Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Profil użytkownika

GdanskaMamusia

< div class ="naglowek_bloga">

BLOG Gdańskiej mamy

 

Strona 1 z 1

1

Organizacja chrztu - nie taka łatwa

Poniedziałek, 18:16, 16/03/15, tagi:

Ceremonia chrzcin jest niezwykle ważny wydarzeniem dla młodego człowieka. Wstępuje on bowiem tym samym do zgromadzenia członków Kościoła Katolickiego, a także zmywane jest z niego brzemię grzechu pierworodnego. Jest to także istotny dzień dla rodziców dziecka. Muszą zadbać, aby odbył się on nie tylko zgodnie z powagą obrzędu, ale także by był pozytywnym doświadczeniem dla ich pociechy. W związku z tym należy pamiętać o kilku rzeczach, które będą niezbędne przy okazji tej uroczystości.

Organizacja chrztu nie jest zadaniem wcale łatwym. Trzeba zmierzyć się natłokiem formalności, które muszą być spełnione, zaproszeniem gości oraz wybraniem rodziców chrzestnych. Istotne są rzecz jasna także wszelkie produkty dla dziecka - o czym więc musimy pamiętać?

Ubranka do chrztu - kolor bardzo ważny

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, w co na chrzest nasza pociecha powinna być ubrana. Podstawowym warunkiem, który wiąże się z tradycją oraz zwyczajami, jest dobór odpowiedniego koloru ubioru. W miarę możliwości powinny przeważać jasne barwy, gdyż stanowią one swego rodzaju symbol czystości dziecka oraz jego niewinności. Oczywistym wydaje się fakt, iż powinniśmy zrezygnować z wszelkich jaskrawych i krzykliwych odcieni, gdyż będą one kolidowały z powagą instytucji Kościoła.

Niezmiernie ważne jest także to, aby ubranka na chrzest były wygodne dla naszej córki bądź syna, zwłaszcza gdy są jeszcze bardzo mali, a przez to wrażliwi na wszelkie niedogodności. Należy dobrać również odpowiednie buciki, skarpetki, rajstopki, a także płaszczyk na wypadek niskiej temperatury. Dla rodzica to nie lada wyzwanie, na szczęście w internecie jest dużo sklepów z ubrankami, oferujących przystępne ceny (na przykład mająca siedzibę w Gdańsku, Szatka.pl)

 

Kolejnym niezbędnym elementem jest szatka. Jest ona kawałkiem białego materiału, najczęściej w formie chusty lub kwadratowego bądź prostokątnego nakrycia. Często są one dodatkowo ozdabiane dekoracyjnym haftem, który z reguły przedstawia wybraną sentencję lub jakiś symbol. Jest ona nakładana dziecku po polaniu go wodą święconą oraz wypowiedzeniu stosownej formuły. Nadaje odpowiedniej rangi ceremonii chrztu, a także symbolizuje czystość oraz zawarcie przymierza z Jezusem Chrystusem, który przyjmuje dziecko do swojej rodziny. Zgodnie z tradycją kupuje ją rodzic chrzestnych (najczęściej matka).

 

Na nich z reguł spoczywa także obowiązek zakupu stosownej świecy, zwanej gromnicą. Jest ona swego rodzaju znakiem, który ukazuje światło Boga. Wiąże się go z nauczaniem chrystusowym, a także drogą, po jakiej powinno kroczyć dziecko w swym dalszym życiu. Podobnie jak szatka, również świeca może być dodatkowo udekorowana, w zależności od pomysłu rodziców.

 

A na koniec.. prezent na pamiątkę chrztu

Nieodłączną częścią chrztu jest także stosowny prezent, którym rodzice chrzestni obdarowują dziecko. Chcąc trzymać się tradycji, powinien on występować w postaci krzyżyka i medalika. Będą one pamiątką na całe życie, przypominająca ten szczególny dzień.

Zdjęcia

Ceremonia Chrztu

Ceremonia...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1) »

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

 

Strona 1 z 1

1

REKLAMA

REKLAMA