Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Place zabaw na wyciągnięcie... wniosku

 1 dodane: 17:59, 18/06/10

tagi:parkiUboczeGościnnaorganizacje

W Gdańsku ruszył skierowany do organizacji pozarządowych konkurs na budowę małych placów zabaw. Być może dwa z nich powstaną na ulicy Gościnnej i Ubocze.

Place zabaw na wyciągnięcie... wniosku
Place zabaw na wyciągnięcie... wniosku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W tym rozpisanym przez miasto konkursie brać udział mogą tylko lokalne organizacje pozarządowe. To właśnie one mają wyszukać w swojej okolicy miejsce, które ich zdaniem najlepiej pasuje na plac zabaw. Później muszą przygotować szczegółowy rzeczowo-finansowy harmonogram i plan sytuacyjny (musi zaakceptować go działająca w tej okolicy Rada Osiedla) całej inwestycji. A następnie gotowy wniosek wysłać do miasta. Wszystkie pomysły będą oceniane przez urzędników. Dziesięciu wybranym organizacjom pozarządowym zostanie przyznana jednorazowa dotacja w wysokości 50 tysięcy złotych każda. Suma ta pozwoli sfinansować budowę placu zabaw. Za wykonanie inwestycji odpowiadać będzie miasto.
- Konkurs pozwoli na rozwinięcie oddolnych inicjatyw społecznych oraz pomoże lepiej dopasować kształt placów do potrzeb ich przyszłych użytkowników – tłumaczy Edyta Tombarkiewicz, z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.
Wszystkie inwestycje będą realizowane na obszarach, zarządzanych przez organizacje pozarządowe lub na terenach gminnych. W tym ostatnim przypadku adresaci projektu otrzymają grunty w 3-letnią dzierżawę (z możliwością przedłużenia tego terminu).

Place na Gościnnej i Ubocze
Na Oruni już dwie organizacje pozarządowe wykazały zainteresowanie całym projektem. Przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej chcą napisać wniosek o budowę placu zabaw przy ulicy Gościnnej 14.
- Tutaj swoją siedzibę ma Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, miejsce, regularnie i tłumnie odwiedzane przez mieszkające w okolicy dzieci. Przed budynkiem jest sporo niezagospodarowanego terenu, który aż się prosi, aby stanęły na nim huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, także ławeczki. Dla dzieci byłaby to znakomita frajda – przekonuje Marianna Sitek – Wróblewska, prezes GFIS.
Z kolei Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” ma pomysł na utworzenie placu zabaw przy ulicy Ubocze.
- Taki plac idealnie  wkomponowałby się w tutejszą okolicę. W tej części Oruni brakuje najmłodszym miejsc do zabawy. A przecież niedawno na ulicy Ubocze wprowadziło się wielu nowych lokatorów, wśród nich całkiem pokaźna grupa dzieci. Jak one mają spędzać swój wolny czas? – zastanawia się Piotr Wróblewski, prezes SIL.
Wnioski w sprawie budowy placów zabaw należy składać do 7 lipca. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do połowy sierpnia. Wtedy to, wytypowane organizacje pozarządowe podpiszą z miastem stosowne umowy. Place powinny powstać do połowy grudnia tego roku.

Miejskie dokonania i plany
Obecnie w Gdańsku funkcjonuje ponad 50 miejskich placów zabaw oraz 3 skateparki.  W ostatnich latach wybudowano m.in. parki na Olszynce (w rejonie ulic Pustej-Wspólnej – Na Szańcach), na Oruni (w rejonie ulicy Głuchej),  na Przymorzu (w rejonie ulicy Kołobrzeskiej), w dzielnicy Piecki Migowo (w rejonie ul. Budapeszteńskiej).
Obecnie realizowany jest plac w dzielnicy VII Dwór (w rejonie ulic Michałowskiego i Rodakowskiego). W tym roku miasto planuje jeszcze zakończyć budowę placu na Olszynce (między ul. Sierpową i Miodową).
W latach 2011 – 2013 miasto wybuduje kolejne trzy: na Krakowcu - Górkach Zachodnich (w rejonie Jodowej); w Nowym Porcie (w rejonie ul. Na Zaspę) i w Sobieszewie (u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Jodłowej).
Oferta zgłoszona w konkursie powinna zawierać:
- Plan sytuacyjny z miejscem posadowienia urządzeń zabawowych tzw. zagospodarowanie małego placu zabaw, zaakceptowany przez Radę Osiedla oraz zdjęcie terenu.
- Pozytywną  opinię Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku o możliwości lokalizacji placu zabaw na danej działce.
- W przypadku gdy teren nie jest terenem gminnym – zgodę właściciela terenu na utworzenie placu zabaw na okres co najmniej 3 lat.
- Harmonogram rzeczowo-finansowy  budowy małego placu zabaw tj: koszt wykonania dokumentacji projektowej, koszt zakupu i montażu urządzeń zabawowych, koszt wyrównania terenu i jego ogrodzenia i koszt urządzenia zieleni (np. wykonanie trawnika, zasadzenie krzewów).

Galeria artykułu

Place zabaw na wyciągnięcie... wniosku

Place zabaw na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (14)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

19:40, 23/06/10

Też jestem za placem zabaw przy Związkowej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:38, 23/06/10

jestem za placem zabaw przy ul.Związkowejplac zabaw.W pobliskich blokach jest bardzo dużo dzeci i napewno taki plac zabaw dla dzieci by się przydał

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:26, 21/06/10

Przede wszystkim trzeba pogonić do robienia plaćów zabaw wspólnoty mieszkaniowe i deweloperów. Bo to, że miasto coś zrobi (choć nie musi, bo to nie jest zadanie gminy) to mało.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

07:48, 20/06/10

Zrobić plac zabaw i monitoring, ale nie informując o tym i problem z głowy zniszczysz - płacisz i naprawiasz na swój koszt

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:49, 19/06/10

Przy ulicach Związkowej ,Ramułta i Żuławskiej jest bardzo dużo dzieci ,które nie mają się gdzie bawić.Kiedyś był plac zabaw tuż za sklepami w małym parku.Dobrze by było znowu zrobić tam coś dla dzieci, bo teraz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:23, 19/06/10

Kiedyś był też przy ul. Plac Oruński ale został stopniowo zniszczony i nic z niego nie zostało.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:17, 19/06/10

Plac zabaw w parku tam jest najwięcej dzieci, a stary to ruina.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:21, 19/06/10

przy Żuławskiej jak najbardziej, oby tylko nie stał się miejscem posiadówek lokalnej "młodzieży" że strach będzie z dzieckiem wejść.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:47, 19/06/10

gościu 12:47 "ortografia się kłania", plac zabaw przydałby się również przy ul Żuławskiej, jest tam też dużo dzieci!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:12, 19/06/10

cieszmy się, że w ogóle powstanie zamiast marudzić na taki banał jak pora roku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:47, 19/06/10

bardzo prezydałby sie plac na ubocze dziciaki biegaja po ulicy i po prakinkach jeszcze troche i dojdzie do tragedii jak jakies dziecko wpadnie pod samochud a gdzie maja sie bawic jak nic niema tutuaj? po co nam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:03, 19/06/10

Wolny plac do zagospdarowania przy ul,Serbskiej-Przy-Torze-Ubocze maluchów tutaj bardzo dużo zwykłej piaskownicy brak dzieci bawią się w piasku,który pozostał niesprzątnięty po zimie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:46, 18/06/10

Zgadzam się z przedmówcą tylko szkoda by było gdyby jacyś wandale je poniszczyli bo takich nie brakuje niestety. Ale miejsce bardzo dobre najwięcej skupionych blisko bloków podobnie jak na Głuchej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:38, 18/06/10

Ja proponuje taki placyk w parku przed torami fajnie zielono duzo miejsca :))

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA