Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Niepotrzebna (s)komunikacja

 1 dodane: 17:54, 03/12/09

tagi:SKMautobusyskomunikowanie113ZTM

Czy jest możliwość skomunikowania autobusów obsługujących dzielnicę Gdańsk Południe z kolejkami SKM, odjeżdżającymi ze stacji Orunia do Gdańska lub Pruszcza? – pyta jeden z naszych czytelników. I jako przykład podaje linię 113. Urzędnicy rozkładają ręce i jako rozwiązanie wskazują... komunikację szynową.

Niepotrzebna (s)komunikacja
Niepotrzebna (s)komunikacja
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Linia 113 to autobus, którego trasa biegnie przez nowe osiedla Gdańska Południe, niemalże od trójmiejskiej obwodnicy aż do Oruni Dolnej. Po drodze autobus przejeżdża m.in. przez ulice: Kampinoską, Niepołomicką, Świętokrzyską, Małomiejską. Ostatnim przystankiem jest ten położony na ulicy Gościnnej. Od niego, oddalony o dwie, trzy minuty drogi, znajduje się dworzec stacji Orunia. Stamtąd kursują pociągi w kierunku Gdańska i Pruszcza.

„113-tka” gryzie się z SKM-ką
Tą trasą codziennie rano do pracy jeździ jeden z naszych czytelników, pan Przemysław.
- Wydostanie się rano z niektórych części Gdańska Południe i dojazd do centrum to prawdziwy koszmar. Dlatego ucieszyła mnie informacja, że będzie więcej SKM-ek, zatrzymujących się na Oruni. Pomyślałem, że będzie można właśnie „113-tką” dojechać na Gościnną i tam przesiąść się na kolejkę do Gdańska albo Pruszcza. W ten sposób można by zaoszczędzić sporo czasu. Niestety, trasa autobusu i nowych SKM-ek nie jest w żaden sposób skomunikowana. Autobus jeździ raz na godzinę i często czas przyjazdu na Gościnną w ogóle nie pokrywa się z odjazdami kolejek. Czy nie można tego zmienić? – pyta pan Przemysław.
Zapytaliśmy o to i my. A konkretnie przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Odpowiedź jaką tam uzyskaliśmy była nieco...enigmatyczna.

Prostopadle czyli równolegle
- Punkty węzłowe umożliwiające przesiadki z kolejek SKM na autobusy/tramwaje ZTM, z reguły istnieją w miejscach, gdzie układ linii ZTM jest prostopadły do linii SKM. Tam gdzie układ linii komunikacyjnych jest równoległy nie tworzy się węzłów przesiadkowych – relacjonowała nam Alina Żarnoch Garnik, rzecznik ZTM.
Tymczasem, na sporym swym odcinku, trasa „113-tki” biegnie prostopadle - by wspomnieć chociażby ulicę Małomiejską - do linii SKM. Z powyższej odpowiedzi wynikałoby więc, że skomunikowanie autobusów tej linii z pociągami, odjeżdzającymi ze stacji Orunia nie byłoby złym pomysłem. Temat drążyliśmy więc dalej. Wkrótce okazało się, że sprawa skomunikowania „113-tki” z linią SKM jest obecnie na wokandzie Działu Przewozów w gdańskim ZTM. Rezultat tych analiz poznaliśmy kilka dni później.

Więcej autobusów nie będzie
„Liczba pociągów odjeżdżających obecnie z p.o.Gdańsk Orunia jest dość mała jak na warunki miejskie. Stąd też pasażerowie jeżdżą do dworca Gdańsk Główny aby tam się przesiąść na SKM i inne pociągi. Nic nie wskazuje na to aby ta tendencja miała się zmienić (np. w nowym rozkładzie jazdy SKM będzie zaledwie 16 pociągów z Oruni do Gdańska Głównego). A w takiej sytuacji zmiany na linii 113 również nie znajdują uzasadnienia.” – taką informację przesłał nam ZTM.

Samospełniająca się przepowiednia?
Odpowiedź urzędników zbulwersowała naszego czytelnika.
- A może jest tak, że ludzie nie korzystają z linii 113 i nie przesiadają się na kolejkę na stacji Orunia, ponieważ autobusy i pociągi nie są skomunikowane? I przez to tworzy się niejako zamknięte koło? Możliwe, że właśnie wprowadzenie takiego skomunikowania i poinformowanie o tym mieszkańców ożywiłoby tą trasą i byłoby przyczynkiem do przyszłych zmian – komentował pan Przemysław.

ZTM nie przekonują takie argumenty.
- Pociągi SKM Gdańsk Główny - Pruszcz Gdański (Tczew) niestety nie kursują regularnie. Ponadto przebudowa linii kolejowej E65 (to właśnie ta linia przebiega przez Orunię) powoduje komplikacje w ruchu pociągów i częste zmiany ich rozkładu jazdy – tłumaczy Alina Żarnoch-Garnik.

Szyny nas skomunikują!
Urzędniczka podaje jednak inne „rozwiązanie” problemu.
- Z uwagi na zatory drogowe mające miejsce w tej części Gdańska komunikacja autobusowa ma bardzo trudne warunki działania. Czasy przejazdu wydłużają się z roku na rok, wraz z rosnącym zatłoczeniem dróg. Dlatego sprawne połączenie Oruni Górnej jak i innych osiedli Gdańska Południe może zapewnić tylko komunikacja szynowa - czyli planowane do realizacji w latach 2010-2011 (zakończenie robót zaplanowano na maj 2012 – przyp. red.) przedłużenie linii tramwajowej z Chełmu w stronę Łostowic i Oruni Górnej – mówi rzecznik ZTM.

Póki co, nie będzie więc zwiększona częstotliwości kursowania linii 113. Nie będzie też skomunikowania Oruni Górnej, Zakoniczyna, Łostowic i pobliskim tym osiedlom okolic z Orunią Dolną i położoną tam dworcem kolejowym. Jedyna zmiana, którą planuje ZTM w najbliższym czasie na terenie Gdańska Południe to... skorygowanie jazdy autobusu linii nocnej N5.
Przyjazd linii 113 na ulicę Gościnną: 6:42, 7:42, 8:42, 9:51, 10:51, 11:51, 12:51, 13:51, 14:51, 15:51, 16:51
Odjazd pociągu ze stacji Orunia (kierunek Gdańsk Główny): 6:26, 6:53, 7:08, 8:23, 9:08, 9:14, 10:51, 13:07, 14:55, 15:12, 16:23, 16:50, 17:07, 17:52, 22:58
Odjazd pociągu ze stacji Orunia (kierunek Pruszcz Gdański): 6:15, 6:55, 7:32, 8:42, 9:32, 11:45,12:36, 13:45,14:20, 14:36,15:17, 16:11, 16:52, 17:04, 20:29

Galeria artykułu

Niepotrzebna (s)komunikacja

Niepotrzebna...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

18:51, 05/12/09

Lepiej już jechać chyba do Głównego przez pętle na Chełmie. Jak widać alternatywy nie będzie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA