Spotkanie z Emmą Popik

Autor: sp16, Data publikacji: 2010-12-16 17:11:00

W Szkole Podstawowej nr 16 w Gdańsku jest realizowany projekt edukacyjny pt. „Pisarze Gdańska”. Uczniowie mają możliwość poznania twórczości pisarzy naszego regionu, rozbudzenia i poszerzania zainteresowań czytelniczych oraz kształcenia umiejętności głośnego czytania. Do szkoły została zaproszona pisarka Emma Popik.

Spotkanie poprzedziła systematyczna lektura książki „Wejście do baśni”. Uczniowie  czytali ją  w czasie lekcji języka polskiego, godziny wychowawczej i zajęć bibliotecznych. Uznali „Wejście do baśni”  za bardzo ciekawą opowieść i chętnie wypowiadali się na jej temat. Książka przedstawia   dzieci w codziennych sytuacjach , które za sprawą wyobraźni czytelnika stają się niezwykłe. Bohaterowie „Wejście do baśni” są świadomi swoich praw i potrafią z nich korzystać.

W ramach projektu został ogłoszony konkurs plastyczny. Dzieci wykonały przepiękne prace - ilustracje do przeczytanej książki.

W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę  książek Emmy Popik.

Kolejnym etapem projektu było spotkanie z pisarką. Zaproszeni zostali na nie uczniowie klasy IV, nauczyciele i rodzice.

Emma Popik odczytała fragmenty   „Wejście do baśni”. Książkę przetłumaczono na język japoński. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć jej oryginalne japońskie wydanie.

Pisarka wspominała  dzieciństwo, czasy szkolne, w tym studenckie. Odpowiadała również na pytania. Uczniowie byli bardzo dociekliwi. Pytali nie tylko o warsztat pisarski, ale również o plany na przyszłość, temat i tytuł następnej książki. Ewelina Suchodolska, uczennica  klasy IV b, podziękowała miłemu gościowi za przyjście, wręczyła kwiaty i poprosiła o pamiątkowy wpis do kroniki szkolnej.

Pani Emma  Popik była również przewodniczącą jury konkursu plastycznego. Najpiękniejsze rysunki w III kategoriach: klas IV, V i VI zostały nagrodzone. Uczniowie otrzymali dyplomy, podziękowania
i nagrody.  Spotkanie autorskie okazało się niezwykle udane.


Danuta Galant,
wicedyrektor Szkoły