Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 08/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wernisaż "wygadanej" twórczości

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 1 dodane: 17:19, 14/05/10

tagi:

15 maja o godzinie 12:00 w pracowni malarskiej Mikołaja Harmozy rozpocznie się wernisaż, poświęcony artystycznej twórczości oruńskich dzieci. Przyjść może każdy.

Mikołaj Harmoza wśród swoich fanek
Mikołaj Harmoza wśród swoich fanek
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Dwatygodnie temu opublikowaliśmy na łamach naszego portalu wywiad z Mikołajem Harmozą. Artysta opowiadał m.in. o swojej oruńskiej pracowni (Sandomierska 10) i gościach, którzy ją odwiedzają:
„(...) tuż po tym jak zdecydowałem się tutaj pracować, zauważyłem pod moimi drzwiami gromadkę dzieci. W różnym wieku, najmłodsze miały po 6-7 lat, najstarsze kilkanaście. Były bardzo ciekawe, co się tak naprawdę u mnie w pracowni dzieje. Wreszcie zapukały do mnie i tak się poznaliśmy (...) Dzieciaki mają u mnie swój kącik. I jeśli mają ochotę  pomalować czy porysować, to tu jest ich miejsce. Oczywiście te zajęcia są dobrowolne i nie pobieram za nie żadnych pieniędzy. Nie ma również jakiś określonych godzin. Ja pojawiam się w mojej pracowni o bardzo różnych porach. Ale jedno jest pewne, kiedy tylko tu przychodzę, momentalnie otwierają się u mnie drzwi i do mojej pracowni wchodzą dzieciaki.”

I jak tłumaczył nam nasz rozmówca, w tym przypadku nie chodziło tylko o chęć malowania czy rysowania. Dzieci pukały i nadal pukają do drzwi jego oruńskiej pracowni także z innego powodu:
„Te dzieciaki przychodzą do mnie i opowiadają  mi bardzo intymne historie ze swojego życia i ich rodzin. Te historie są bardzo często nasączone brutalnością i przemocą. To zaufanie, którym mnie obdarzają, jest naprawdę bardzo ujmujące. Ja się o nic nie dopytuję, nie naciskam, one mają po prostu taką potrzebę wygadania się.”
Jedną z form takiego „wygadania się” jest również sztuka. Mikołaj Harmoza postanowił właśnie tę twórczość artystyczną swoich młodych artystów pokazać szerszej publiczności. Temu właśnie służy wystawa w jego pracowni.
- Serdecznie zapraszam w sobotę na ulicę Sandomierską 10. Tu odbędzie się wernisaż prac dzieci. Naprawdę warto przyjść – przekonuje artysta.

Galeria artykułu

Mikołaj Harmoza wśród swoich fanek

Mikołaj Harmoza...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA