Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Profil użytkownika

Inżynierowie

< div class ="naglowek_bloga">

 

Strona 1 z 6

123456

Do Radny Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce

Środa, 08:47, 08/05/19, tagi:

Radni Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech -  Lipce

W związku z zwołaniem  III sesji Rady Dzielnicy na dzień 8 maja 2019 roku z planowanym porządkiem obrad o podjęcie trzech  uchwał dotyczących:
!. Rozdysponowanie 250 614 zł przydzielonych przez  RM Gdańsk na rok 2019
2.Określenie priorytetowych zadań dla Dzielnicy dla ujęcia w projekcie budżetu Miasta na 2020r
3.Zgłoszenie propozycji do bazy Priorytetów Inwestycyjnych oraz Wieloletniej Prognozy   Finansowej Miasta Gdańska.

Członkowie Inżynierów i Pasjonatów IKO "Nasza Orunia" na zebraniu w dniu 6 maja 2019 r.
zwracają się z  uprzejmą prośbą o uwzględnienie w tych Uchwałach następujących wniosków:

1) Tunel o parametrach przejazdu dla karetek  w rejonie od boiska CKUiZ Nr2 ul. Zawiejska
- uwzględnić w Planie Zagospodarowania Przestrzennego
2) Linie energetyczne WN na terenach zurbanizowanych prowadzić w ziemi.- kable energetyczne
3) Rozważyć potrzebę budowy kładki nad torami w rejonie  ul .Dworcowej i Gościnnej
z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych
4) W planach- budynek GAK dokończyć zgodnie z projektem Architekta Stanisława Michela
5) Przy CKUiZ Nr2 utworzyć Ośrodek Atestacji  ekologicznie produkowanej żywności
6) W planach przewidzieć możliwość połączenia autobusowego dla - z Górnej Oruni do  przystanku SKM Orunia
7) Zagospodarować przyrodniczo dolinę i zachodnie zbocze Potoku Oruńskiego
8) Remont Ul. Starogardzkiej -  uwzględnić  w planach inwestycyjnych Miasta
9)Rozwinąć rekreację i sporty wodne na: Raduni, Motławie i stawach Potoku Oruńskiego
10) Stacja Orunia(GAK) skoordynować działania ze Szkołą Muzyczną, lepsze  wykorzystanie potencjału uczniów również i
z innych szkół w popisach artystyczno-kulturalnych
11) Opracować program upamiętnienia miejsc i osób zasłużonych dla polskiej tożsamości  Dzielnicy Orunia- Św. Wojciech- Li[ce
Jednocześnie zgłaszamy propozycję współuczestnictwa w pracach Komisji Problemowych powołanych przy Radzie Dzielnicy
. oraz wnioskujemy  o pozostawienie 10% rezerwy środków na nieprzewidziane potrzeby..

Z wyrazami Szacunku
Za Zarząd JKO - Józef Kubicki (Honorowy Prezes)
+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Swój do Swego - Polskie firmy na Oruni

Sobota, 07:35, 23/07/16, tagi:

IKO - Zwaraca się do mieszkańców i pracodawców rodzimych polskich firm z Oruni z prośbą o udział w promocji napisania i wydania ksiązki . Ksiązka jest ujęta w aspekcje historycznym o skutecznym działaniu polskich przedsiebiorców i Polonii w przedwojennym Gdańsku. Podstawowe źródła tej działalności skupiały się właśnie na Oruni gdzie był drukowany (w polskiej drukarni na Oruni) tygodnik Gazeta Gdańska.(w polskiej drukarni na Oruni) tygodnik Gazeta Gdańska. Aż dziw bierze, że dotychczas  nie badano źródłowo tej ciekawej i wielce pouczającej (dla obecnych czasów) tej problematyki. Warto zadbać pamięcią o nasze oruńskie korzenie zarówno w aspekcie wielkich osobowości jak i przepięknych miejsc topograficznych. Wydanie tej książki może być źródłem do następnych ciekawych publikacji za sprawą  dotarcia "pod strzechy" do mieszkańców  Oruni,

Aż dziw bierze, że dotychczas  nie badano źródłowo tej ciekawej i wielce pouczającej (dla obecnych czasów) tej problematyki. Warto zadbać pamięcią o nasze oruńskie korzenie zarówno w aspekcie wielkich osobowości jak i przepięknych miejsc topograficznych. Wydanie tej książki może być źródłem do następnych ciekawych publikacji za sprawą  dotarcia "pod strzechy" do mieszkańców  Oruni,  czy Gdańska. Pamięć o naszych historycznych korzeniach  wzmacnia i buduje  naszą polską tożsamość narodową.

Wszyscy, którzy chcą przyczynić się do publikacji i promocji tego dzieła mogą udzielić darowizny -

Fundacja Kulturalne Pomorze

ul.Kilińskiego 6/2

81-386 Gdynia

Nr konta konta bankowego: 18 1140 2017 0000 4102 1291 5634

Tytuł wpłaty:Darowizna na publikację pt.,,"Swój do swego".

Polscy przedsiębiorcy w Gdańsku do 1939 r.(szkice)"

 

Firmy, które wpłacą lub zadeklarują zakupienie odpowiedniej ilości egzemplarzy będą wyszczególnione (z nazwą oraz logiem firmy) w wykazie na ostatnich stronach książki jako Patroni  lub  Sponsorzy To samo dotyczy również osób fizycznych pod warunkiem ,że wyrażą zgodę na publikację swoich podanych danych osobowych bądź inicjałów   i nazwę Dzielnicy.

A oto tekst od autora przygotowujacego tę książkę, Pana Piotra Mazurka:

1. Hasło „ swój do swego „ ma swój gdański początek w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to walka o polskość, walka o utrzymanie własnej tożsamości narodowej często związana była z działaniami gospodarczymi prowadzonymi w bardzo szerokim zakresie na dawnych ziemiach polskich. Idea bardzo prosta i czytelna-namawiała do korzystania z firm oraz usług przedsiębiorstw o polskim rodowodzie. Takie działanie sprawdziło się wcześniej , podczas prowadzonej w Wielkopolsce wojnie gospodarczej Polaków dominującą gospodarką niemiecką. Powstające polskie spółdzielnie, organizacje gospodarcze czy banki skutecznie konkurowały z Niemcami, krzewiąc jednocześnie polskość w narodzie.

2. W Gdańsku z podobnym hasłem wystąpili polscy przedsiębiorcy, chcąc w ten sposób utrudnić zamykanie polskich firm przez dominujące firmy niemieckie i gdańskie- z kapitałem niemieckim . Znakomitym przykładem było między innymi funkcjonowanie polskich drukarni. Oprócz własnej działalności gospodarczej ,niezbędnej dla utrzymanie siebie i pracowników wydawano dodatkowo gazetę adresowaną do ludności niemieckiej i redagowane w języku niemieckim-  pismo ” Polniche  Warte”.  Zadanie jakie nagle stanęło przed redakcją wspomnianego tygodnika który bez zwątpienia ze względu na adresatów w większości wrogo nastawionych do polskości –było  o wiele trudniejsze do realizacji niż przez tylko  wydawanie polskojęzycznej „Gazety Gdańskiej” przeznaczoną głównie dla czytelnika narodowości polskiej. Takie działanie spotkało się z ostrą reakcją władz niemieckich, jednak korzystanie z własnych zasobów gospodarczych stało się nie tylko modą co i obowiązkiem. Również dla Polaków odwiedzających Gdańsk w przewodnikach turystycznych wyraźnie sugerowano, gdzie zwrócić się o pomoc w różnych sytuacjach życia osobistego i gospodarczego, na kogo można liczyć w każdej chwili. Oczywiście zasada” swój do swego” miała również tragiczne konsekwencje- wielu działaczy poniosło śmierć w okresie wojennym.

3. Może także dziś warto wrócić do tej sprawdzonej zasady-bo obecnie zagrożenia tego samego rodzaju występują powszechnie-ale teraz to nie dominacja narodu a działalność korporacji zagraża polskiej tożsamości i gospodarce.

 

 

 

czy Gdańska. Pamięć o naszych historycznych korzeniach  wzmacnia i buduje  naszą polską tożsamość narodową.

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Nowe Władze IKO.

Niedziela, 22:07, 19/06/16, tagi:

Jest nam miło poinformowac, że 8 sierpnia członkowie Kola Inżynierów i Pasjonatów "Nasza Orunia" IKO wybrały nowe władze.

Miejscem spotkania była firma Bysewo., dzięki uprzejmości Pana Prezesa Krzysztofa Michniewicza.

Prezesem IKO został Roman Itrych.

Natomiast członkami Zarządzu IKO zostali wybrani: Elżbieta Filipowicz-Kozaryna, Zofia Zienkiewicz, Paweł Patyk.

Podczas spotkania została podsumowana 4-letnia działalność Koła IKO oraz zostali przyjęci nowi członkowie.

Bardzo waznym punktem spotkania było ustalenie sposobów dotarcia do Oruńaskich pracodawców i osób idnywidualnych z prosbą o sfinasowanie cennej inicjatywy wydawniczej, jaką jest ksiązka o przedsiebiorczych Polakach w przedwojennym Gdańsku" Swój do swego".

Koordynatorem tej publikacji jest Pan Krzysztof Michniewicz.

 

Józef Kubicki, Paweł Patyk

Zdjęcia

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

IKO

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

1 marca 2016. Dzień Żołnierzy Wyklętych - Pamiętamy

Poniedziałek, 03:20, 07/03/16, tagi:

1 marca 2016 roku, po wieczornej Mszy Świetętej w kościele pw. Św. Jana Bosko na Oruni delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki". Chwilą ciszy została uczczona Jej pamięć. W skład tej delegacji weszły następujące osoby Jarosława Strugała, Małgorzata Cieśniewska, Józef Kubicki, Roman Itrich i Paweł Patyk. Cześć i Chwała Bohaterce!
Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

Delegacja ze Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk"

Delegacja ze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

Spotkanie IKO Orunia z pracodawcami z dzielnicy

Wtorek, 17:39, 09/02/16, tagi:

Na początku spotkania mieliśmy przyjemność posłuchać kameralnego występu uczennic z  Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku.  Na klarnetach zagrał duet  - Julii Garstka i Zuzanna Koziarskiej. Na skrzypcach zagrała przed publicznością Kasia Frankowska.
Następnym punktem była prezentacja niezwykłego miejsca spotkania. Historia polskiej drukarni na Oruni, założonej przez Jana Kwiatkowskiego przed Drugą Wojną Światową, oraz kontekst polityczny został przedstawiony przez Pana Piotra Mazurka.
Kolejnym tematem było omówienie planów wydania, przez oruńskich pracodawców i sąsiadów z Oruni, książki dotyczącej polskich przedsiębiorców działających na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wydanie tej pozycji zaplanowane jest na wrzesień tego roku.
Pan Kazimierz Lewandowski , Prezes Zarządu firmy  Cemet Ltd. Sp. z o.o., opowiedział o działalności oruńskich przedsiębiorców na rzecz rozwoju dzielnicy. Poruszył również bardzo ważny temat  bezkolizyjnych przejazdów kolejowych na Oruni. Zrelacjonował także swoje spotkanie z Prezydentem Miasta Gdańska poświęcone temu tematowi.
Znaczącą część wydarzenia poświęcono  omówieniu sposobu dalszej i efektywnej współpracy na rzecz lokalnej społeczności oraz popularyzacji rozwoju młodzieży pod względem technicznym. Pan Józef Kubicki zaproponował następujące priorytety na rok 2016 – inicjatywy zaplanowane do realizacji przy pomocy różnych partnerów:
1)    Wydanie folderu informacyjnego o zakładach produkcyjnych i usługowych w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce.
2)    MPZP – przejazdy PKP, linie energetyczne, most Starogardzka, rewitalizacja.
3)    Politechnizacja - wizyty studyjne uczniów szkół  w zakładach produkcyjnych i usługowych.
4)    Gimnazjum nr 10 wsparcie w organizacji obchodów 70-lecia szkoły .

Na potrzeby powyższych inicjatyw powołano koordynatorów.
Na koniec spotkania ustalono, że  tego kolejne spotkania będą odbywać się cyklicznie w ostatnią środę miesiąca w siedzibach poszczególnych członków zespołu.
 Spotkanie IKO Orunia z pracodawcami z dzielnicy

Spotkanie IKO...

 Spotkanie IKO Orunia z pracodawcami z dzielnicy

Spotkanie IKO...

 Spotkanie IKO Orunia z pracodawcami z dzielnicy

Spotkanie IKO...

 Spotkanie IKO Orunia z pracodawcami z dzielnicy

Spotkanie IKO...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

 

Strona 1 z 6

123456

REKLAMA

REKLAMA