Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ujeścisko idzie do urn

 5 dodane: 22:19, 24/11/09

tagi:ZakoniczyngraniceUjeściskorada osiedlaprawybory

Na ostatnim spotkaniu grupy inicjatywnej Rady Osiedla na Ujeścisku udało się wreszcie zamknąć kwestię terytorialnych granic przyszłej jednostki pomocniczej. Teraz przed jej członkami stoi kolejne wyzwanie – organizacja prawyborów.

Ujeścisko idzie do urn
Ujeścisko idzie do urn
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Nareszcie jest południe

Dyskusja na temat granic działalności Rady była przewodnią kwestią trzech poprzednich spotkań. Członkom grupy inicjatywnej najwięcej kłopotów sprawiało ustalenie granicy południowej – zastanawiano się, czy i jakie tereny Zakoniczyna i Łostowic wcielić do RO na Ujeścisku. W ostatni poniedziałek zdecydowano się na następujący wariant: od południa linię krańcową jednostki pomocniczej wytyczałaby ulica Zamojska, granica lasu i ulica Małomiejska. Pominięto m.in. ulice Orląt Lwowskich, 11 listopada i Drużyn Strzeleckich – według uczestników spotkania obszary te „ciążą”  (i to nie tylko terytorialnie, ale również ze względu na odmienny rodzaj występujących tam problemów) zdecydowanie bardziej ku osiedlom Zakoniczyn i Łostowice.

Inne granice pozostały takie same (zawierają się one w rejonie ulic Armii Krajowej, Wieżyckiej i Madalińskiego).

Frekwencja dopisała

W dyskusji wzięło udział ponad 20 osób. Była to jak na razie rekordowa frekwencja na spotkaniach grupy inicjatywnej. W obradach jak zawsze uczestniczyła przedstawicielka Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Nowością był udział radnych – pojawili się Kazimierz Koralewski i Paweł Jaworski.

Prawybory już blisko

Członkowie grupy inicjatywnej organizują teraz prawybory do Rady Osiedla Ujeścisko. Głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące. Jak podkreślają uczestnicy grupy inicjatywnej, prawybory mają być „tylko i aż” swoistym sprawdzianem frekwencji przyszłych wyborów do Rady. Kandydaci startujący w prawyborach będą znani już po 30 listopada. 13 grudnia oddać na nich swój głos będzie można w domach parafialnych kościołów: Ojca Pio (ulica Przemyska 21) i Św. Teresy Benedykty od Krzyża (ulica Wawelska 21). W wyborach tych zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze mają tylko osoby, które zamieszkują na terenie przyszłej jednostki pomocniczej. W najbliższym czasie na terenie Ujeściska rozwieszone zostaną plakaty i rozdawane będą ulotki informujące o prawyborach. Koszt wydruku pokryje RCIiWOP.

Zwolnić czy iść za ciosem?

Do wiążących wyborów do Rady Osiedla Ujeścisko droga jest ciągle daleka. Teraz członkowie grupy inicjatywnej muszą złożyć wniosek do Rady Miasta Gdańska o wydzielenie jednostki pomocniczej. Takie pismo musi być podpisane przez 10 procent mieszkańców projektowanej Rady Osiedla. RMG przeprowadza wówczas konsultacje z mieszkańcami miasta i przez 30 dni od ich ogłoszenia każdy może zgłaszać uwagi do projektu.

- Liczy się teraz złożenie wniosku o wydzielenie jednostki pomocniczej. Ważnym jest, aby prowadzić stały „nasłuch”, co się z tym pismem dalej dzieje. Będę pilnował, aby wniosek ten nie trafił do szuflady – obiecywał radny, Kazimierz Koralewski.

Część członków argumentowała, że pośpiech w kwestii wyborów i powstania Rady Osiedla nie jest wcale wskazany.

- Pamiętajmy, że Rady Osiedla kończą swoją kadencję wraz z końcem kadencji Rady Miasta Gdańska. Może się więc okazać, że mieszkańców Ujeściska czekałyby kolejne wybory do Rady Osiedla. I to w bardzo krótkim odstępie czasu – tłumaczyła Beata Matyjaszczyk, przedstawicielka RCIiWOP.

- Nawet jeżeli taka jednostka pomocnicza powstałaby tuż przed końcem kadencji Rady Miasta, to i tak miałaby już okazję się wykazać. Dostałaby środki od miasta. Mogłaby je przeznaczyć na przykład na festyn, albo na zafundowanie obiadów dla dzieci z biednych rodzin. Lepiej iść za ciosem, nie odkładać wyborów – przekonywał radny Paweł Jaworski.

Do tej kwestii uczestnicy grupy inicjatywnej mają wrócić jeszcze na kolejnych spotkaniach. Najbliższe rozpocznie się 7 grudnia o godzinie 20:00. Miejscem obrad będzie jak zawsze dom parafialny kościoła Św. Ojca Pio.

Rada Osiedla na Oruni?

W najbliższym czasie chcemy zamieścić na naszym portalu artykuł o... Radzie Osiedla na Oruni. Chcemy zapytać mieszkańców, radnych, członków stowarzyszeń o to, czy taka Rada powinna powstać, jakie powinna mieć granice, jakimi problemami miałaby się zająć, a także kto powinien się w niej znaleźć.

Jakie jest wasze zdanie?

Galeria artykułu

Ujeścisko idzie do urn

Ujeścisko idzie...

Ujeścisko idzie do urn

Ujeścisko idzie...

Ujeścisko idzie do urn

Ujeścisko idzie...

Ujeścisko idzie do urn

Ujeścisko idzie...

Ujeścisko idzie do urn

Ujeścisko idzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA