Miasto będzie remontować pustostany (także na Oruni). Czy to się opłaca?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-01-21 18:45:00

Miasto bierze się za remont pustostanów w Gdańsku. Na pierwszy ogień idzie blisko 180 lokali. Wśród nich są też adresy na Oruni. Wiemy jakie i wiemy, co tam się zmieni.

W Gdańsku 2200 osób czeka na mieszkania komunalne (czyli miejskie), lub socjalne (też miejskie, ale o gorszym standardzie).

Gdański magistrat buduje nowe mieszkania (czasami powstają krytykowane później budynki, takie jak np. na Ubocze 24), by w ten sposób zmniejszyć kolejkę do lokali komunalnych. To oczywiście trwa i sporo kosztuje, a kolejka zbyt mocno się nie zmniejsza, bo potrzebujących wciąż jest w Gdańsku sporo.

Na ratunek... pustostany

Ale urzędnicy mają tutaj jeszcze jedną opcję, swoistego asa w rękawie w postaci... pustostanów. Te niezamieszkane mieszkania rozsiane są po całym Gdańsku i w sytuacji, gdy 2200 osób czeka na swój lokal, urzędnicy nie mogą pozwolić sobie na takie marnotrastwo.

Problem jednak w tym, że większość pustostanów jest w strasznym stanie. Zdewastowane, brudne, z grzybem na ścianach - wyglądają dramatycznie i trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógłby tutaj mieszkać.

Prezydent Adamowicz: Czas na wielkie remonty!

– Właśnie dlatego stoją puste, a lista oczekujących zmniejsza się bardzo wolno. Poleciłem mojemu zastępcy, Piotrowi Grzelakowi, i dyrekcji GZNK, by do końca obecnej kadencji samorządu wszystkie pustostany i zdewastowane mieszkania komunalne zostały wyremontowane i przystosowane do zamieszkania - na niedawnej konferencji prasowej mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Plan miasta jest "prosty": 300 pustostanów zostanie wyremontowanych w tym roku, 300 pustostanów w roku 2017.

Na pierwszy ogień idą 176 lokale. Miasto właśnie podało adresy mieszkań, które zostaną wyremontowane w pierwszej kolejności. Znaleźć tutaj można wiele lokalizacji z Dolnego Miasta, czy Wrzeszcza. Ale są też miejsca z Oruni.

Pustostany na Oruni [REMONTY]

Kapitalny remont przejdą między innymi dwa dwupokojowe lokale na ulicy Brzegi. Prace mają pochłonąć blisko 100 tysięcy złotych.

Aż pięć mieszkań zostanie wyremontowanych na ulicy Głuchej, trzy z nich całkowicie, w dwóch pozostałych odnowione zostaną ściany, dobudowana łazienka i system ogrzewania. Koszt wszystkich remontów wyniesie powyżej 100 tysięcy złotych.

Sześć mieszkań będzie remontowanych na Trakcie św. Wojciecha - łączny koszt prac to blisko 240 tysięcy złotych.

Robotników doczekają się też trzy lokale na Małomiejskiej. Wszystkie przejdą kapitalny remont. Koszt prac to 120 tysięcy złotych.

Na Wschodniej wyremontowane zostanie jedno mieszkanie (kapitalny remont, koszt 50 tysięcy złotych), na ulicy Nowiny trzy lokale (łączny koszt: blisko 150 tysięcy złotych).

Kapitalny remont przejdą też dwa pustostany na Podmiejskiej (koszt: 110 tysięcy złotych), trzy na Ubocze (wymiana urządzeń, odnowienie ścian; koszt: 40 tysięcy złotych), dwa na Ptasiej (koszt: 57 tysięcy złotych), trzy na Rejtana (koszt: 100 tysięcy złotych), trzy na Przy Torze (kapitalny remont, koszt: 86 tysięcy złotych), jedno na Sandomierskiej (kapitalny remont, koszt: 60 tysięcy złotych).

Opłacalna inwestycja?

Wśród mieszkańców Gdańska pojawiają się jednak liczne głosy, że remont pustostanów to zupełnie nietrafiona inwestycja. Zdaniem wielu, miasto na tym straci, bo potencjalni lokatorzy mogą nie płacić czynszu i dewastować wyremontowane mieszkania. Już teraz zadłużenie mieszkań komunalnych w Gdańsku liczy się w milionach złotych.