Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czas na zbieranie podpisów?

 1 dodane: 11:08, 22/06/10

tagi:Święty WojciechOruniaradaLipce

Dzisiaj (22 czerwca) o godzinie 19:30 w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” rozpocznie się spotkanie grupy inicjatywnej, której celem jest powołanie jednej rady osiedla na Oruni, Św. Wojciechu i Lipcach. Wziąć w nim udział może każdy.

Czas na zbieranie podpisów?
Czas na zbieranie podpisów?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Najprawdopodobniej dzisiaj zostanie poruszona już kwestia zbierania podpisów wśród mieszkańców Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec na rzecz powołania rady osiedla na ich dzielnicy. Oruńska grupa inicjatywna będzie mogła w tej sprawie skorzystać z gotowego wniosku, którego wzór był wykorzystywany do zbierania podpisów na rzecz rad osiedli w innych częściach Gdańska. Na dzisiejszym spotkaniu wniosek ten ma zaprezentować członkom grupy inicjatywnej przedstawicielka Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Przy okazji przypominamy kilka informacji na temat możliwości działania rady osiedla i sposobu jej powoływania.

Co rada może zmienić?
Na to pytanie odpowiada m.in. fragment ulotki, przygotowanej przez członków grupy inicjatywnej, której celem jest utworzenie rady osiedla na Ujeścisku.
„Jeżeli podejmiemy decyzję o powołaniu Rady Osiedla – będziemy mogli również decydować (między innymi) o:
1. Przebiegu linii komunikacyjnych, lokalizacji przystanków i rozkładzie jazdy komunikacji zbiorowej oraz oznakowaniu ulic i stosowaniu urządzeń ostrzegawczych.
2. Działalności placówek służby zdrowia, kultury i socjalnych.
3. Wydawaniu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i prowadzenie sezonowej działalności handlowej.
4. Poprawę stanu bezpieczeństwa i zagospodarowaniu przestrzennym na terenie Osiedla.”

Zebrać 1334 podpisy...i nie tylko
Lista niezbędbnych działań, które należy podjąć, aby rada osiedla na Oruni mogła powstać:
1. Najpierw należy pod wnioskiem powołania rady osiedla zebrać 10 procent podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy. Według Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na terenie Oruni, Świętego Wojciecha i Lipiec uprawnionych do głosowania (na dzień 31 marca 2010 roku) jest 13 331 osób. Członkowie grupy inicjatywnej będą musieli więc zebrać minimum 1334 podpisy mieszkańców (10 procent wszystkich uprawnionych do głosowania).
2. Wniosek wraz z podpisami trzeba złożyć do Rady Miasta Gdańska. Najlepiej zrobić to po najbliższych wyborach samorządowych, a więc już w okolicach listopada tego roku.
3. Kandydaci, którzy będą ubiegać się o miejsce w oruńskiej radzie muszą zebrać 50 podpisów mieszkańców dzielnicy.
4. W dzielnicy przeprowadzane są wybory do rady.
5. Aby taka jednostka pomocnicza mogła na Oruni powstać, musi na nią zagłosować 10 procent mieszkańców dzielnicy (tych, którzy mają czynne prawo wyborcze). Jak wynika z wcześniej przytoczonych tutaj danych, głosujących musi być tutaj minimum 1334 osoby. W radzie zasiada 15 osób. Jej członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia.
Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań" położony jest przy ulicy Gościnna 14.

Galeria artykułu

Czas na zbieranie podpisów?

Czas na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA