Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Gdańsk 2015-2020: Prezydent Adamowicz mówi o najważniejszych inwestycjach. Podoba Wam się taka wizja?

 1 dodane: 10:59, 24/09/15

tagi:

Rewitalizacja Oruni, rozbudowa dróg na południu Gdańska,rewaloryzacja Parku Oruńskiego, a także budowa Czerwonego Mostu (i przy okazji budowa bezkolizyjnego przejazdu przez tory) - te inwestycje znalazły się na liście priorytetów, które wczoraj wskazał prezydent Paweł Adamowicz. Czy zostaną one zrealizowane w najbliższych pięciu latach? Pewności wciąż nie ma.

 Gdańsk 2015-2020: Prezydent Adamowicz mówi o najważniejszych inwestycjach. Podoba Wam się taka wizja?
Gdańsk 2015-2020: Prezydent Adamowicz mówi o
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W ostatnich 10 latach w Gdańsku wydano 6 miliardów na różne, miejskie inwestycje. - Jednak nie wszystkie dzielnice w Gdańsku rozwijały się w ostatnich 10 latach w równym stopniu - przyznał wczoraj prezydent Adamowicz.

A później przed zgromadzoną w auli Uniwersytetu Gdańskiego publicznością przedstawił propozycje miejskich inwestycji do roku 2020.

5 lat i 5 miliardów do wydania

Prezydent podkreślał, że lista nie jest w żaden sposób zamknięta. Apelował, by do dyskusji nad przyszłym rozwojem miasta włączyło się jak największe grono. Obiecywał konsultacje z mieszkańcami, przedsiębiorcami, radnymi dzielnic.

Wszystko po to, by jak najlepiej spożytkować pieniądze miasta, a także środki z Unii Europejskiej - przekonywał.

Przedszkola, żłobki, szkoły, baseny i "komunałki"

W najbliższych 5 latach "do wydania" będzie około 5 miliardów złotych. Za te pieniądze (a może za jakieś dodatkowe, "nadprogramowe" środki) urzędnicy chcieliby między innymi wybudować 10 przedszkoli, 3 żłobki, zmodernizować obecną sieć szkół, wybudować szkoły przy Jabłoniowej i w Kowalach.

Dodatkowo prezydent mówił o budowie 1000 mieszkań komunalnych, 4 basenów dzielnicowych, 40 placów zabaw, 20 boisk przy gdańskich szkołach i budowie 10 kilometrów ścieżek do biegania.

Garść najważniejszych inwestycji

Z większych inwestycji, z którymi w najbliższych latach musi zmierzyć się Gdańsk, prezydent wymienił między innymi: odnowienie Drogi Królewskiej, zagospodarowanie plaż, rozbudowę miejskiego zoo, odnowienie Długiego Pobrzeża, rewaloryzację Targu Rybnego, przebudowę ulicy Kartuskiej, remont Jana z Kolna, budowę mostu na Wyspie Sobieszewskiej, termodernizację 40 budynków publicznych.

A gdzie Orunia i południe miasta?

W tej wyliczance nie zabrakło też Oruni i południowych rubieży miasta. Jako priorytet prezydent wskazał na rewitalizację Oruni (obok między innymi Biskupiej Górki), a także rewaloryzację Parku Oruńskiego.

Dla wielu oruniaków najciekawszy mógł być jednak fragment o budowie Węzła Orunia, czyli realizacji projektu Czerwonego Mostu (pisaliśmy o tym tutaj).

Prezydent Adamowicz zwrócił się tutaj bezpośrednio do mieszkańców tej dzielnicy. - Jeżeli uda nam się z PKP wynegocjować szczegóły, to Czerwony Most może rozwiązać problem poruszania się orunian swobodnie nad, czy pod torami - mówił.

Szansa na bezkolizyjny przejazd? Szybciej o 10 lat

Budowa węzła Czerwony Most miałaby przynieść więc także budowę wiaduktu (lub tunelu) nad torami. Wcześniej urzędnicy oficjalnie mówili, że realizacja całej tej inwestycji to nawet... rok 2030. A nieoficjalnie coraz częściej pojawiały się głosy, że projekt Czerwonego Mostu został schowany do szuflady, zapomniany i raczej nie będzie wdrażany w życie. Teraz jednak prezydent Adamowicz wraca do tej koncepcji, a także "przyspiesza" ją o 10 lat.

Urzędnicy cały czas stawiają też na rozbudowę dróg w południowych dzielnicach Gdańska. - To tam powstaje najwięcej mieszkań, to tam musimy rozbudowywać układ drogowy - tłumaczył wczoraj prezydent.

Lista rezerwowa inwestycji w Gdańsku

W najbliższych 5 latach Gdańsk będzie mógł wydać około 5 miliardów złotych. Może się tak zdarzyć, że miastu uda się pozyskać dodatkowe środki. W takiej sytuacji inwestycje z tak zwanej listy rezerwowej wskoczą na listę "do realizacji".

Co znalazło się na liście rezerwowej? Jest tu między innymi budowa ciągu Nowa Małomiejska-Nowa Podmiejska, a także budowa Nowej Bulońskiej Południowej, Nowej Gdańskiej, Nowej Wałowej (dwa etapy).

Co dalej? Inwestycje na lata 2015-2020 to...

Kluczowe pytanie brzmi jednak: czy wymieniane przez prezydenta Adamowicza inwestycje zostaną zrealizowane? - Wciąż nie ma dokładnej listy, które z tych inwestycji zostaną zrealizowane i w jakim zakresie - usłyszeliśmy dziś w magistracie.

Urzędnicy chcą rozpocząć dyskusję z mieszkańcami i dopiero po takich rozmowach (magistrat mówi tutaj o "konsultacjach") będą podejmowane ostateczne decyzje.

Nie jest tajemnicą, że oruniacy będą lobbować za budową wiaduktu, czy za rewitalizacją Oruni, z kolei mieszkańcy Ujeściska, czy Zakoniczyna - za budową kolejnych dróg w ich dzielnicach.

Galeria artykułu

 Gdańsk 2015-2020: Prezydent Adamowicz mówi o najważniejszych inwestycjach. Podoba Wam się taka wizja?

Gdańsk...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

r_maki

31.2.13.*

14:12, 05/10/15

A może dla przypomnienia. I wszystko jasne. http://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/prezydent-gdanska-pawel-adamowicz-uslyszal-zarzuty/yfd5d

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

01:27, 01/10/15

w tekst jest bledny... wiadukt i tulel powinni ZBUDOWAC na ul.UKOSNEJ ! dlatego ze tam konczy sie nitka drogi ze STRASZYNA,tam blisko tory,badylarze,no i ul.ZULAWSKA,ktora prowadzi do Lipic (ul.Zawiejska),do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

21:25, 25/09/15

Przedwyborcze obiecanki cacanki Adamowicza. Takie były za poprzednich kadencji PO. Orunia jest mu potrzebna jedynie do kolejnych mieszkań socjalnych. Ostatnio Pan Prezydent Adamowicz zadeklarował oddanie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.133.*

12:20, 25/09/15

Dac panu Prezydentowi kolejne mieszka nie na Oruni za torami to pewnie dopiero cos sie zmieni na lepsze wcxzesniej sluchajcie obiecanek nie do spelnienia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.130.*

19:52, 24/09/15

Obiecanki, macanki - a głupi w to wierzy! Jeżeli na Oruni coś powstanie to tylko budynki komunalne - tu można będzie upchać całą nędzę Gdańska. Nie wierzę, żadnym obietnicom - dzielnica zawsze była ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.8.18.*

19:17, 24/09/15

nikt w Gdańsku nie pisze o mieszkaniach komunalnych jako "komunałki", takiego słowa nie ma także w słowniku języka polskiego

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

17:34, 24/09/15

poproszę o umieszczenie linku do ANKIETY w szarym okientu. Dziękuję

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA