Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 06/06/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Profil użytkownika

gosc19.52

< div class ="naglowek_bloga">

Oruńskie absurdy i ciekawostki

 

Strona 1 z 11

12345...11

Idźmy na wybory! Warto!

Piątek, 21:27, 22/03/19, tagi:

Mam dopiero 26 lat. Za mną 8 lat pracy w Radzie i Zarządzie Dzielnicy. Dodatkowo, aktywnie uczestniczyłem w działaniach Grupy Inicjatywnej, która ciężko pracowała by Rada Dzielnicy na Oruni została powołana. Było warto!

Rok 2010

Największym sklepem na Dzielnicy jest ZATOKA. Najbliższy dyskont znajduje się na Oruni Górnej. Dojście ścieżką terenową przy Parku Oruńskim, „dzikimi” przejściami od ul. Rubinowej lub ul. Diamentowej. Dla starszych ludzi – prawdziwe góry. Jak mamy szczęście, to możemy podjechać autobusem 113, ale ten kursuje co godzinę, w dodatku ostatni kurs ok. godz. 16… Możemy spróbować przesiadki na Sandomierskiej, ale przejście na drugą stronę zajmuje nawet 7 minut.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, musimy jeździć ostrożnie. Trakt Św. Wojciecha jest jedną z najbardziej dziurawych dróg w Gdańsku. Podobnie jest z wieloma ulicami w Dzielnicy. Na Warszawę kierujemy się na Elbląską, na obwodnicę jedziemy Starogardzką lub Świętokrzyską.

Boisko „na siódemce” od dłuższego czasu domaga się modernizacji. O basenie możemy pomarzyć, bo ten na Chełmie ma bardzo duże obłożenie. Jedyną atrakcją na Dzielnicy są doroczne festyny w Parku Oruńskim. Towarem deficytowym są place zabaw. Te znajdziemy w Parku Oruńskim oraz przy ul. Głuchej. Trochę już nadgryzione zębem czasu.

Przy każdym większym deszczu mieszkańcy zastanawiają się czy nie powtórzy się 2001 rok. Narzekają też na brak ławeczek i utwardzonej ścieżki.

Swoje drzwi powoli otwiera Dom Sąsiedzki. Pierwszy taki w Gdańsku. Tworzy się też Grupa Inicjatywna, która chce, by na Dzielnicy żyło się lepiej i pracuje nad powołaniem Rady Dzielnicy.

Największe problemy zdaniem mieszkańców? – Brak dyskontu, tylko jeden bankomat i przede wszystkim brak zainteresowania Dzielnicą ze strony Miasta.

Rok 2019

Na Dzielnicy działają sklepy sieci Lidl, Merkus, Biedronka. Na Orunię Górną można dostać się ścieżką terenową przy Parku Oruńskim lub oświetlonym przejściem od ul. Rubinowej. Możemy też skorzystać z autobusu 113, który kursuje co pół godziny. Możemy też spróbować przesiadki na Sandomierskiej, gdzie przejście na drugą stronę zajmie nam maksymalnie 2 minuty.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, możemy pojechać wyremontowanymi ulicami. Traktem Św. Wojciecha, Raduńską, Żuławską, Przybrzeżną, Boczną, Lipce, Smolną, Daleką, Piaskową… W tym roku będzie można też dopisać Głuchą, Równą… Na obwodnicę oraz w kierunku Warszawy pojedziemy wygodnie Obwodnicą Południową.

Boisko „na siódemce” od kilku lat przyciąga osoby z całego Gdańska. Obok pełnowymiarowego boiska jest mniejsze, wielofunkcyjne. Mamy tutaj też swój basen – Pływalnię Orunia.

Mamy najpiękniejszy Park w Gdańsku. W Amfiteatrze odbywają się koncerty, których zazdroszczą nam mieszkańcy innych Dzielnic. Festyn w Parku jest tylko jedną z wielu imprez odbywających się na Oruni.

Place zabaw są. W Św. Wojciechu, na Lipcach, przy Związkowej, Gościnnej oraz ten największy -  w Parku Oruńskim.

Wał kanału Raduni stał się szczelną „rynną”. Jest jedną z chętniej wybieranych tras rowerowych w relacji północ-południe. Pieszych też nie brakuje, bo wyłożona żółtą kostką nawierzchnia oraz co raz liczniejsze ławeczki zachęcają do spacerów.

Dom Sąsiedzki działa prężnie. Jest stawiany za wzór w Mieście i już niedługo znajdzie się w nowej, większej siedzibie. Rada Dzielnicy podobnie. Po 8 latach wypracowała sobie „markę” i ma utarte szlaki nie tylko w mieście, ale także w Urzędzie Wojewódzkim i Marszałkowskim.

Największe problemy zdaniem mieszkańców? – Brak przejazdów bezkolizyjnych oraz przede wszystkim stereotypy o patologicznej i zaniedbanej Dzielnicy.

PÓJDŹMY NA WYBORY! Niech za 5 lat naszym największym problemem będzie to, że wszyscy będą nam zazdrościć mieszkania w najlepszej Dzielnicy Gdańska.

 

Mateusz Korsztun

Kandydat do Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Nr 14 na liście

 

Głosowanie 24 marca w godzinach 7-21

Zdjęcia

Idźmy na wybory! Warto!

Idźmy na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Orunia jest na nie, a miasto...

Czwartek, 07:21, 13/03/14, tagi:

Nie zamierzam wchodzić w szczegóły wczorajszego (12.03.2014) spotkania, ani rozpisywać się na tematy, które zostały lub nie zostały poruszone. Chciałem podzielić się jedynie pewną refleksją na temat Oruni i miasta.

Orunia jest na NIE!

Orunia nie chce przemysłu;
Orunia nie chce "Nowego Traktu";
Orunia nie chce mieszkań socjalnych;
Orunia nie chce mieszkańców z problemami;
Orunia nie chce linii wysokiego napięcia;
Orunia nie chce bezpieczeństwa energetycznego miasta;
Orunia nie chce zielonych ekranów;
Orunia nie chce pieszych tuneli;
Orunia nie chce szlabanów;
Orunia nie chce czekać.

A miasto... jest bezradne

PKP? Państwo w państwie. Przepisy nie wymuszały na PKP budowy wiaduktu/tunelu i temat zakończony - zero negocjacji - "my nic w tej sprawie nie mogliśmy".

ENERGA? To dobroczyńca. Powinniśmy się cieszyć, że chcą inwestować. Przecież każdy chciałby mieć linię wysokiego napięcia na wyciągnięcie ręki...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

A gdyby tak...

Poniedziałek, 01:46, 23/09/13, tagi:

Orunia-Św. Wojciech-Lipce – jedna z największych jednostek pomocniczych w Gdańsku. Na terenie blisko 20 km2 zamieszkuje ok. 15,5 tyś. osób. A gdyby tak… dodać 1500 mieszkańców wraz z 19 hektarami powierzchni?

Na najbliższej sesji Rady Miasta przyjęty zostanie nowy – wg miasta lepszy statut Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Wraz z nim uchwalane są również granice jednostki pomocniczej, czyli mówiąc krócej – Dzielnicy (nie będzie już Osiedli).

Zmiany zaproponowane przez miasto:

- Ul. Starogardzka wcielona zostanie do Dzielnicy Chełm – tym samym wieloletni mieszkańcy Oruni, przestaną nimi być. I z dzielnicy zaniedbanej przeniosą się do lepszego świata. Przynajmniej na papierze.

- Potok Oruński zostanie wcielony do Dzielnicy Chełm – już dziś ten ciek wodny częściowo „należy” do Chełmu, ale zgodnie z nową mapą granica sięga aż do mostu w ciągu ul. Nowiny. Może dorzucimy sąsiadom kanał Raduni?

- Trakt w całości na Oruni – w ramach „rekompensaty” dostajemy od Dzielnicy Śródmieście fragment Traktu Św. Wojciecha od mostu na wysokości ul. Zaroślak do obecnej granicy na wysokości nieczynnej stacji benzynowej. Oprócz myjni samochodowej , przystanku autobusowego i dodatkowego terenu (który nic nie daje) nie zmieniło się nic.

Zmiany zaproponowane przeze mnie:

- Ul. Kolonia Anielinki – tak, wspomniana ulica, historycznie związana ze Starymi Szkotami nijak dzisiaj pasuje do Oruni. Mieszkańcy czują więź z Chełmem, w dodatku tworzą małą enklawę na uboczu naszej jednostki, przez co trudniej o jakiekolwiek działania. W niedalekiej przyszłości na okolicznych działkach powstaną nowe zabudowania mieszkaniowe, co jeszcze bardziej połączy ich z Chełmem.
Moja propozycja – przekazać ten teren dla Dzielnicy Chełm.

A gdyby tak…

- Orunia Górna – przyłączmy Orunię do Oruni. Spółdzielnię Mieszkaniową Orunia do Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Radni Miasta w 1990 roku wyrażali się jasno – ulice: Czirenberga, Dominika, Działyńskiego, Hoene, Rozrażewskiego, Rzączyńskiego, Świechockiego leżą w dzielnicy Gdańsk-Orunia…

Być może pomysł nieco szalony, ale czy na pewno bez korzyści dla mieszkańców zarówno „Oruni Górnej” jak i ul. Kolonia Anielinki? Teraz jest szansa na zmianę granic, to trzeba spróbować z niej skorzystać. W końcu granice nakreślił pracownik działu informatycznego w Urzędzie Miejskim, który niekoniecznie musi znać realia wszystkich 34 Dzielnic miasta...

Zdjęcia

A gdyby tak...

A gdyby tak...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Do Kuźni na "Królową Marysieńkę"

Czwartek, 21:24, 28/03/13, tagi:

Znane są już wyniki konkursu organizowane przez Kuźnia CAFE. Przez tydzień na Facebooku, dzień po dniu pojawiały się kolejne produkty, do których należało wymyślić nazwę kojarzącą się z Orunią lub Kuźnią. Osoby, których propozycje zostaną wykorzystane w menu otrzymują podwójne zaproszenie na kawę lub herbatę.

W wielkoczwartkowe popołudnie komisja złożona z przedstawiciela Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (zarządzająca Kuźnią), przedstawiciela Rady Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Christiana Sampa - pasjonata historii dzielnicy, zdecydowała że produkty dostępne w Kuźni zyskają następujące nazwy:

Herbata z miodem, cynamonem, goździkami, pomarańczą i cytryną - Leniwa Magda z goździkami
Koktajl ciemny - Ciemny staw
Koktajl czerwony -Dolina potoku
Deser jagodowy - Podkuwany jagodami
Deser truskawkowy - Podkuwany truskawkami
Deser malinowy - Podkuwany malinami

Dodatkowo przesłane propozycje zostały wykorzystane do innych produktów:

Latte z czekoladą - Ohra z czekoladą
Herbata z malinami - Królowa Marysieńka
Dzbanek herbaty o wybranym smaku - Herbaciany Koziołek

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane propozycję, a zwycięzców zapraszamy do odbiór zaproszeń do Kuźni.

Zdjęcia

Do Kuźni na "Królową Marysieńkę"

Do Kuźni na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Kuźnia ponownie zamknięta

Czwartek, 18:36, 28/02/13, tagi:

Z powodu prac konserwatorskich Kuźnia CAFE będzie nieczynna w dniach 1-5 marca oraz 11-14 marca. Przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która zarządza obiektem, uspokaja - wszystko robione w celu powiększenia oferty oraz by w Kuźni można było milej spędzać czas.

Oddaną do użytku niespełna pół roku temu Kuźnię ponownie odwiedzą robotnicy. Prace zostaną podzielone na dwa etapy ponieważ nie można było prowadzić ich jednocześnie. Jak informuje GFIS prowadzone będą drobne prace naprawcze oraz takie, które pozwolą na poprawę atrakcyjności tego miejsca.

W pierwszym etapie (1-5 marca) będziemy dostosowywać Kuźnię do obowiązujących przepisów sanepidu. Dodatkowo pojawią się nowe urządzenia, dzięki którym w przyszłości będzie można poszerzyć ofertę gastronomiczną. Chcemy by Kuźnia mogła świadczyć nie tylko dobrą kawę, ale także słodkości - informuje Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Drugi etap (11-14 marca) to prace gwarancyjne. W trakcie użytkowania obiektu na jaw wyszło kilka usterek. Będą one usuwane przez wykonawcę rewitalizacji Kuźni, który zrealizuje prace w ramach gwarancji, którą budynek objęty jest na 3 lata. - dodaje Wróblewski.

Do 8 marca w Kuźni oglądać można wystawę zdjęć Zbigniewa Petraka zatytułowaną „Nadmorskie Klimaty”.

Zdjęcia

Kuźnia ponownie zamknięta

Kuźnia ponownie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

 

Strona 1 z 11

12345...11

REKLAMA

REKLAMA