Cmentarz ewangelicki na Ujeścisku [ZDJĘCIA]. Trzy wieki historii i smutny koniec

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-02-20 18:30:00

Zabytkowy cmentarz na Ujeścisku przy zbiegu ulic Cedrowej i Warszawskiej to już tylko ruiny kamiennych grobów i zdewastowane nagrobki. Tymczasem nekropolia ta ma ponad trzy wieki historii!

Leżący przy zbiegu ulic Cedrowej i Warszawskiej cmentarz powstał po zachodniej stronie kościoła wybudowanego w siedemnastym wieku.

Pierwotnie zajmował powierzchnię 1,20 hektara, obecnie jest już trzy razy mniejszy. Na cmentarzu tym pochowanych było około 1000 zmarłych.

Sam kościół nie dotrwał do naszych czasów. Pod koniec drugiej wojny światowej kościół został zniszczony przez wojska sowieckie, obstrzeliwujące teren zajęty przez odziały niemieckie.

Po wojnie cmentarz na Ujeścisku nie został w żaden sposób zabezpieczony, nic dziwnego więc, że systematycznie postępowała jego degradacja. Nekropolia, która była miejscem pochówku m.in. żołnierzy polskich z kampanii napoleońskiej, zaczęła służyć jako... wysypisko śmieci.

Także po obaleniu komunizmu, sytuacja nie ulegała poprawie. Dopiero w 2004 roku władze miasta zdecydowały się przeprowadzić prace porządkowe. Sprzątnięto śmieci, usunięto chaszcze, jednak ruiny i zniszczone płyty nagrobkowe pozostały.

"W 2006 roku jedyną zachowaną w całości historyczną płytę nagrobną (pochówek w latach 1831 oraz 1861) przeniesiono do Lapidarium na dawnym cmentarzu św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej". - czytamyna stronie polskie-cmentarze.pl.

W południowych dzielnicach Gdańska, typu Ujeścisko czy Zakoniczyn takich historycznych miejsc nie ma zbyt wiele. Oprócz opisywanego tu cmentarza, jest jeszcze między innymi Dworek Zakoniczyn (niedługo w osobnym artykule opiszemy to miejsce), i położone w rejonie Niepołomickiej i Przebiśniegowej Wzgórze Luizy, o którym pisaliśmy TUTAJ.