Budynki do wyburzenia w 2016 roku [LISTA]. Jak to wygląda na Oruni?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-02-05 11:27:00

Aż kilkadziesiąt adresów w Gdańsku zostało przeznaczonych do wyburzenia w 2016 roku. Sporo budynków jest z Oruni.

Lista liczy sobie 56 adresów w Gdańsku. Są tutaj budynki mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, lokale użytkowe, garaże i komórki. To co łączy wszystkie te miejsca to fakt, iż urzędnicy przeznaczyli je do wyburzenia w 2016 roku.

Na Oruni zostaną wyburzone...

Orunia jest tutaj solidnie reprezentowana. Na liście są trzy budynki mieszkalne z Traktu św. Wojciecha, cztery budynki mieszkalne z ulicy Przy Torze, jeden budynek gospodarczy z ulicy Gościnnej, budynek mieszkalny z Sandomierskiej, jeden budynek z ulicy Przybrzeżnej, jeden budynek mieszkalny z ulicy Serbskiej.

Jakie konkretne budynki zostaną wyburzone? W tej sprawie urzędnicy milczą

Niestety na liście nie ma numerów budynków, które mają zostać wyburzone. - Nie chcemy dawać tak szczegółowych informacji. Boimy się, że ktoś mógłby włamać się do tych budynków i zająć nielegalnie te lokale - tłumaczy nam Agnieszka Kukiełczka, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Takie postawienie sprawy nie podoba się wszystkim. Dziennikarze portalu trojmiasto.pl złożyli wniosek do Urzędu Miejskiego o dostęp do informacji publicznej w zakresie opisywanej tu listy. Chodzi oczywiście o prawne wymuszenie na urzędnikach, by udostępnili dokładne adresy, które są przeznaczone do wyburzenia w Gdańsku.

Co ważne, pieniądze na ewentualne wyburzenia budynków w budżecie miasta na pewno się znajdą. Problem jednak w tym, czy do takich rozbiórek w ogóle dojdzie. - Często procedura jest bardzo skomplikowana - mówi nam Agnieszka Kukiełczak z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Rozbiórka to nie taka prosta sprawa

- Po zgłoszeniu budynku do rozbiórki sprawdzeniu podlega, czy budynek jest objęty ochroną konserwatorską wynikającą z umieszczenia budynku w rejestrze zabytków, gminnej ewidencji zabytków, czy też ochrona wynika z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na rozbiórkę budynków chronionych wymagane jest pozyskanie zgody odpowiedniego konserwatora zabytków (Wojewódzkiego lub Miejskiego ) w formie decyzji bądź postanowienia - wylicza Kukiełczak.

A później trzeba jeszcze zgromadzić szereg wymaganych dokumentów, między innymi inwentaryzację budowlaną, orzeczenie techniczne o aktualnym stanie budynku i sposób prowadzenia robót rozbiórkowych

Dla rozbiórki obiektów usytuowanych w pasie nadmorskim, obszarach zalewowych wymagane jest ponadto uzyskanie odpowiednich zezwoleń z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urzędu Morskiego w Gdyni.

Po uzyskaniu decyzji pozwolenia na rozbiórkę, budynki są zlecane do rozbiórki firmie wyłonionej w drodze przetargu w ramach procedury zamówienia publicznego.