Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 3 dodane: 14:22, 19/01/10

tagi:stacja oruniabester quartetfolkmuzyka klezmerskakrokemuzyka etniczna

Wszystkich miłośników muzyki etnicznej, folku, world music, muzyki awangardowej i współczesnej zapraszamy na dwa marcowe wieczory do Stacji Orunia.

 Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia
Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia
Fot. p.kluz

Fotografia 1 z 3

11 marca zawita na Oruni zespół Kroke – światowa sława muzyki klezmerskiej. Zespół promować będzie swoja najnowszą płytę.
Kolejny weekend to równie sławna na świecie krakowska grupa – Bester Quartet (dawne The Cracow Klezmer Band) i kolejna premiera w Gdańsku. Zespół wystąpi na Stacji Orunia 20 marca (sobota) z premierowymi utworami na nową płytę, która ukaże się w dystrybucji polskiej jesienią 2010, nakładem legendarnej wytwórni TZADIK kierowanej przez Johna Zorna w Nowym Jorku.

Kroke (11 marca)
CD Out of Sight – Oriente Musik 2009 (Berlin)
Premiera odbyła się 01.10.2009
Wspaniale urzekający i pełen muzycznych doznań pokaz nowych kompozycji Kroke, nagranych w oryginalnym Trio. Powrót do korzeni? Na pewno droga w tym kierunku. Rezygnacja z zestawu perkusyjnego oznacza, na powrót, nadanie większej roli altówce, akordeonowi i kontrabasowi. Równomierne wyeksponowanie instrumentów odpowiedzialnych tak za melodie i za rytm.
Out of Sigh to znane już, jak i na nowo zaskakujące oblicze światów muzycznych Kroke. Począwszy od improwizacji Kukurby inspirowanych orientem („Mecalakuku”) poprzez nieokiełznany „Life As It Is” do frywolnie kuszącego „A Luftmentsch”.
Wygląda na to, że siła twórcza Kroke, czyli połączenie tradycji i ich własnego spojrzenia na „Życie takie, jakim jest”, jest cały czas odkrywcza i mocna.
Muzycy:
Tomasz Kukurba: viola, głos, flet, instr. perkusyjne
Jerzy Bawoł: akordeon
Tomasz Lato: kontrabas

Bester Quartet (20 marca)
Bester Quartet – jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty, Jarosława Bestera.

Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.

Bester Quartet dokonał niezliczonej liczby nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: Johnem Zornem, Tomaszem Stańko, Grażyną Auguścik, Johnem McLeanem, Donem Byronem, Frankiem Londonem, Jorgosem Skoliasem, Aaronem Alexandrem, Ireneuszem Sochą i innymi.

Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Ukrainie, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie.

Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna, jest wydanie jak dotąd sześciu albumów zespołu:

1. De Profundis (TZ 7143)
2. The Warriors (TZ 7157)
3. Bereshit (TZ 7183)
4. Sanatorium under the Sign of the Hourglass (TZ 7349)
5. Balan (TZ 7358)
6. Remembrance (TZ 8116)

Skład zespołu
Jarosław Bester – akordeon
Jarosław Tyrała – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne
Wojciech Front – kontrabas


Bilety do nabycia w Stacji Orunia, ul. Dworcowa 9 w dni powszednie od 10-19:00
oraz w Jadalni pod Zielonym Smokiem ul Szeroka 125 - codziennie od 10-23:00
Dla grup powyżej 4 osób specjalna zniżka.
Przy zakupie biletów na oba koncerty również specjalna zniżka.

Polecamy również najbliższe koncerty w Plamie - informacja na www.plama.art.pl
Trupa Trupa 22.01
Dagadana 16.02


Dodatkowe informacje: http://www.gak.gda.pl
e-mail: stacjaorunia@gak.gda.pl

Galeria artykułu

 Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia

Kroke i Bester...

 Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia

Kroke i Bester...

 Kroke i Bester Quartet na Stacji Orunia

Kroke i Bester...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

21:47, 08/03/10

jesli ktos z naszej dzielnicy jest wielkim miłośnikiem muzyki Kroke prosimy o udział w konkursie na recenzję płyty. Zaproszenia czekają - info na www.trojmiasto.pl zapraszamy. Stacja Orunia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:42, 08/03/10

zróbmy z naszej dzielnicy cos wyjątkowego tak zeby kazdy polak wiedzial co to jest. Kazik kiedys nawiązywał do Oruni w tekstach ale to była dawno i chodziło o co innego. Teraz mamy szanse być faktycznie taką ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:35, 08/03/10

kultura na najwyższym poziomie i to na naszej oruni - jadnak można cos zrobic a moze dzeki temu nasza dzienica odżyje ja praga w wawie super

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:58, 20/01/10

czad

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA