Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Historie ze starych albumów

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 15 dodane: 18:41, 09/08/10

tagi:Ujeściskoalbumhistoriafotografia

Stare albumy ze zdjęciami kryją często prawdziwe perełki. Prawdę tę udowodnili ostatnio mieszkańcy Ujeściska. Wespół z okoliczną parafią i lokalnym stowarzyszeniem zorganizowali wystawę fotografii, których tematem jest historia ich dzielnicy.

Rok 1932. Franz Heering przed swoją stajnią. Budynek nie istnieje. Okolice ulicy Kieleckiej.
Rok 1932. Franz Heering przed swoją stajnią. Budynek nie istnieje. Okolice ulicy Kieleckiej.
Fot. Fotografię udostępnił Jürgen Köller

Fotografia 1 z 15

Jak wyglądała kiedyś ulica Łódzka? Czym różni się obecna ulica Warszawska od jej odpowiedniczki z przeszłości? Odpowiedzi na te pytania i wiele podobnych nie trzeba zawsze szukać u historyków. W tym przypadku wystarczy zapytać mieszkańców Ujeściska. A podczas rozmów, przejrzeć ich stare albumy ze zdjęciami. Tak właśnie zrobili przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Ujeścisko”. Rezultaty tych wizyt przeszły ich najśmielsze oczekiwania.
- Zaczęło się od znajomych, którzy pokazali nam zdjęcia różnych miejsc Ujeściska „z przeszłości”. Później swoje albumy wyciągnęli na światło dzienne ich sąsiedzi. Szybko rozeszło się - niejako „pocztą pantoflową” -, że nasze Stowarzyszenie szuka starych fotografii dzielnicy. Wkrótce mieliśmy ich już kilkaset. Wśród nich natrafiliśmy na wiele naprawdę wyjątkowych. Chcieliśmy je pokazać mieszkańcom Ujeściska, stąd też pomysł wystawy – opowiada Barbara Bałka, członkini SIL „Ujeścisko”.

Żyłem tutaj przed wojną...
Jak przyznają członkowie Stowarzyszenia, do poszukiwań śladów z przeszłości Ujeściska skłoniły ich dwa wydarzenia. Najpierw do jednego z przedstawicieli SIL „Ujeścisko” odezwał się Jürgen Köller, Niemiec, który przed wojną mieszkał na Ujeścisku. W swoim archiwum posiadał on wiele starych fotografii właśnie z tego okresu. Ich udostępnienie szerszej publiczości nie stanowiło dla niego żadnego problemu.

Drugim „motorem napędowym” był wykład profesora Andrzeja Januszajtisa. Z inicjatywy SIL „Ujeścisko” przyjechał on do parafii Św. Ojca Pio (siedziba Stowarzyszenia) i wygłosił wykład na temat historii dzielnicy. Słuchało go wielu mieszkańców Ujeściska.

Wystawa nosi nazwę: „Z albumów mieszkańców Ujeściska: 10 lat parafii, 100 lat w fotografii, 700 lat w historii”. Liczy sobie ponad 50 zdjęć. Najstarsze z nich mają prawie 100 lat. Fotografie można oglądać każdego dnia w Domu Spotkań Ujeścisko, który mieści się przy ulicy Przemyskiej 21 (tuż przy kościele Św. Ojca Pio).

A gdzie są oruńskie zdjęcia?
A czy analogiczną wystawę można zorganizować na Oruni? Przemysław Kluz, menedżer Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań” uważa, że jak najbardziej.
- To bardzo interesujący pomysł. Oczywiście potrzeba ludzi do jego realizacji. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że taka wystawa mogłaby znaleźć miejsce w Domu Sąsiedzkim.

Oprócz „ludzi do realizacji”, potrzeba jeszcze oczywiście odpowiednich zdjęć na wystawę. Ale patrząc na powyższą historię, można założyć, że także na Oruni takie historyczne fotografie „gdzieś” i u „kogoś” są przechowywane. Niby dlaczego mieszkańcy Ujeściska muszą mieć bardziej interesujące albumy niż mieszkańcy Oruni?

Rok 1932. Franz Heering przed swoją stajnią. Budynek nie istnieje. Okolice ulicy Kieleckiej.

Rok 1932. Franz...

Lata 30-te.  Stary kościół na Ujeścisku. Obok budynek plebanii, gdzie znajduje się przychodnia

Lata 30-te. ...

Lata 30-te. Wejście do starego kościoła ewangelickiego.

Lata 30-te....

Pocztówka z lat 30 XX wieku. Obecna ulica Warszawska

Pocztówka z lat...

Rok 1918. Kuźnia i jej właściciel. Budynek obecnie nie istnieje. Wcześniej - dzisiejsza ulica Warsza

Rok 1918....

Rok 1932. Dom gospodarza. Budynek już nie istnieje. Usytuowany był w okolicach ulicy Kieleckiej.

Rok 1932. Dom...

Rok 1965. Nieistniejący mały staw oraz „stacja pomp”. W tle stara szkoła (ulica Kielecka).

Rok 1965....

Rok 1970. Dawny dom administratora gospodarstwa. Budynek istnieje. Znajduje się przy ulicy Kieleckie

Rok 1970. Dawny...

Rok 1979.  Widok na „Belweder”.

Rok 1979. ...

Rok 1979. Nieistniejące już budynki  „stacji pomp” oraz kuźni przy ul. Warszawskiej.

Rok 1979....

Rok 1980. Budynek byłej szkoły na Ujeścisku i nieistniejący już mały staw przy ul. Kieleckiej.

Rok 1980....

Rok 1984. Widok z ulicy Warszawskiej w kierunku ulicy Lubelskiej i Łódzkiej.

Rok 1984. Widok...

Rok 1988. Stawik przy ul. Przemyskiej.

Rok 1988....

Rok 1994. Widok z ul. Łódzkiej na Ujeściską Górę. Obecnie jest tam Osiedle Pogodne.

Rok 1994. Widok...

Sielski widok Ujeściska w roku 1970.

Sielski widok...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

15:42, 10/08/10

Jaki wygodny: "obejrzałbym".

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

 

23:17, 09/08/10

Takie stare zdjęcia to świetna sprawa! Można dzięki nim zobaczyć, jak dane miejsca wyglądały, zanim zostały przemienione przez człowieka... Chętnie obejrzałbym taką wystawę o Oruni, choć i nie tylko o niej. :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA