Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

 6 dodane: 12:09, 13/05/15

tagi:

Dobra wiadomość dla gdańszczan, w tym oczywiście oruniaków – jeden z najpiękniejszych zieleńców w mieście, Park Oruński doczeka się drugiego etapu rewaloryzacji. Dzieciaki i ich rodzice będą zachwyceni. Co dokładnie zostanie zrobione? I kiedy? Zapraszamy do lektury.

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!
Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim -
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 6

- Czemu nic się nie dzieje w Parku Oruńskim? Urzędnicy obiecywali, że już na wiosnę tego roku zaczną się kolejne prace. I co? - pytają zniecierpliwieni oruniacy.

Rzeczywiście, rozpoczęta w zeszłym roku i długo wyczekiwana rewaloryzacja Parku Oruńskiego miała być kontynuowana także i w roku 2015. Roboty jednak się opóźniają. Wpływ miały na to także zawirowania w miejskim urzędzie i zmiana kompetencji poszczególnych jednostek w mieście, ot chociażby Zarządu Dróg i Zieleni, jak i Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Teraz to ta druga instytucja nadzoruje wszystkie prace w Parku Oruńskim. Na szczęście w tym roku takie roboty się tutaj odbędą.

Już za kilka miesięcy Orunia zyska... aż cztery place zabaw i jeden rekreacyjno-sportowy.

- 28 kwietnia w siedzibie DRMG odbyło się otwarcie ofert na realizację zadania związanego  z wyposażeniem placów zabaw w Parku Oruńskim – mówi nam Agnieszka Zakrzacka z DRMG. - Zakres rzeczowy zamówienia obejmuje wykonanie nawierzchni bezpiecznej (o powierzchni 1 154  m2), wyposażenie placu rekreacyjno-sportowego oraz  wyposażenie 4 placów zabaw przeznaczonych dla dzieci z różnych grup wiekowych. W ramach realizacji wykonana zostanie także mała architektura oraz zagospodarowanie zieleni – dodaje urzędniczka.

Jak się dowiedzieliśmy, najkorzystniejszą ofertę na realizację powyższego zamówienia złożyła firma Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski z Pruszcza Gdańskiego. Jeszcze w maju miasto podpisze z nią stosowną umowę. - Zgodnie z dokumentacją przetargową zakończenie robót budowlano – montażowych przypada na koniec sierpnia tego roku – precyzuje Zakrzacka.

Oznacza to, że już za kilka miesięcy położony przy ulicy Nowiny teren (tuż obok przedszkola nr 9, u wejścia do Parku) zmieni się nie do poznania. Trzeba przyznać, że i teraz miejsce to wygląda urokliwie.

Plac zlokalizowany jest na terenie dawnego ogrodu kwaterowego (o jego historii pisaliśmy tutaj). Podzielony został na kilka pól, niektóre będą pełnić funkcję rekreacyjną, inne - zagospodarowane zostały jako miejsca pod nasadzenia drzew – w ramach planowanych uroczystości okolicznościowych ‘ojcowie sadzą drzewo’.

Z planowanej inwestycji cieszą się pracownice pobliskiego Przedszkola nr 9, przy którym od dawna funkcjonuje niewielkich rozmiarów plac zabaw. - W okolicy nie ma innego placu zabaw niż nasz. I to widać, bo wieczorami przesiadują tutaj grupki dzieciaków i młodzieży. Nowe place z pewnością się przydadzą.

W 2014 roku ruszyła podzielona na etapy rewaloryzacja Parku Oruńskiego. Wykonano wtedy alejki parkowe, zbudowano oświetlenie standardowe (17 słupów oświetleniowych) oraz iluminacyjne (ok. 55 m) i sieć teletechniczną do monitoringu.

Dobudowano także niewielkich rozmiarów schody, którymi można dojść na nowy plac zabaw. W ramach prac wykonano też kanalizację deszczową i zamontowano przeniesioną ze Śródmieścia kładkę. Przygotowano też pola, na których w 2015 roku montowane będą wspomniane w niniejszym artykule urządzenia rekreacyjne.

Koszt całkowitej rewaloryzacji całego Parku Oruńskiego na chwilę obecną szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.

Projekt zakłada: adaptację budynku dawnej wozowni, wykonanie amfiteatru, wykonanie altany, wykonanie kładki dla pieszych, wykonanie mostku na ciągu pieszo- jezdnym, wykonanie mostków wschodniego i zachodniego na ciągach dla pieszych, wykonanie pomostów widokowych na stawie, wykonanie elementów małej architektury – bram i ogrodzeń, murków kamiennych, schodów, ławek i koszy na śmieci, wykonanie fontanny, wykonanie placu zabaw, wykonanie dróg dojazdowych, wykonanie ścieżek parkowych, oświetlenie wraz z zasilaniem, monitoring.

Nie wiadomo kiedy cały projekt rewaloryzacji Parku Oruńskiego zostanie zrealizowany. Oruńscy społecznicy chcieliby, by modernizacja Parku zakończyła się do 2018 roku. Wtedy bowiem będziemy obchodzić 100-lecie przekazania miastu tego reprezentacyjnego zieleńca.

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

Zbliża się...

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

Zbliża się...

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

Zbliża się...

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

Zbliża się...

Zbliża się drugi etap prac w Parku Oruńskim - Orunia zyska kilka nowych placów zabaw!

Zbliża się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.252.66.*

14:48, 31/05/15

Zgadzam się z przedmówcą. Inwestycja bardzo trafna i potrzebna, ale budować plac zabaw 3 lata to trochę za długo.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.30.*

19:58, 14/05/15

A dałoby się zrobić normalne przejście z parku przy tatarach żeby po błocie nie chodzić? Teraz normalne utwardzone wejście jest tylko od ul. Nowiny.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA