Zmieniamy się

Autor: p.kluz, Data publikacji: 2011-01-16 13:33:00

Uważni Użytkownicy spostrzegli, że na portalu MojaOrunia.pl zaszło kilka zmian. Na stronie głównej znalazły się dwa nowe działy „Blogi/opinie” oraz „Dom Sąsiedzki”. Pojawiła się również pewna innowacja związana z komentarzami.

MojaOrunia.pl od początku działa dwutorowo. Codziennie dziennikarze portalu dostarczają newsy, pogłębione analizy i teksty dziennikarskie dotyczące problemów mieszkańców Oruni i osiedli południowego Gdańska. Z drugiej strony, nasz serwis z założenia społecznościowy, współtworzony jest przez Użytkowników zainteresowanych tą częścią Gdańska.

Tworzymy „Moją Orunię”
Użytkownicy to dla nas nie tylko czytelnicy. To ludzie, którzy aktywnie spierają się, komentują i krytykują, tworzą treść portalu. Swoje konta na MojaOrunia.pl założyło już niemal 400 osób i instytucji. W „Aktualnościach" zaczęły pojawiać się relacje z imprez szkolnych, w „Sporcie" zapowiedzi i fotorelacje lokalnych meczów i wydarzeń. Trudno byłoby w tym miejscu wyliczyć wszystkich Użytkowników, których informacje codziennie czytamy z ogromną ciekawością. Najbardziej zaskoczyła nas jednak aktywność blogerów. Pojawiają się tutaj nie tylko komentarze i opinie na tematy dzielnicowe, ale różnorodne i nieraz zaskakujące w swojej formie i treści posty. To zachęca nas do umieszczenia twórczości Użytkowników wprost pod „Aktualnościami". Mamy nadzieję, że nowa nawigacja sprawi, że nasi blogerzy będą mieli więcej czytelników.

Gościmy w Przystani
Kolejną zmianą jest umieszczenie na stronie głównej, niegdyś „schowanego” w górnym menu, działu „Dom Sąsiedzki”. Nowe miejsce znalazł tuż pod działem „Imprez". Gościnna Przystań, bo taką nazwę nosi właśnie Dom Sąsiedzki, jest jednym z flagowych projektów Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. To miejsce, w którym nie tylko wielu orunian w różnym wieku znajduje miejsce do realizacji swoich zainteresowań. Gościnna Przystań gości również wiele inicjatyw, które w sposób ciekawy rozwijają społeczność Oruni. Tutaj spotykają się mieszkańcy chcący powołać Radę Osiedla, tutaj również rozpoczął się cykl spotkań pod wiele mówiącym tytułem „Orunię widzę wielką”. Co ważne dla nas, to również dom dla portalu MojaOrunia.pl. Dlatego wszystkie wydarzenia, które odbywały się w Gościnnej Przystani są teraz lepiej dostępne i widoczne dla Użytkowników.

Trolle i IP
Ostatnią zmianą, którą dzisiaj wprowadzamy jest umieszczenie pod każdym z komentarzy numeru IP, swoistego odcisku palca który zostawiamy w Internecie. To nasza reakcja na incydentalne pojawianie się niewybrednych i obraźliwych komentarzy, tzw. trolli, czy głośno komentowanych ostatnio w mediach przypadków anonimowych wpisów urzędników (patrz tutaj i tutaj). Wielu Użytkowników wskazywało, aby zawęzić możliwość komentowania do osób zalogowanych lub wprowadzić dodatkowy sposób identyfikacji komentujących. Żadne z rozwiązań nie jest idealne, ale zdecydowaliśmy się na formę dającą każdemu Użytkownikowi prawo do częściowej (problemem jest zmienne IP) identyfikacji innych komentujących oraz wyrobienie sobie zdania na temat treści przez nich zamieszczanych.
MojaOrunia.pl ciągle poszukuje nowych rozwiązań, dzięki którym komunikacja mieszkańców Oruni i dzielnic południowego Gdańska będzie tworzyła nową jakość. Nie wszystkie pomysły Użytkowników portalu możemy zastosować z powodów organizacyjnych czy finansowych. Jednakże wszystkie sugestie zawarte w komentarzach, e-mailach czytamy i rozważamy. Zachęcamy więc do konstruktywnych uwag i tworzenia z nami przestrzeni zwanej MojaOrunia.pl.
Na koniec chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania naszemu administratorowi Janowi Skowrońskiemu, który pracuje jako wolontariusz. Za ulepszanie MojaOrunia.pl i ogromne pokłady cierpliwości, serdecznie dziękujemy.