Gdzie ta spalarnia?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2010-09-07 09:26:00

9 września o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 12 (ulica Człuchowska) rozpocznie się pierwszy etap konsultacji społecznych, w sprawie projektu budowy spalarni odpadów dla Trójmiasta.

Budowa spalarni, a mówiąc mniej potocznie – zakładu termicznego zagospodarowania odpadów to wiodący cel projektu o nazwie: „System gospodarki odpadami dla Metropolii Trójmiejskiej". Realizację tej inwestycji narzucają miastu...przepisy unijne. Wynika z nich, że po 2013 roku nie będzie już można gromadzić na składowiskach takich odpadów, które wciąż będą mogły być wykorzystywane do tzw. celów energetycznych.

Szacunkowy koszt inwestycji to 600 mln zł. Unijne wsparcie wynieść może ok. 50 procent tej kwoty. Planowany termin realizacji inwestycji to koniec 2013 roku. Inwestorem projektu budowy spalarni dla Metropolii Trójmiejskiej jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Wiemy już więc kto, za ile i do kiedy wybuduje spalarnie, ale wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie: gdzie zostanie przeprowadzona ta inwestycja? Zostały wyłonione dwie potencjalne lokalizacje – jedna w Gdańsku, druga w Kwidzynie. Ta pierwsza to obszar Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk – Szadółki, druga dotyczy terenu zakładów papierniczych IP Kwidzyn.  
- To ekologiczna i bezpieczna inwestycja, czemu dowodzi choćby fakt, że takie zakłady powstają w centrach europejskich miast. Bez problemu dotrzymywane są wszelkie normy ochrony środowiska, a prowadzony monitoring oraz zabezpieczenia gwarantują bezawaryjna pracę i bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi. Funkcjonowanie instalacji nie jest również źródłem przykrych zapachów - zapewnia prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Wojciech Głuszczak.

Konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji odbyły się już w Kwidzynie oraz w sąsiadującej z Zakładem Utylizacyjnym gminie Kolbudy. Teraz przyszedł czas także na spotkania z mieszkańcami Gdańska.

O tym, że budowa spalarni powinna mieć miejsce w Gdańsku przekonani są urzędnicy.
- Ta inwestycja radykalnie odmieni kwestie oddziaływania składowiska w Gdańsku-Szadółkach na otaczające tereny i poprawi jakość życia okolicznych mieszkańców – mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

W przeciągu kilku najbliższych dni ma być gotowy raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Będzie on jednym z czynników, który pozwoli wskazać optymalną lokalizację przyszłej spalarni. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że o miejscu tej inwestycji w dużej mierze zadecydują uwarunkowania ekonomiczne. A te – i tu znów wiadomość nieoficjalna - mają przemawiać za budową spalarni właśnie w Gdańsku. A co na tę inwestycją mówią mieszkańcy metropolii? Swoje zdanie będą mogli wyrazić właśnie podczas planowanych konsultacji.

Harmonogram spotkań i konsultacji społecznych
dotyczących projektu budowy spalarni dla mieszkańców:
9 września (czwartek) o godz. 18.00 - spotkanie w Szkole Podstawowej nr 12 w Gdańsku, przy ul. Człuchowskiej 6
11 września (sobota) godz. 15.00 - spotkanie w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku przy ul. Jabłoniowej 55
14 września (wtorek) o godz. 18.00 - spotkanie w Hotelu Otomin przy ul. Żurawiej 2
18 września (sobota) w godz. 10.00 -14.00 - stoisko konsultacyjno - informacyjne w Gdańsku na Targu Węglowym w trakcie imprezy „Zamień odpady na kulturalne wypady"
25 września (sobota) w godz. 10.00 -15.00 - punkt konsultacyjno - informacyjny z Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku przy ul. Jabłoniowej 55, w ramach dni otwartych ZUT

Oprócz spotkań, w dniach 15-16 września Zakład Utylizacyjny w Gdańsku planuje wyjazd studialny do istniejącej spalarni w Premnitz (Niemcy), podczas którego będzie można zapoznać się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w tym zakładzie. Na taką „ekologiczną wycieczkę” pojechać może każdy. Zgłoszenia można przesłać na adres mailowy: konsultacje@zut.com.pl