Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miliard złotych więcej dla Trójmiasta. Czy z tych pieniędzy skorzysta Orunia?

 1 dodane: 16:40, 15/09/15

tagi:

Trójmiejscy urzędnicy cieszą się, że do 2020 roku "ich" budżet wzrósł w teorii.. o około miliarda złotych. O tyle więcej będą mieli do wydania w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Czy za te pieniądze będzie można zrewitalizować Orunię, lub zbudować wiadukt w tej dzielnicy?

Miliard złotych więcej dla Trójmiasta. Czy z tych pieniędzy skorzysta Orunia?
Miliard złotych więcej dla Trójmiasta. Czy z tych
Fot. Grzegorz Mehring, gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Gdańsk, Sopot i Gdynia razem. Prezydent Adamowicz, prezydent Karnowski i prezydent Szczurek cieszą się, bo ich miasta zyskają dodatkowy zastrzyk gotówki.

Wszystko za sprawą Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Program zakłada, że do 2020 roku w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot jest "do wydania" 259 milionów euro, czyli około miliarda złotych.

Dzisiaj stosowne porozumienie podpisali prezydenci wspomnianych wyżej miast, a także marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski.

Do tej pory o pieniądzach z Programu Operacyjnego decydowały władze województwa, teraz zdecydowanie więcej do powiedzenia będzie miało Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

- Projekty, które otrzymają dofinansowanie, będą wybierane w ramach tzw. mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Będą dotyczyć m.in. aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, rozwoju usług społecznych, transportu miejskiego i infrastruktury kolejowej, przedsięwzięć rewitalizacyjnych w miastach metropolii i efektywności energetycznej - dość ogólnikowo informują urzędnicy.

Zadaliśmy więc konkretne pytanie: Czy z tych pieniędzy uda się sfinansować rewitalizację Oruni i budowę wiaduktu kolejowego?

- W tej chwili jesteśmy na świeżo po podpisaniu porozumienia, więc jeszcze trudno określić konkretnie ile pieniędzy i na jakie projekty będzie rozdysponowane - mówi Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Jednak w ramach ZIT znajduje się pakiet rewitalizacyjny, a Orunia jest jak najbardziej ujęta w planach rewitalizacji. Jest więc duża szansa, że ten proces uda się zrealizować.

A co z wiaduktem na Oruni? - Szukamy sposobów na finansowanie tej inwestycji, ale trudno powiedzieć, czy uda się pozyskać środki akurat z ZIT - odpowiada Piotrowski.

Galeria artykułu

Miliard złotych więcej dla Trójmiasta. Czy z tych pieniędzy skorzysta Orunia?

Miliard złotych...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.146.9.*

15:37, 18/09/15

Przed wyborami na wszystko znalazły się raptem cudem,ogromne pieniądze. Gdańsk jest tak rozkopany,jakby przez miasto przeszła armia Chińczyków,ale o wiadukcie lub tunelu,Drodzy Orunianie,możecie zapomnieć raz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

11:47, 18/09/15

Dlaczego jakoś nie wierzę, że nawet ułamek z tych pieniędzy nie trafi na tunele czy rewitalizację Oruni?? ZAWSZE jest coś wazniejszego i o Oruni zapominają. Ale... jezeli trzeba bedzie przyjąć uchodźców z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

18:36, 17/09/15

Co z remontem ul.Raduńskiej? Miało to być w III kwartale 2015r.Od ul.Rubinowej w stronę parku.Co wypadła,czy wyparowały pieniądze?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA