Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na horyzoncie walka o fotel prezydenta i radę miasta. Są i oruńskie akcenty

 1 dodane: 14:22, 01/03/24

tagi:

Zbliżają się wybory samorządowe. W Gdańsku większość komitetów pokazała już swoje karty. Platforma Obywatelska pójdzie razem z ludźmi prezydentki Aleksandry Dulkiewicz. PiS postawił na ostrego w przekazie Tomasza Rakowskiego. Lewica i Polska 2050 stworzyły wspólne listy, na których znaleźli się także prawicowi działacze miejscy. W wyborach do rad miasta, ale i prezydenckich nie zabraknie oruńskich akcentów.

Na horyzoncie walka o fotel prezydenta i radę miasta. Są i oruńskie akcenty
Na horyzoncie walka o fotel prezydenta i radę
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Wybory do rady miasta Gdańska i prezydenckie odbędą się w kwietniu. Na ten moment jest czterech oficjalnych kandydatów na prezydenta Gdańska. O fotel prezydenta ponownie ubiegać się będzie Aleksandra Dulkiewicz. W tym wyścigu jest faworytem. W "bastionie PO" może oficjalnie liczyć na wsparcie Koalicji Obywatelskiej, a jej ugrupowanie "Wszystko dla Gdańska" idzie na wspólnych listach do rady miasta właśnie z partią Donalda Tuska.

W ramach wyborczego sojuszu Koalicja Obywatelska dostała 24 miejsca na listach do rady miasta Gdańska, a Wszystko dla Gdańska (WdG) — 22. Na sześć gdańskich okręgów KO dostało na listach cztery "jedynki", a WdG - dwie.

Na wspólnej liście KO i WdG w okręgu numer 1 (w nim jest znajduje się m.in. Orunia-Św.Wojciech-Lipce) znalazła się Agnieszka Bartków, wieloletnia przewodnicząca rady dzielnicy z Oruni. Bartków to niezmordowana orędowniczka budowy bezkolizyjnych przejazdów na Oruni. Na liście dostała miejsce numer 7.

Swojego kandydata na prezydenta zaprezentowało też Prawo i Sprawiedliwość. To Tomasz Rakowski, były rzecznik Muzuem II Wojny Światowej, a w ostatnich wyborach pełnomocnik PiS na Pomorzu. Rakowski bez powodzenia walczył o mandat w Sejmie. Teraz próbuje swoich sił w walce o fotel prezydenta Gdańska. Co ciekawe, wewnątrz PiS pojawiła się też inna potencjalna kandydatura. Chodziło o Przemysława Majewskiego, radnego PiS z okręgu numer 1 (w nim jest też Orunia). Majewski jest aktywnym radnym, ale ostatecznie wojewódzki zarząd partii postawił na Rakowskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że Majewski jest traktowany w PiS jak człowiek Kacpra Płażyńskiego, a ten ostatni - mimo dobrych wyników w wyborach, lub właśnie przez to - ma sporo wrogów w partii.

Kolejny kandydat na prezydenta to Andrzej Pecka z Wspólnej Drogi. Wspólna Droga to gdańska koalicja samorządowa, którą tworzy Nowa Lewica, Polska 2050, Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, Trójmiejska Inicjatywa Kierowców. Wspólna Droga również ogłosiła swoje listy do rady miasta.

W "oruńskim" okręgu znalazł się na nich m.in. były radny dzielnicowy z Oruni Maciej Kochanowski, który startuje z miejsca trzeciego.

Wspólna Droga ma też inny akcent oruński. Pecka przedstawił w piątek także skład swojego gabinetu, gdyby objął urząd prezydenta Gdańska. Jednym z wiceprezydentów miałby zostać Jacek Hołubowski, również oruński radny dzielnicowy, w przeszłości kandydat na prezydenta Gdańska.

 

Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco

Galeria artykułu

Na horyzoncie walka o fotel prezydenta i radę miasta. Są i oruńskie akcenty

Na horyzoncie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA