Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 03/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czynsze mogą być niższe

 1 dodane: 14:53, 24/06/10

tagi:długmieszkania komunalnedodatek

Na Oruni na 5205 lokali komunalnych, aż ponad 2850 najemców nie płaci regularnie swojego czynszu. Jedną z możliwości wyjścia ze spirali zadłużenia jest skorzystanie z miejskich dodatków mieszkaniowych. Jednak korzysta z nich tylko...73 oruniaków.

Czynsze mogą być niższe
Czynsze mogą być niższe
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Liczby są zatrważające. Zadłużenie mieszkańców komunalnych na Oruni wynosi ponad 11 milionów złotych. Kolejne 4. 7 miliona stanowią rosnące każdego dnia odsetki. Ludzie nie płacą z różnych powodów. Jedni argumentują, że mają niskie emerytury i renty i po zakupie lekarstw oraz jedzenia nie stać ich już na opłaty za czynsz. Drudzy tłumaczą, że stracili pracę, a zasiłki są niewystarczające na pokrycie wszystkich potrzeb. Jeszcze inni w ogóle się nie tłumaczą: nie płacą, bo nie muszą – widmo eksmisji jest dla nich dalekie niczym droga do pośredniaka pracy.
Na Oruni dłużnicy mieszkań komunalnych mogą swoje finansowe zaległości wobec miasta odpracować. Pisaliśmy o tej formie spłaty długu tutaj.

Nawet do 80 procent mniej opłat
Ze statystyk wynika jednak, że mało kto wie o jeszcze innej możliwości. Miejskie dodatki mieszkaniowe, bo o nich tu mowa, nie są wprawdzie formą spłaty długu samą w sobie. Ich wysokość i czas trwania pozwalają jednak ludziom, którzy tymczasowo znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej na wyjście z kryzysu obronną ręką.
Dodatki mieszkaniowe obejmują od 50 do 80 procentowego dofinansowania czynszu. Przy założeniu, że mieszkaniec otrzyma ulgę rzędu 80 procent a wysokość jego miesięcznego czynszu wynosi 450 złotych, to będzie on tylko musiał zapłacić 90 złotych z własnej kieszeni. Resztę czynszu, w tym przypadku (przykładowym) jest to suma 360 złotych, dopłaci za niego miasto. Miejskie dodatki mieszkaniowe mogą być przyznane na okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu można starać się o kolejny dodatek.

- Ważnym jest, że teraz z ulgi tej mogą skorzystać również dłużnicy. Muszą oni jednak wykazywać się pewną chęcią współpracy z nami np. starać się o rozłożenie na raty swojego długu, ogólnie rzecz ujmując, powinni utrzymywać z nami kontakt. My rozumiemy, że komuś mogła podwinąć się noga i ma problemy ze spłatą czynszu. Nie ma sensu jednak robić uników, warto przyjść do nas i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji – przekonuje Tadeusz Piotrowski, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Kilka niezbędnych warunków...
Aby móc skorzystać z dodatku mieszkaniowego trzeba spełniać kilka niezbędnych warunków.
Dla osoby samotnej dochód maksymalny nie może przekraczać kwoty 1236,01 zł. Dla dwóch i więcej żyjących w jednym mieszkaniu ludzi – nie może przekraczać sumy 882.86 zł na osobę. Ponadto istotna jest również powierzchnia lokalu. I tak dla jednej osoby nie może on przekraczać 45.5 m2, dla dwóch – 52 m2, trzech – 58.5 m2, czterech – 71.5 m2, pięciu – 84.5 m2, sześciu – 91m2, w przypadku większej ilości mieszkańców 5m2 na każdą dalszą osobę. Jeżeli lokal zamieszkuje osoba niepełnosprawna powierzchnię normatywną zwiększamy o 15 m2.

...i dokumentów
Jakie dokumenty należy przedłożyć, aby ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?
· Wypełniony wniosek potwierdzony przez BOM. Znaleźć można go tutaj.
·  Tytuł prawny do lokalu do wglądu
·  Wysokość wydatków za użytkowany lokal mieszkalny, wynikający z umowy najmu (potwierdzi BOM)
·  Wypełniona deklaracja o wysokości dochodów  za ostatnie 3 miesiące (zaświadczenie z zakładu pracy, emeryci i renciści – odcinek renty, matki samotne – zaświadczenie MOPS, bezrobotni – zaświadczenie z Urzędu Pracy; osoby uczące się – zaświadczenie ze szkoły; osoby korzystające z pomocy MOPS  - potwierdzenie o przyznanych świadczeniach.
· W przypadku braku możliwości udokumentowania dochodów – oświadczenie złożone w obecności urzędnika przyjmującego wniosek.

Niezbędne dokumenty można przedłożyć w trzech miejscach: gdańskim Urzędzie Miejskim (ul. Długie Ogrody 8/12), Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 1 (ul. Partyzantów 74) lub GZNK Biurze Obsługi Mieszkań nr 11 (ul. Mściwoja II 44).

Galeria artykułu

Czynsze mogą być niższe

Czynsze mogą...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

19:36, 25/06/10

Na wódkę i na papierosy mają

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:09, 25/06/10

Bardzo dobry artykuł! Pokazanie problemu i wskazanie dróg rozwiązania. Rzeczowe i wyważone. Gratulacje! (to ja się kiedyś czepiałem o śródtytuł pod leadem, to teraz chwalę :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:53, 25/06/10

Może trzeba takie informacje wydrukować i tym wszystkim lokatorom dostarczyć.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:37, 25/06/10

Ale może przeczytają ich znajomi i im o tym powiedzą

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:23, 24/06/10

Niestety, osoby o których mowa w tym artykule, nie przeczytają o tym w Internecie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA