Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co GZNK zaplanował na ten rok?

 1 dodane: 16:11, 19/08/10

tagi:GZNKBOM-4remontywyburzeniamonitoringplany

Zainstalowanie monitoringu na Ubocze 24, rozpoczęcie procedury przetargowej w dwóch ważnych dla dzielnicy kwestiach, rozbiórki budynków, remont trzech mieszkań, demontaż komórek i budowa kilku nowych – to główne oruńskie sprawy, którymi jeszcze w tym roku chce zająć się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Co GZNK zaplanował na ten rok?
Co GZNK zaplanował na ten rok?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Dość sensacyjnie, zważywszy na wcześniejsze wypowiedzi urzędników w tej sprawie, brzmi wiadomość, że niedawno oddany do użytku budynek komunalny przy ulicy Ubocze 24 może doczekać się własnego monitoringu. Taka inwestycja miałaby poważnie ograniczyć tutejsze dewastacje – sam koszt przeprowadzonych z tytułu ich napraw, GZNK oszacował już na prawie 20 tysięcy złotych.

A więc jednak kamery?
Mimo takich strat, jeszcze pod koniec lipca Dimitris Skuras, dyrektor miejskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej mówił: „Optymalna wersja, która spełniłaby swoje zadanie, a więc objęłaby pełnym monitoringiem klatki schodowe (bez oddzielonych drzwiami korytarzy prowadzących do poszczególnych mieszkań) i pas od frontu budynku wraz z przejazdem na poziomie parteru, wymagałaby zamontowania 8 kamer na zewnątrz budynku i 15 kamer wewnątrz. Koszt takiego wariantu oszacowano na 55 tys. zł. Do tego należy doliczyć również koszty eksploatacji. Ze względu na brak środków finansowych Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych nie będzie instalował monitoringu i ogrodzenia budynku”

Teraz za sprawą inicjatywy pracowników Biura Obsługi Mieszkańców nr 4 (filii GZNK), pomysł instalacji monitoringu na Ubocze 24 powrócił raz jeszcze. Jednak jak przyznają urzędnicy, wspomniany wyżej koszt 55-ciu tysięcy złotych to zbyt wielka suma. Rozważane są więc opcje tańsze. W najbliższym czasie budynek mają odwiedzić pracownicy BOM-4 i eksperci od monitoringu. I dopiero po tej swoistej wizji lokalnej, dowiemy się więcej szczegółów na temat planowanego rozwiązania (przy założeniu, że dla miasta przedstawiona oferta znów nie będzie zbyt droga), w tym poznamy ilość kamer, ich rozmieszczenie i koszt całej inwestycji.
 
Przetargi na dniach
W tym roku GZNK planuje również rozpisanie przetargów na dwie ważne dla dzielnicy inwestycje. Jedną z nich jest budowa przyłączy wodno – kanalizacyjnych (o sprawie tej pisaliśmy tutaj). Inwestycja numer dwa to renowacja zabytkowej kuźni, położonej przy ulicy Gościnnej 10. W tym drugim przypadku, przetarg (ma on wystartować już w przyszłym tygodniu) będzie dotyczył wykonania projektu budowlanego i wykonawczego.
- Jeżeli chodzi o renowację kuźni, to w tym roku mamy pieniądze właśnie na wykonanie tych projektów, a nie na realizację całej inwestycji. Myślę, że w kolejnych latach będzie ona jednak dość szybko postępować. Kuźnia to bardzo ważne miejsce, jak wiemy jest to budynek wpisany do rejestru zabytków. Jego renowacja znacznie poprawiłaby wygląd całej okolicy – mówi Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

„Demolka”, remonty i znak zapytania
Póki co zmienia się otoczenie samej kuźni. W ciągu najbliższych miesięcy pracownicy BOM-4 planują uprzątnięcie terenu na odcinku Gościnna 10 – Gościnna 18. Kilka tutejszych komórek, tych, które lata świetności mają zdecydowanie już dawno za sobą, zostanie rozebranych. W ich miejsce mają stanąć nowe komórki. Jedna z nich pojawi się również na ulicy Przy Torze 16.

Do października, dwa oruńskie adresy (przynajmniej chwilowo) przestaną istnieć. BOM-4 planuje wyburzenie budynków przy Junackiej 1 i Trakcie Św. Wojciecha 167A.
Oprócz „demolki”, planowane są także remonty. W tym przypadku nie chodzi jednak o całe kamienice, a o poszczególne mieszkania. Takie „odnowienie lokalu po lokatorze” czekają trzy adresy: na ulicy Małomiejskiej, Trakcie Św. Wojciecha i Żuławskiej.

Pod znakiem zapytania stoi zaplanowana przez GZNK na 2010 rok inwestycja w rejonie ulic Dworcowej, Smętnej i Gościnnej. W rejonie tym miały zostać wykonane nasadzenia zieleni według projektu plastyków z Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto planowano zasianie trawy, ustawienie ławek i wydzielenie terenu na mały parking. Co dalej z realizacją tej koncepcji? Odpowiedź na to pytanie przygotowuje dla nas GZNK. Ma ona być gotowa już niedługo. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że termin realizacji tej inwestycji może być zagrożony...

Galeria artykułu

Co GZNK zaplanował na ten rok?

Co GZNK...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (17)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.218.*

17:34, 21/05/11

Ciekawe,czy doczekam się (za swojego jeszcze życia)placu zabaw w okolicy Podmiejskiej.Jak zarazie to można dzieciom zaoferować zabawę w piaskownicy z "żurami "lub pływanie w nurcie śmierdzącej co najważniejsze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

00:28, 17/09/10

Dodając do sprawy UBOCZE 24. Jeśli dojdzie do skutku ta inwestycja to będziemy mogli się pochwalić APARTAMENTOWCEM na Oruni dolnej ;) KPINA... A inne domy niech gniją od wilgoci w piwnicach starych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

23:19, 16/09/10

Jakie nowe komórki. Czy ktoś widział na nowych osiedlach komórki. Trawa mniej kosztuje niż opieka nad komórkami. A i więcej przestrzeni i zieleni by był na Oruni.

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

23:15, 16/09/10

Ubocze 24 _inwestycaj w nowy lokal 20tys. zł ?????!!!!!!!!!! Stare lokale czekają nawe kilkadziesiąt LAT choć na remont klatki lub wymianę okien etc., lista jest naprawdę długa. Bez komentarza

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:33, 08/09/10

ale tani bar przydałby się. na dolnym mieście niby też bieda, a jednak niektóre punkty się trzymają.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:34, 31/08/10

niech rodzice zaloza swoim bachorom kajdanki i kaganiec i juz bedzie bezpieczniej na Oruni!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:40, 28/08/10

BOM4 same ściemy daje

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:56, 20/08/10

Buda z desek na Dworcowej 10 jest już rozebrana

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:43, 20/08/10

gość 14:09 warsztat nie ma szyldu bo jest dobry i reklamować się nie musi, mechanik pan Jurek jakby wywiesił szyld to by z robotą się nie obrobił. Zresztą policja zna adres i szyldów nie potrzebuje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:14, 20/08/10

W ogóle mogliby wyburzyć wszystko co jest po prawej stronie dworcowej. Są tam może z 2 ładne stare budynki, ale obawiam się, że stojąc same rozsypałyby się.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:09, 20/08/10

Myślę że GZNK a właściwie BOM 4 Na Oruni powinien zlikwidować szopę przylegającą do budynku nr 10 od strony podwórka w której pomieszkują, a właściwie popijają oruńscy pijacy, bo parkiem nie da się tego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:30, 20/08/10

No właśnie niestety takie coś nie ma racji bytu. Kebab lub zapiekanki tak.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:54, 20/08/10

Tam powinna być "KAWIARENKA" dobra kawa, ciasto, lody... ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:03, 19/08/10

kebab jest w carolli

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:14, 19/08/10

To ciekawe bo kebab jest na każdym osiedlu tylko nie na Oruni.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

21:01, 19/08/10

wydaje mi się że gastronomia w tej części Orunii to poprostu duży niewypał. Turystyka bliska 0% a lokalne społeczeństwo raczej nie jest z tych którzy jadają w restauracjach.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:50, 19/08/10

W kuźni widziałbym jakąś gastronomię, której na Oruni zwyczajnie nie ma.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA