Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 06/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dzielnicowi radni z Oruni źle wydali pieniądze? [POLEMIKA]

 1 dodane: 16:45, 26/05/15

tagi:

Działania oruńskiej Rady Dzielnicy należy uznać za przejaw ignorancji - pisze czytelnik naszego portalu i w ostrych słowach atakuje uchwalony przez radnych budżet dla tej dzielnicy. Swoje argumenty przedstawiają też wywołani do tablicy radni dzielnicowi z Oruni.

Dzielnicowi radni z Oruni źle wydali pieniądze? [POLEMIKA]
Dzielnicowi radni z Oruni źle wydali pieniądze?
Fot. grafika nadesłana przez radnych dzielnicowych z Oruni

Fotografia 1 z 1

O budżecie Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" pisaliśmy niedawno. Przypomnijmy, w tym roku radni dzielnicowi z Oruni i Św. Wojciecha mają do dyspozycji ponad 60 tysięcy złotych do wydania na swoją dzielnicę.

Pieniądze pochodzą z miasta. Radni dzielnicowi podzielili już pieniądze, ale nie wszystkim ten podział się spodobał.

Paweł Kończyński, jeden z naszych czytelników napisał do nas maila, z prośbą o jego publikację. W ostrych słowach atakuje tutaj radnych dzielnicowych z Oruni i Św. Wojciecha. Zamieszczamy cały tekst. Publikujemy też odpowiedź radnych dzielnicowych, których poprosiliśmy o komentarz do argumentów pana Pawła.

Paweł Kończyński, mieszkaniec Oruni:

"Z niedowierzaniem i przykrością przyjąłem fakt uchwalenia rocznego planu budżetowania zadań ze środków Rady Dzielnicy Św. Wojciech­Orunia­Lipce. Oczywiście każdy może powiedzieć, iż był czas na zgłaszanie swoich propozycji odnośnie budżetu i ma w tym rację.

Jednakże czas jakim był tydzień, od ukazania się artykułu o propozycjach Rady Dzielnicy na zgłaszanie swoich uwag można uznać za niewystarczający dla konsultacji społecznych. Często słychać z ust obecnej samej Rady, że miasto nie prowadzi konsultacji społecznych z Orunią ale jak je prowadzić skoro działania Rady należy również uznać za przejaw ignorancji i braku takich rozmów.

Najbardziej przerażający jest fakt wydawania środków na zakup tablic informacyjnych na prywatnych przystankach autobusowych na których w większości będą wisieć ulotki firm pożyczkowych. Większość danych przystanków nie należy do miasta Gdańska więc finansowanie tablic informacyjnych na terenie przystanku wydaje się moralnie nieuzasadnione.

Jak wytłumaczyć fakt wydawania 15.000 złotych na rzeczowe tablice a na gwiazdkę kwoty 1.500zł ? Jedno zero a jak dużo znaczy. Dodatkowym niezrozumiałym faktem jest kwota 9.700 zł przeznaczona na grand prix w biegach czy kwota 4.500 zł na turniej o puchar dzielnicy.

Drodzy Państwo. Mieszkamy w dzielnicy z problemami społecznym z którymi musimy borykać się każdego dnia. Dane 15.000 zł powinny być wydane na kwestię związane z pracą u podstaw: dodatkowymi zajęciami dla dzieci, działalnością edukacyjną dzieci i młodzieży,zapewnieniem elementarnych potrzeb mieszkańców poprzez poprawę np. bezpieczeństwa ruchu drogowego czy monitoring dzielnicy.

W ostatnich wyborach sam startowałem do rady dzielnicy. Nie prowadziłem kampanii i nie uzyskałem wyniku który świadczyłby o zaufaniu społecznym do wykonywania mandatu radnego. Natomiast w chwili obecnej nie byłbym w stanie podpisać się pod takim wydatkowaniem środków które burzy obraz demokracji lokalnej jaką jest Rada Dzielnicy.

Wierzę natomiast, iż każdą decyzję można zmienić. Jak również plan wydatkowania środków finansowych na dany rok. I zamiast kilku tablic które i tak mogą zostać zniszczone zaczniemy budować lepszą perspektywę dla przyszłych pokoleń Oruni. Na koniec mam jeszcze pytanie.

Na stronie Miasta Gdańska mamy odnośnik do strony Rady Dzielnicy http://www.radaosiedlaorunia.pl/ ; niestety po wejściu na stronę mamy komunikat iż domena wystawiona jest na sprzedaż. Czy może ktoś będzie znał odpowiedź ; dlaczego?"

Odpowiedź przedstawicieli Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce":

Jest nam bardzo przykro, że Pan Paweł zamiast rozwiać swe wątpliwości poprzez kontakt z nami bezpośrednio, żali się za pomocą portalu mojaorunia.

Budżet Rady Dzielnicy nie jest prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Nie posiadamy pieniędzy fizycznie na koncie bądź w gotówce, ale wyłącznie „na papierze”. Cała procedura uruchamiania środków trwa dosyć długo, dlatego też aby zdążyć z budżetem na działania czerwcowe, były tylko dwa tygodnie na składanie wniosków bądź opinii.

Zgadzamy się z tym, że czasu było mało. Na pewno kolejne budżety będą tworzone w mniej pośpiesznym trybie. Zarzuty odnośnie celów wydatkowania środków są nieco chybione. Po pierwsze jednym z warunków jakichkolwiek inwestycji czy infrastruktury jest teren miejski. Przystanki autobusowe są jak najbardziej własnością miasta.

Po drugie alternatywy wskazywane przez Pana Pawła:

- dodatkowe zajęcia dla dzieci – wszystkie szkoły znajdujące się na terenie Dzielnicy posiadają pełen wachlarz zajęć dodatkowych. Każdy dla siebie coś znajdzie, a jeśli czegoś brakuje warto porozmawiać o tym z dyrektorem placówki. Dodatkowo działają u nas 3 świetlice środowiskowe, świetlica „pod chmurką”, Oratorium, organizacje pozarządowe… Współpracujemy z nimi i w miarę naszych możliwości wspieramy ich działania.

- bezpieczeństwo ruchu drogowego – od początku I kadencji działamy w tych kwestiach. Nie zawsze potrzebny jest do tego budżet Dzielnicy. Podobnie jest w tym roku, gdzie staramy się by to miasto wzięło finansowanie tych projektów.

- monitoring dzielnicy – w br. na terenie Dzielnicy pojawią się 3 nowe punkty kamerowe, uzyskane z zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji zapewne także zgłosimy taki wniosek, gdyż to nie są kwoty na budżet Rady Dzielnicy.

Podsumowując powyższe, zapewne tegoroczne środki można było lepiej podzielić. Zachęcamy do współpracy z Radą Dzielnicy, przed nami pół roku na przygotowanie budżetu 2016.

Odnośnie strony radaosiedlaorunia.pl – była to inicjatywa radnych I kadencji, całkowicie ze środków własnych Radnych Dzielnicy. Wkrótce poinformujemy o nowej stronie Rady. Jeśli powyższa odpowiedź jest niewyczerpująca, zapraszamy do kontaktu.

Dyżurujemy w każdą środę od 17 do 18 w Gościnnej Przystani (ul. Gościnna 14). Alternatywnie można umówić się na inny termin np. mailowo orunia-sw.wojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl"

Galeria artykułu

Dzielnicowi radni z Oruni źle wydali pieniądze? [POLEMIKA]

Dzielnicowi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

09:10, 28/05/15

Związkowa Ramułta Grabowa! Wspólnoty Mieszkaniowe czyli mieszkańcy starają się najbardziej :) fajne miejsce jeszcze tylko dzierżawa terenu przy budynkach i naprawimy to co zaniedbało Miasto!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.216.*

07:34, 28/05/15

Za to jak wygląda dzielnica odpowiadają mieszkańcy. Najlepiej to widać na związkowej, Ramulta, Grabowej...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.77.124.*

17:32, 27/05/15

Popieram tablice. To nke Radni Dzielnicy odpowiadają za wygląd Dzielnicy ale Radni Miasta kilku kadencji wraz z Władzą! 40* chyba mocno przesadzona wypowiedź!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.25.40.*

10:43, 27/05/15

Radni będą nas informować na tablicach? Widział ktoś kiedyś na tablicy przy przystanku na Sandomierskiej jakiekolwiek ogłoszenie Rady Dzielnicy? Naprawdę mieszkańcy uważają, że nie ma ważniejszych potrzeb niż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.191.*

10:36, 27/05/15

Moim zdaniem te tablice to dobry pomysł

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

23:09, 26/05/15

Święta prawda, że "jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził..."

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

22:08, 26/05/15

Dobrze wykonana praca Nowych Radnych Dzielnicy. Chcą nas informować o swych działanaiach więc postanowili zainwestować w tablice przy głównych przystankach- dla mnie ok.. Fakt jest taki że tylko tam legalnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.199.*

21:39, 26/05/15

Witam pewnie że znajdzie się ktoś kto narzeka bez tego nie wprowadzali byśmy zmian, ale jeśli chodzi o tę kwotę na tablice to zgadzam się z tym panem Pawłem nie jest to sprawa priorytetowa ,mogły te pieniądze na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.217.*

20:28, 26/05/15

Szanowni Państwo, nie chodzi o niezadowolenie czy wylewanie żali a o dyskusję na co wydajemy dane środki i w tym zakresie jest dany artykuł, a w dobie mediów lokalnych dany portal jest taki miejscem wymiany ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.77.124.*

20:01, 26/05/15

Szkoda że zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Nadal jest mnie tych co otwarcie chwalą a więcej tych co krytykują. Ale Orunia na szczęście ma Społeczników w Radzie Dzielnicy których zależy na Dzielnicy. Są i ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA