Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Chciałbyś zostać ministrantem w naszej parafii?

 49 dodane: 10:38, 17/08/10

tagi:speswesalossalezjaniesalosministrancioruniajan boskoboskoparafia

Zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby wstąpić w szeregi ministrantów naszej salezjańskiej parafii św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni przy ul. Gościnnej 15.

Zarząd Koła Ministrantów
Zarząd Koła Ministrantów
Fot. gosc

Fotografia 1 z 49

Zatem chciałbym jako Prezes Ministrantów przedstawić kilka zdań jak zostać ministrantem.

Kto może zostać ministrantem?
Każdy. Nie ma szczególnych cech, które musi mieć ministrant. Jedynym wymaganiem jest, żebyś był przed  Pierwszą  Komunią  Świętą (ukończone 7 lat). Nie ma właściwie specjalnych ograniczeń wiekowych.

Jak zostać ministrantem?
Najprostszym i najlepszym sposobem, jest przyjście do kościoła (do zakrystii - tego miejsca, skąd na mszę wychodzi kapłan z ministrantami) w dowolnym dniu (najlepiej przed lub po Mszy )  i zapytanie kogokolwiek tam obecnego o Ks. Marcina. Na pewno możecie też skontaktować się z nami, posyłając nam e-maila na adres lsoorunia@o2.pl lub pisząc na specjalny nr gadu-gadu: 24738439 , na który odpowiemy wskazując wam, co dalej powinniście zrobić.  Zapraszamy również na naszą  stronę www.salezjanieorunia.fora.pl gdzie znajdziecie więcej szczegółów na temat naboru do Liturgicznej Służby Ołtarza, ale i też numery kontaktowe do Zarządu Koła Ministrantów i wiele innych ciekawych rzeczy.
Zdecydowałem się zostać ministrantem.

Co dalej ze mną będzie?
Następnym krokiem będzie spotkanie i rozmowa z księdzem Marcinem, opiekującym się ministrantami. Ksiądz powie ci dokładnie, kiedy kandydaci mają swoje spotkania (tak, jak ministranci), pokaże ci te miejsca, które będą dla ciebie ważne (szczególnie zakrystię dla ministrantów) i opowie to wszystko, co na początek powinieneś wiedzieć.
Masz to już za sobą? Gratuluję, zostałeś kandydatem i dołączyłeś do naszego grona.

OK, jestem już kandydatem. Jak długo nim będę?
Okres kandydatury jest czasem, który ma przygotować cię do właściwego wypełniania tych obowiązków, które jako ministrant będziesz miał. W tym czasie nauczysz się służenia i tych rzeczy, które każdy ministrant powinien umieć. Nie bój się jednak - to nie szkoła, tu nie będzie klasówek, pytań przy tablicy i jedynek w dzienniku. Zobaczysz też, że tego, czego musisz się nauczyć nie ma wcale aż tak dużo.
Przez okres kandydatury (nie jesteś wtedy jeszcze ministrantem, choć należysz już do wspólnoty ministranckiej-jesteś tzw. kandydatem) zobaczysz też, czy rzeczywiście chcesz być ministrantem, czy podoba ci się to i czy będziesz umiał pogodzić obowiązki ministranta i swoje inne powinności.

Teoretycznie kandydatem powinieneś być przez rok - mniej więcej od września, do wyświęcenia na ministranta w maju. W rzeczywistości jednak różnie to bywa - nierzadko chłopcy, chcący zostać ministrantami przychodzą do nas w październiku lub nawet później. Ale jeśli czytasz to, a jest teraz na przykład grudzień, i chciałbyś zostać ministrantem, nie czekaj do września. Przyjdź już dziś, szkoda marnować czas na czekanie. Kiedy tylko przygotujesz się do bycia ministrantem, zostaniesz nim.
Jestem kandydatem już dosyć długo i zbliża się maj.

Co teraz mnie czeka?
Jeśli przeszedłeś czas kandydatury i zaczynasz słyszeć, że za niedługo zostaniesz przyjęty do grona ministrantów - to dobry znak. Jeśli ktoś jako kandydat (który ma mniej obowiązków, niż ministrant) już zaczyna leniuchować, małe szanse, że zostanie solidnym ministrantem. A tylko na takich nam zależy.
Ale na pewno będziesz pilnym kandydatem.

Więc co dalej?
Jak powiedziałem ci już wcześniej czeka cię teraz wyświęcenie (obłóczyny) na ministranta. Ale przed nim jeszcze mały sprawdzian, czego się nauczyłeś jako kandydat. Nie martw się, mówiłem ci wcześniej, że to nie jest szkoła. Na pewno dasz sobie radę, a my zrobimy wszystko, żeby ci w tym pomóc. Jak zapytasz tych, którzy już są ministrantami, każdy z nich powie ci, że nie masz się czego bać, że to łatwizna i każdy sobie z tym radzi.
Po "egzaminie" dowiesz się, kiedy wraz z innymi kolegami zostaniecie uroczyście przyjęci do grona ministrantów. Egzaminy odbywają się przeważnie tydzień przed obłóczynami.

Wspomniałeś coś o obowiązkach kandydata. Jakie one są?
Oprócz tego, że powinieneś być grzeczny, pomagać rodzicom i tym, którzy mogą potrzebować twojej pomocy, jest jeszcze coś. Mówiłem ci wcześniej o zbiórkach, na które raz w tygodniu na kilkadziesiąt minut będziesz przychodził. Oprócz tego w każdą niedzielę (oprócz tych, w które będziesz na przykład chory albo będziesz gdzieś z rodzicami wyjeżdżał) będziesz przychodził do kościoła na jedną ze mszy. Będziesz wtedy stał przy ołtarzu (służyć jeszcze nie będziesz, to mogą robić tylko ministranci, albo kandydaci wyjątkowo wtedy, gdy nie ma ministrantów na jakiejś mszy).

Na pewno widziałeś nie raz w kościele chłopców ubranych w szarfy, stojących obok ministrantów - to są właśnie kandydaci. Oprócz mszy niedzielnej powinieneś przychodzić na msze w tygodniu. Jeśli w tym czasie masz jakieś inne zajęcia, nic nie szkodzi - przyjdź do kościoła kiedy będziesz mógł. Kandydatów obowiązuje jedna Msza św. w tygodniu (jest to tzw. Dyżur). Na tym właściwie kończą się twoje obowiązki jako kandydata. Jeśli będziesz chciał, będziesz miał czas i będziesz mógł (odrobione lekcje, w domu zrobione wszystko to, o co proszą cię rodzice) możesz oczywiście przyjść na jakąkolwiek inną mszę albo nabożeństwo w tygodniu. Ale tylko jak będziesz chciał i mógł.
Mam już trochę więcej lat, a chciałbym zostać ministrantem.

Czy będę musiał ubierać jak kandydat?
Przecież w moim wieku to obciach?
Masz rację. Tak to już jest, że różne rzeczy pasują nam w różnym wieku. O ile ktoś, kto ma 11, 12 czy 13 lat jako kandydat będzie wyglądał OK, o tyle ktoś trochę starszy wyglądałby lekko śmiesznie. Nikt nie będzie cię więc raczej zmuszał do ubierania się jak kandydat. Najlepiej przyjdź i porozmawiaj się z ks. opiekunem.
Zostałem przyjęty do grona ministrantów.

Co dla mnie się zmieniło?
Przede wszystkim będziesz trochę inaczej się ubierał, zamiast białej szarfy przepasanej przez ramię ubierzesz białą szatę zwaną komżą, która symbolizuje czystość serca i duszy. Będziesz przede wszystkim mógł w pełni służyć na mszy, czyli robić to wszystko, czego dotychczas się uczyłeś i co z daleka obserwowałeś. Będziesz miał wszystkie prawa, ale i obowiązki ministranta.
Po kolejnym roku formacji (jest to już twój drugi rok posługi) zaś czeka Cię egzamin, tym razem będziesz zdawał na pelerynkę.

Jakie są te obowiązki ministrantów?
Oprócz tych oczywistych, które miałeś jako kandydat: pilność, nauka, odpowiednie zachowanie w domu, szkole, kościele i na podwórku, będziesz przychodził do kościoła w niedziele i w tygodniu na msze służyć. W końcu po to zostałeś ministrantem. Będziesz więc przychodził do kościoła w niedziele według wyznaczonych dyżurów i na służbę w tygodniu. Ustalisz je sobie z ks. opiekunem tak, żeby i wilk był syty, i owca cała. Oprócz tego zbiórkę dla kandydatów zamienisz na zbiórkę dla ministrantów. I tyle...

Co, jeśli przez jakiś czas nie będę mógł przychodzić do kościoła (np. będę musiał uczyć się na jakieś egzaminy lub będę chory)?
Przede wszystkim powinieneś wtedy przyjść lub zadzwonić  do ks. opiekuna  lub prezesa ministrantów, porozmawiać z nim o tym. Najgorszym rozwiązaniem będzie, jeśli po prostu przestaniesz przychodzić na swoje służby. Znacznie łatwiej będzie, jeśli powiesz o przeszkodach, które chwilowo uniemożliwiają ci przychodzenie na służby.

To tak pokrótce na temat jak zostać ministrantem. Więcej ciekawych i interesujących rzeczy dowiesz się już we wrześniu na zbiórkach dla kandydatów.


Prócz tych wszystkich obowiązków, wyjeżdżamy na ciekawe, wspólne wyjazdy np. ferie, wakacje oraz bierzemy udział w różnorakich turniejach piłkarskich. Co roku udajmy się w maju na trzy dni do Szczecina gdzie obchodzimy w bardzo ciekawy sposób Ministranckie Święto Dominika Savio.

W naszej wspólnocie ministranckiej jest ponad 80-ciu ministrantów w tym ministranci ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej oraz ministranci honorowi.

Nad całą wspólnotą ministrancką w naszej parafii czuwa

ZARZĄD KOŁA MINISTRANTÓW, który został wybrany 03.09.2009 r. i w którego skład wchodzą następujące osoby:

* OPIEKUN MINISTRANTÓW – Ks. Marcin Możejko
* PREZES MINISTRANTÓW – Paweł Szwęch
* VICE PREZESI – Bartłomiej Wacławek , Damian Osiewski

KANDYDATÓW WRAZ ZE SWOIMI RODZICAMI SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAMY DNIA 02.09.2010 r. (JEST TO PIERWSZY CZWARTEK WRZEŚNIA) NA ROZPOCZĘCIE ROKU MINISTRANCKIEGO 2010 / 2011 .

( spotykamy się w zakrystii 15 minut przed nabożeństwem )

* godz. 18:00 – Nabożeństwo powołaniowe
* godz. 18:30 – Msza Święta
* po Mszy wspólne spotkanie w sali Jana Pawła II

Tekst został napisany przez użytkownika nie będącego członkiem redakcji Mojaorunia.pl. W związku z tym redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszego artykułu.
Zarząd Koła Ministrantów

Zarząd Koła...

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

LSO Orunia

Nasza Parafia

Nasza Parafia

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.105.*

19:23, 27/12/11

Jakis Problem ???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:18, 18/08/10

A potem "służbowe t-shirty takie jak na 27 :-))))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:16, 18/08/10

38 rozwala!!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA