Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Happy end na Pięciu Wzgórzach

 1 dodane: 09:08, 27/03/10

tagi:295Osiedle Pięciu WzgórzZTMZakoniczynautobus

Zakoniczyn. Od dzisiaj autobusy linii 295 kursują znacznie dalej niż dotychczas – aż do ronda przy ulicy Porębskiego. Batalia o przystanek trwała prawie dwa lata.

Happy end na Pięciu Wzgórzach
Happy end na Pięciu Wzgórzach
Fot. Materiały ZTM Gdańsk

Fotografia 1 z 1

Do autobusu droga daleka...
To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców osiedla Pięć Wzgórz, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. A tych – jak pokazuje narastający tłok w autobusach, obsługujących ten rejon – z roku na rok jest coraz więcej. Nic dziwnego, południowa część Gdańska urbanizuje się najszybciej i sporo nowych mieszkańców zamiast autem woli podróżować autobusami (dla wielu jest to opcja po prostu tańsza). Wydawać by się mogło, że prawda ta powinna być „oczywistą oczywistością” dla wszystkich. Patrząc jednak na historię mieszkańców kilku ulic na Zakoniczynie (m.in. Porębskiego i Bergiela), można nabrać poważnych wątpliwości. Do tej części dzielnicy w przeszłości żaden autobus nie dojeżdżał. Pasażerów z osiedla Pięć Wzgórz czekał więc zawsze długi spacer na najbliższy przystanek – pętlę przy ulicy Wieżyckiej. Spacer, szczególnie w przypadku porannej podróży do pracy, kiedy to liczy się każda minuta, przeradzał się często w jogging (a i spóźnialscy sprinterzy nie należeli tutaj do rzadkości).

Same „ale” z tym przystankiem
Mieszkańcy postanowili o przystanek zawalczyć. Zgłosili się do Zarządu Transportu Miejskiego. I tu pojawił się kłopot. Przedstawiciele ZTM wyrazili wprawdzie zgodę na taką zmianę, ale wskazali niezbędny wymóg inwestycji – budowę zatoki autobusowej. I skierowali sprawę do Zarządu Dróg i Zieleni. Tamtejsi inspektorzy stwierdzili, że taka zatoka mogłaby powstać w trzy tygodnie, ale... najpierw trzeba dokończyć budowę drogi do osiedla.  ]Kto jednak ma to wykonać? Gmina czy deweloper? – zastanawiano się. I tak rozpoczęła się kłótnia między tymi ostatnimi, obie strony sporu były przekonane o swoich racjach. A przystanku nie było nadal. Mieszkańców znów więc czekały długie spacery, poranne joggingi i desperackie sprinty na przystanek. ZTM miał przynajmniej tyle przyzwoitości, że wzorem swojego stołecznego odpowiednika z filmu „Miś” nie naklejał w okolicy plakatów typu: „Twoje serce przypomina: Piechotą zdrowiej!”. Mieszkańcom osiedla Pięć Wzgórz jednak do śmiechu nie było...

Dzisiaj jest „ten” dzień
Pierwsze jaskółki zmian na lepsze zaczęły pojawiać się już w styczniu. ZTM deklarował wtedy, że linia 295 zostanie wydłużona i autobus trafi na osiedle Pięć Wzgórz. Wciąż nie wiadomo było jednak, kiedy dokładnie to się stanie. Kilka dni temu sprawa się wyjaśniła. Alina Żarnoch-Garnik, rzecznik ZTM wydała do mediów następujący komunikat:
- Uprzejmie informujemy, że od 27.03.2010 wydłużona zostaje linia autobusowa nr 295 do ulicy Porębskiego, gdzie uruchomiony zostanie przystanek Zakoniczyn.

Bez zatoki i na jezdni
Poprosiliśmy rzecznik o więcej informacji.
- Połączenie autobusowe mogło zostać uruchomione dopiero po wykonaniu przez ZDiZ przystanku autobusowego. Ze względu na brak autobusowej zatoki przystankowej, autobus będzie musiał zatrzymywać się na jezdni zawężając jej szerokość – tłumaczy Żarnoch-Garnik. - Nie ma też możliwości mijania się dwóch autobusów. Stąd przy takiej minimalnej infrastrukturze technicznej zdecydowano na razie o wydłużeniu tylko jednej linii autobusowej. Została wybrana linia 295, ponieważ kursuje przez cały tydzień, dłużej i częściej niż linia 262 – dopowiada rzecznik.
Autobusy linii 295 nie będą zajeżdżały na pętlę Wieżycka. Linia 262 pozostanie na swojej stałej trasie. Rozkład linii 295 uległ zmianie. Można znaleźć go tutaj.

Galeria artykułu

Happy end na Pięciu Wzgórzach

Happy end na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA