Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kronika policyjna: 5 - 28 czerwca

 1 dodane: 17:02, 07/07/10

tagi:

Prezentujemy kolejną, oruńską kronikę policyjną. Materiał przygotował funkcjonariusz I Komisariatu Policji na Oruni, asystent ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii, aspirant Adam Orlikowski.

Kronika policyjna: 5 - 28 czerwca
Kronika policyjna: 5 - 28 czerwca
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

3 w 1 – rozbójnik, złodziej i wandal
Policjanci z Oruni zatrzymali 19-latka, który pod koniec czerwca na Biskupiej Górce okradł samochód...Telewizji Polskiej.

Ekipa TVP zaparkowała samochód na Biskupiej Górce. Kiedy dziennikarze wrócili do auta, czekała ich mało przyjemna niespodzianka. Do pojazdu ktoś się włamał i ukradł z niego specjalistyczny sprzęt. Złodziej zabrał m.in. mikrofony pojemnościowe. Straty oszacowano na 8 tysięcy złotych.

Policjanci z oruńskiego komisariatu już dwa dni później namierzyli sprawcę kradzieży. Okazał się nim 19-letni Łukasz L, mieszkaniec Gdańska. W toku śledztwa okazało się ponadto, że mężczyzna ma na swoim koncie jeszcze inne przestępstwa. Także na terenie Biskupiej Górki włamał się on do dwóch innych samochodów. Na innym aucie wyładował, jak sam mówił, swój  gniew – 19-latek wybił w zaparkowanym na ulicy samochodzie szyby i w wielu miejscach uszkodził jego maskę.  Wandal tłumaczył, że w momencie „demolki” auta był pod wpływem alkoholu.

Swoistą „wisienką na torcie” przestępczych dokonań 19-latka okazała się być jednak dużo groźniejsza sprawa. Z ustaleń policji wynikało, że mężczyzna był poszukiwany sądowym nakazem osadzenia za rozbój. Najbliższe 2 lata i 6 miesięcy spędzi w więzieniu  właśnie za dokonanie tego przestępstwa.

Za kradzież z włamaniem grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
- Należy pamiętać o tym, aby w swoim samochodzie nie pozostawiać na widocznym miejscu niczego wartościowego. Jeżeli już musimy je koniecznie w aucie zostawić, to lepiej schować nasze rzeczy do bagażnika. Nie ma co kusić złodzieja – ostrzega aspirant Adam Orlikowski.

Po kablu za kratki
Kradł kable telekomunikacyjne ze studzienek jak i te zawieszone na słupach – policjantom udało się zatrzymać złodzieja, który przez kilka miesięcy bezkarnie grasował na terenie Oruni.

Swój proceder rozpoczął w lutym tego roku. Wtedy skusił go kabel napowietrznej linii niskiego napięcia na ulicy Kolonia Rola. Był to jego pierwszy „występ”, ale nie ostatni. Śledczy udowodnili mu aż 6 takich kradzieży. Wszystkie miały miejsce na terenie Oruni. Zatrzymany to Paweł R., mieszkaniec Gdańska.
Za kradzież grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Uważaj na język, młodzieńcze
O tym, że lepiej poskromić swój temperament przekonał się w dość nieprzyjemny dla siebie sposób 13-letni uczeń jednej z oruńskich szkół.

22 czerwca małoletni Łukasz w rozmowie z nauczycielem sięgnął do języka rodem „spod budki z piwem”. Rynsztokowe słownictwo wymierzone w dorosłego miało być „fajną zabawą” i udowodnieniem wszystkim dookoła, że „ze mną liczyć się trzeba”. 13-latka czekała jednak przykra niespodzianka. Nauczyciel zareagował tak jak powinien. Jako funkcjonariusz publiczny, który właśnie został obrażony, wezwał policję. Funkcjonariusze przyjechali na miejsce i szybko „wyprostowali” małoletniego agresora.  Teraz Łukasz będzie mógł wykazać się swoim krasomówstwem przed sądem dla nieletnich. Tam właśnie trafiła jego sprawa.

„Zapominalski” kierowca

Nie przekraczał prędkości, był trzeźwy, jechał prawidłowo, ale mimo tego kierowca forda zatrzymany do rutynowej kontroli na Trakcie Św. Wojciecha może spędzić aż trzy lata za kratkami. Co się stało?

Okazało się, że 51-latek „zapomniał”, że orzeczony w stosunku do niego sądowy zakaz prowadzenia pojazdów jeszcze mu się nie skończył. Według prawa mógł on ponownie wsiąść za kółko dopiero za miesiąc. Te 30 dni mogą go teraz drogo kosztować...nawet trzy lata więzienia.  

Noga z gazu!
Kolejne fotorapidy staną w całym Gdańsku. Kilka z nich zobaczymy także na ulicach Oruni i dzielnicy Gdańsk Południe.
Fotorapid to radarowy system pomiaru prędkości. Urządzenia te umożliwiają pomiar prędkości w dzień i w nocy. Wykonują również zdjęcie cyfrowe.
Daty i miejsca, gdzie fotorapidy staną w Gdańsku:
08.07.

- ul. Krasickiego, Uczniowska, Marynarki Polskiej,
- ul. Słowackiego, Góralska, Chrzanowskiego, Polanki,

09.07.

- ul. Hallera, Hynka, Jana Pawła II, Chłopska,
- ul. Armii Krajowej, Jabłoniowa, Warszawska,
- ul. Gdańskiego Kolejarza, Sucharskiego, Trakt Św. Wojciecha,

10.07.

- ul. Wielkopolska, Armii Krajowej, Elbląska,
- ul. Nieborowska, Wilanowska, Niepołomicka.

Galeria artykułu

Kronika policyjna: 5 - 28 czerwca

Kronika...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.204.197.*

04:56, 27/07/11

kto to ten Łukasz L. ? jakiś wariat chyba ... 3w1 rozbójnik , złodziej , wandal .

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:15, 08/07/10

Nie zapomnijmy też o straży miejskiej na skuterkach, ścigających pijących piwo. Zanim nadjadą i zlezą z tych swoich motorków to ja zdążę to piwo wypić i wytrzeźwieć.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:38, 08/07/10

Fotorapidy, czyli maszynki do kręcenia kasy naszym kosztem ;-)

zgloś naruszenie

REKLAMA