Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 08/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jest milion złotych na Bramę Nizinną, oruniacy powinni cieszyć się najbardziej?

 1 dodane: 08:29, 12/05/15

tagi:

XVII-wieczna Brama Nizinna doczekała się lepszych dla siebie czasów – miejscy radni przegłosowali właśnie przekazanie miliona złotych na remont tego zabytku. To ważna informacja także w kontekście... oruńskich przejazdów kolejowych.

Jest milion złotych na Bramę Nizinną, oruniacy powinni cieszyć się najbardziej?
Jest milion złotych na Bramę Nizinną, oruniacy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Przegłosowaliśmy zmianę w budżecie, przekazując milion złotych na dotację dla Gdańskiego Zakładu Nieruchomości Komunalnych z przeznaczeniem na remont zabytkowej Bramy Nizinnej z XVII wieku. Za te pieniądze zostaną wykonane badania architektoniczno–konserwatorskie, dokumentacja architektoniczna konserwatorska i techniczna, a także remont wrót zabytkowych – mówi nam Magdalena Olek, radna Platformy Obywatelskiej i reprezentantka okręgu wyborczego numer 1, w którym znajduje się także Orunia.

Dokładną lokalizację Bramy Nizinnej znajdziesz tutaj.

- Traktuję to jako pierwszy duży ruch, bo takie pieniądze na generalny remont Bramy Nizinnej oczywiście nie wystarczą. Trzeba jednak zacząć od wykonania badań, zrobienia projektów i remontu bramy. Wierzę, że skoro inwestujemy już konkretną kwotę, to wszystko zmierza w dobrym kierunku – dodaje radna.

A dobry kierunek oznacza, że miasto na poważnie myśli także o innej inwestycji. Chodzi o remont pobliskiego mostu kolejowego, tak aby właśnie tamtędy puścić ruch samochodów. - To są dwa nierozerwalne ze sobą tematy. Aby chronić Bramę Nizinną, docelowo musimy zamknąć ją dla ruchu. Trzeba więc organizować sensowną alternatywę – komentuje Olek.

Miasto już obiecuje, że jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany układ drogowy w rejonie Dolnej Bramy, Bramy Nizinnej i Mostowej.

Jest jednak problem, bo wspomniany wyżej mostek kolejowy jest w katastrofalnym stanie i jego naprawa kosztowałaby znacznie więcej niż zakładało miasto. Miejscy radni chcą jednak naciskać, by środki i na tę inwestycje w końcu się znalazły i by można było „puścić” ruch z ominięciem Bramy Nizinnej.

Jest to też ważne z innego powodu. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski nie raz tłumaczył na naszym portalu, że takie „obejście” Bramy Nizinnej, poprzez stworzenie alternatywnej drogi w ciągu ulicy Mostowej, to dobra wiadomość także dla oruniaków. Jego zdaniem, w ten sposób tworzy się alternatywa dla tutejszych szlabanów kolejowych. Póki co, jak pisaliśmy w innym artykule, wydaje się, że jedyna alternatywa.

Oruniaków takie tłumaczenie jednak nie do końca przekonuje. Płynniejszy ruch w okolicy Bramy Nizinnej nie pomaga oruniakom, którzy chcą wydostać się ze swojej dzielnicy i dojechać na przykład w południowe rejony Gdańska, czy w okolicę Pruszcza. - Jadąc przez okolicę Bramy Nizinnej, musielibyśmy nadrabiać wiele kilometrów – argumentują.

To nie jedyne zmiany w ostatnich miesiącach, które spotkały Bramę Nizinną. Do zabytku wprowadza się kojarzony z Wyspą Spichrzów i kultowy dla wielu klub/muzeum Zejman.

Jak czytamy na stronie Klubu: W naszej nowej siedzibie, w XVII-wiecznej Bramie Nizinnej rozpoczynamy nowy etap działalności udziałem w europejskim wydarzeniu kulturalnym – w Nocy Muzeów.

Klub jest w trakcie przeprowadzki, ale już szykuje ciekawe wydarzenie na terenie Bramy Nizinnej.
„ Serdecznie zapraszamy na muzyczne wydarzenie inaugurujące działalność Klubu Zejman w nowej siedzibie w Bramie Nizinnej. W sobotę 16 maja od godziny 19 gramy i śpiewamy w ramach Nocy Muzeów (…) Dotychczas (10 maja) swój udział w koncercie potwierdzili: Ryszard Linert, Michał Cieśluk, Piotr Słupczyński, Kamil Badzioch, Andrzej Starzec, Jacek Miąskowski i całe NEMO (Marek Wróblewski, Maciek Paszke, Krzysiek Kulczewski), Janek Sierzputowski (wsparcie NEMO i występ solowy), Robert Smołdzino, Zespół MIESZCZEK GDAŃSKICH z Klubu Seniora Motława, Piotr Żurawski i Adam Niedorezo, oraz Marcin Żurawiecki.

Galeria artykułu

Jest milion złotych na Bramę Nizinną, oruniacy powinni cieszyć się najbardziej?

Jest milion...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

15:06, 12/05/15

Dobra wiadomość dla Bramy. Dla Oruniaków nic to nie zmienia! Potrzebna jest Nowa Podmiejska lub tunel.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA