Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kolejki za jeden bilet

 1 dodane: 22:43, 14/12/09

tagi:SKMpociągPrzewozy Regionalnebilet

Mamy złą i dobrą wiadomość dla oruniaków. Nie będzie dodatkowych SKM-ek, zatrzymujących się na ich dzielnicy. Od wczoraj pojawiła się natomiast opcja tańszego podróżowania.

Kolejki za jeden bilet
Kolejki za jeden bilet
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

13 grudnia wprowadzony został nowy rozkład SKM-ek. Oficjalnie miało być więcej pociągów, kursujących i zatrzymujących się na Oruni. W praktyce częstotliwość i rozpiętość godzinowa nowych połączeń dla wielu była więcej niż dyskusyjna.

Pociągów jest mniej!
Jedna z naszych czytelniczek, pani Anna Retowska napisała do nas:
„Zamiast zwiększyć ilość połączeń w godzinach szczytu, to teraz jest ich jeszcze mniej. Rano jest kolejka 6:53, długa godzinna przerwa i dwie kolejki pod rząd 8:01 i 8:08. W poprzednim rozkładzie było jeszcze połączenie o 7:10. Moja córka Kasia jeździ od 3 lat do szkoły na Zaspę i w tym okresie ilość pasażerów bardzo się zwiększyła. Miałam nadzieję, że pociągów będzie więcej, a tu porażka.”

W Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dowiedzieliśmy się, że nowy rozkład jazdy pociągów – ze względu na roboty modernizacyjne na odcinku Pszczółki – Pruszcz Gdański – będzie ulegał jeszcze drobnym zmianom i poprawkom. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowych połączeń.
- Przepustowość linii jest ograniczona, także uruchamianie dodatkowych pociągów jest w tej chwili niemożliwe ze względów technicznych – informuje Tomasz Iżycki-Herman z wspomnianego wyżej Departamentu.

Wreszcie jeden bilet
Oprócz SKM-ek, przez Orunię przejeżdżają również pociągi Przewozów Regionalnych. W stronę Gdańska, rano między godziną 7 a 8 kursują aż dwa z nich (odjazd z Oruni: 7:12 i 7:21). Jednak i tu pojawia się problem.
„Trzeba wykupić na te pociągi dodatkowy bilet miesięczny. Sławny już bilet metropolitalny nie obejmie Przewozów Regionalnych, czyli większości kolejek zatrzymujących się w Lipcach i na Oruni.” – pisze pani Anna w dalszej części swojego maila. W przypadku jej córki kupno dwóch biletów oznacza dla naszej czytelniczki konieczność wygospodarowania dodatkowych 40 złotych z domowego budżetu.  
Okazuje się jednak, że taka dopłata od wczoraj nie jest już wymagana.
- Od dnia 13 grudnia 2009r. Przewozy Regionalne honorują bilety metropolitalne, co jest kolejnym ułatwieniem w podróżowaniu dla wszystkich pasażerów – tłumaczy Tomasz Izycki-Herman.
Z takiego rozwiązania cieszy się nasza czytelniczka.
- To dla mnie znakomita wiadomość, a przede wszystkim konkretna oszczędność. Dziwię się trochę, że informacja o bilecie metropolitalnym nie jest bardziej rozpowszechniona. Wiele osób może po prostu nie wiedzieć, że nie muszą już płacić za dwa bilety. A przecież nie ma sensu przepłacać – mówi pani Anna.

Garść informacji o "metropolitalnym"
Przypomnijmy, oprócz pociągów SKM i Przewozów Regionalnych, bilety metropolitalne są respektowane również w pojazdach ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo. W pociągach Przewozów Regionalnych są one ważne na odcinkach Cieplewo - Trójmiasto - Reda Rekowo (pierwszy przystanek na linii Reda - Hel) oraz na fragmencie linii Gdynia - Kościerzyna, do przystanku Babi Dół. W okresie letnich wakacji bilet będzie ważny też, na odcinku Gdynia - Wejherowo, w sezonowym pociągu PR Gdynia - Łeba.
W sprzedaży są bilety dobowe, 72-godzinne i miesięczne. Są trzy opcje biletu metropolitalnego:
-  komunalny (obowiązuje w ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo)
- kolejowo-komunalny dwóch organizatorów (obowiązuje w pociągach SKM i PR oraz w pojazdach ZTM w Gdańsku albo ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo)
- kolejowy-komunalny wszystkich organizatorów (obowiązuje w pociągach SKM i PR oraz w pojazdach ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo)
Opcja najdroższa, czyli ostatnia kosztuje w wersji ulgowej 100 złotych, w wersji normalnej 200 złotych.

Szczegółowy cennik BM znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Kolejki za jeden bilet

Kolejki za...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

17:47, 16/12/09

I w Radiu Gdańsk też

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

21:11, 15/12/09

Pojawiły się plakaty o tym połączeniu. Bynajmniej są w autobusie 123.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:07, 15/12/09

A ja pragnę zwrócic uwagę na fakt, że pociągi regionalne zatrzymują się nie na wszystkich przystankach, zatem podróż na Zaspę czy Przymorze np., jest związana z przesiadkami.Mnie osobiście nowy rozkład skaszanił ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:44, 15/12/09

Pragnę zwrócić uwagę, iż na zdjęciu jest pociąg Spółki Intercity. Ponadto w uzupełnieniu informacji dot. liczby pociągów odjeżdżających z p.o. Gdańsk Orunia to najprostszym jest wejść na stronę internetową PKP. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

 

01:07, 15/12/09

Takie wielkie halo było, że zwiększą ilość pociągów SKM na tej trasie, a wyszło jak zwykle.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:26, 15/12/09

Dobrze Panie Redaktorze. Przepraszam za emocjonalny komentarz, ale krew czlowieka zalewa gdy takie bydło się panoszy i robi co chce uprzykrzając ludziom życie. Dziękuję za zainteresowanie się sprawą.

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

 

00:10, 15/12/09

Do "gość 23:56": Proszę nie wrzucać tego komentarza pod każdy artykuł. Kwalifikuje się to jako spam. I bardzo proszę panować nad emocjami. Zajmiemy się poruszaną w Pana komentarzu kwestią już niedługo. Na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:56, 14/12/09

Jest prawie północ, a gimnazjalne ścierwo rzuca petardy (bardzo głośne) w okolicach Przy Torze i Traktu Św Wojciecha. Czy pseudo-policja tym się zainteresuje w końcu? To się dzieje już od kilku dni. Jeśli nic ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA