Niepokoje mieszkańców uzasadnione – ścieżki w Parku Oruńskim są węższe. I tak już zostanie

Autor: d.hennig, Data publikacji: 2015-12-19 21:11:00

Ścieżki spacerowe po rewaloryzacji w Parku węższe o pół metra. Zmiany nie są już możliwe. Podoba się Wam Park po takiej rewaloryzacji?

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy temat rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Jak pokazują komentarze pod naszym wcześniejszym tekstem, sprawa jest ważna dla wielu Oruniaków.

Wysłaliśmy dodatkowe zapytania do Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska. Dociekaliśmy jakie drzewa konkretnie wycięto, a także jaka jest szerokość zaprojektowanych ścieżek. Dowiedzieliśmy się także, kto zaprojektował zmiany w Parku Oruńskim.

„Ciasne serpentyny zwane ścieżkami...”

Tak komentuje zmiany czytelnik naszego portalu i bywalec Parku. Kolejna czytelniczka również nie jest zachwycona: „Te wąskie i kręte alejki... chyba z koleżanką będziemy chodzić gęsiego z wózkami”. Czy mają słuszność i czy ścieżki są węższe?

- W projekcie zróżnicowano drogi biorąc pod uwagę ich rolę w kompozycji układu parkowego oraz funkcje jakie mają pełnić. Ścieżki spacerowe w parku zaprojektowane są z zastosowaniem nawierzchni mineralnej o szerokości około 2,0 m. Dotychczasowe ścieżki spacerowe miały szerokość ok. 2,5 m – odpowiada Agnieszka Zakrzacka, starszy specjalista z biura DRMG.

Ścieżki były pozarastane i wyszczerbione

Czy zmniejszenie "przepustowości" ścieżek zostało w jakiś sposób uzasadnione poza "aspektami historycznymi"?

- Ścieżki spacerowe zostały wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem zarówno przez Konserwatora Zabytków jak i przyszłego Zarządcy parku tj. Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Dotychczasowe boczne ścieżki spacerowe (nie te główne) miały szerokość około 2,5 m. Dokładną szerokość trudno jest określić ponieważ ścieżki były pozarastane krzewami i miały połamane obrzeża oraz wyszczerbione krawędzie. Główne ciągi piesze są szersze, mają i będą miały od 3 do 3,5 m – uściśla inny specjalista Biura, Emilia Kucińska.

Głos mieszkańców nie będzie uwzględniony

Próbujemy się dowiedzieć, czy możliwa jest jeszcze modyfikacja w projekcie, uwzględniająca w "funkcjach spacerowych" potrzeby mieszkańców (zwłaszcza tych z wózkami i na wózkach) i przywrócenie 2,5 metrowej szerokości? Jakich działań by to wymagało? Biuro DRMG nie daje żadnej nadziei.

- Na obecnym etapie nie ma już możliwości zmiany szerokości ścieżek spacerowych. Ścieżki zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową, dla której uzyskano niezbędne uzgodnienia i pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę.

Dokumentację projektową, jak informuje DRMG, pt.: „Rewaloryzacja Parku Oruńskiego przy ul. Nowiny w Gdańsku” opracowało biuro ACO ARCHITEKCI z Gdańska, na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku w 2010 r.

Pojawiają się oceny pozytywne

Choć głosów krytyki nie brakuje, pojawiają się już także przejawy zadowolenia ze zmian: „Nowy plan zagospodarowania parku jest bardzo dobry w odróżnieniu od tej komunistycznej kaszany, która była dotychczas „ - stwierdza jeden z czytelników portalu MojaOrunia. Park po rewaloryzacji zachęcił do siebie również ćwiczące mamy, o których pisaliśmy niedawno.

Czy to opinie odosobnione? Czy mieszkańcy docenią swój nowy Park?