Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na Jabłoniowej rośnie "szóstka"

 3 dodane: 14:34, 08/06/15

tagi:

Południowe dzielnice Gdańska już wkrótce będą mogły liczyć na... własnych strażaków – przy ulicy Jabłoniowej powstaje właśnie budynek przyszłej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 6 Gdańsk Ujeścisko. Będą tu rozwiązania, których nigdzie w Polsce jeszcze nie ma.

Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na Jabłoniowej rośnie
Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Do tej pory było tak, że południowe tereny Gdańska oficjalnie pod swoją opieką miała jednostka z Oruni. O strażakach z położonego na Trakcie św. Wojciecha budynku pisaliśmy tutaj.

Jeżeli więc paliło się na Oruni Górnej, Ujeścisku, czy Zakoniczynie, do akcji na pewno jechały wozy gdańskiej jednostki nr 3, czyli właśnie tej położonej na Oruni. Wspierały ją oczywiście inne jednostki, najczęściej „dwójka” (ze Śródmieścia).

„Trójka” (w całym Gdańsku miejskich jednostek straży pożarnej jest pięć) i tak ma co robić. Mówiąc kolokwialnie, „ogarnia” także Orunię, Św. Wojciecha, jeździ na wezwania w rejony opływy Motławy.

Tymczasem południowe tereny (np. Ujeścisko-Łostowice, czy Zakoniczyn) to najdynamiczniej rozwijające się tereny w Gdańsku, przynajmniej jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców (i co za tym idzie liczbę nowych budynków). Nic dziwnego więc, że zdaniem gdańskich strażaków inwestycja, która właśnie ma miejsce to strzał w dziesiątkę.

Powstaje "szóstka", czyli strażacka jednostka na Ujeścisku

Otóż przy ulicy Jabłoniowej (zobacz jedno ze zdjęć do artykułu, gdzie widać mapę nowej inwestycji) powstaje właśnie budynek nowej Jednostki Ratowniczo – Gaśnicza Nr 6 Gdańsk-Ujeścisko. 33 strażaków będzie w nim pełnić służbę w systemie zmianowym. Co ważne, w obiekcie planowana jest siedziba jednego zespołu ratownictwa medycznego – tak jak to ma miejsce na przykład w oruńskiej jednostce na Trakcie św. Wojciecha.

Jak będzie wyglądał nowy budynek strażaków na Ujeścisku?

- Część parterowa mieści halę garażową z czterema stanowiskami dla samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz pomieszczenia warsztatowe i magazynowe, szatnie, pralnię i suszarnię. Na parterze i piętrze dwukondygnacyjnej części budynku, przeznaczonych do użytkowania przez personel jednostki ratowniczo-gaśniczej zaprojektowano część socjalną z sypialniami, kuchnią i węzłami higieniczno-sanitarnymi, biuro dowódcy JRG, punkt alarmowy, salę szkoleniową, siłownię oraz pomieszczenia gospodarcze, porządkowe i techniczne – mówi nam Jakub Zambrzycki, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku.

I wymienia wyposażenie przyszłej jednostki na ulicy Jabłoniowej: - Lekki samochód rozpoznania i ratownictwa plus quad, średni samochód ratowniczo – gaśniczy z modułem ratownictwa technicznego, średni samochód specjalny ratownictwa poszukiwawczo-ratowniczego, nośnik plus kontener techniczny, samochód dowodzenia i łączności.

Tak jeszcze w Polsce psów ratowniczych nie szkolono

Nowa jednostka będzie miała też coś, czego nie ma jeszcze żaden strażacki obiekt w Polsce. - To stanowisko do szkolenia i egzaminowania psów ratowniczych, swoisty poligon ćwiczebny specjalistycznej grupy poszukiwawczo – ratowniczej. Będzie to pierwszy tego typu w Polsce spełniający wymogi międzynarodowe określane przez INSARAG-ONZ do szkolenia i certyfikowania grup dedykowanych do udzielania pomocy w ramach ONZ na terenie całego świata – nie kryją dumy gdańscy strażacy.

Obok budynku powstaną place manewrowe i parkingi z dwudziestoma miejscami postojowymi dla samochodów osobowych. Posesja będzie ogrodzona, a na teren jednostki wjeżdżać się będzie przez rozsuwaną bramę.

Kiedy budynek strażackiej jednostki z Ujeściska będzie gotowy? - Sam budynek, wszystkie instalacje i układ drogowy: koniec września 2015 roku. Stanowiska do szkolenia i egzaminowania psów ratowniczych: koniec października 2015 roku – odpowiada Zambrzycki.

Galeria artykułu

Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na Jabłoniowej rośnie "szóstka"

Południe...

Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na Jabłoniowej rośnie "szóstka"

Południe...

Południe Gdańska doczeka się swoich strażaków. Na Jabłoniowej rośnie "szóstka"

Południe...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.195.*

02:13, 12/06/15

ja nie wiem co te posty maja do tematu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.77.124.*

10:17, 11/06/15

Panie Piotrze pomieszane nazwy zwyczajowe z administracyjnymi oraz urbanistycznymi dzielnic ;) Gość 36* nas mieszkańców interesuje podział administracyjny a Zabornia to nie Dzielnica Gdańska, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

08:28, 10/06/15

chwileczkę! Ale ta jednostka to jest już zdecydowanie na Zaborni! Jak zwykle burdel z nazwami dzielnic!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.138.*

19:52, 08/06/15

Potrzebny jeszcze komisariat policji oraz Gimnazjum

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA