają mieszkańców...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.29.*

16:46, 24/04/15

Tylko dlaczego ta animacja jest ograniczona do organizowanych imprez i wyjazdów w jednej parafii?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

15:51, 24/04/15

Animacja lokalnej społeczności tego chce władza a zwłaszcza prezydent. STATUT rad dzielnic jest mikroskopijny aby realizować duże inwestycje. Wystarcza na kilka festynów ławeczek i spotkań eh... ale i tak w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

mdpgd

194.88.3.*

14:13, 24/04/15

"gosc 78.8.192.* 13:59, 24/04/15 poza tym to co jest na forum nie jest zgodne z tym co jest na stronach rady, na forum mojeosiedle jest umieszczony budżet wybiórczo" Czego brakuje na forum?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

78.8.192.*

13:59, 24/04/15

poza tym to co jest na forum nie jest zgodne z tym co jest na stronach rady, na forum mojeosiedle jest umieszczony budżet wybiórczo

zgloś naruszenie
awatar

gosc

78.8.192.*

13:55, 24/04/15

oj autor chyba nie dość szczegółowo przeczytał propozycje do budżetu: tam są właśnie umieszczone :sadzenie drzew owocowych przy zbiornikach retencyjnych, gdańskie Biegi Parkowe, warsztaty rękodzielnicze, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

13:32, 24/04/15

Balkony i seniorzy za 5 tysięcy złotych heh

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.235.231.*

13:27, 24/04/15

"Nie wszystkimi rzeczami zajmuje się Ministerstwo Edukacji, a niektóre pomysły do budżetu wychodzą nie tylko od dyrekcji szkół, ale przede wszystkim od rodziców i uczniów". Rodzice mają np. Komitety ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA